Lawiny śnieżne w Afganistanie i Pakistanie zabiły ponad 100 osób

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Mieszkańców Afganistanu i Pakistanu zaskoczył mróz i silne opady śniegu. Szczególnie niebezpiecznie jest w północno-wschodniej części tego pierwszego państwa, która została całkowicie pokryta śniegiem. Potężne lawiny spowodowały śmierć wielu ludzi.

 

Szacowana na dzień dzisiejszy liczba ofiar wynosi 107 a 65 osób zostało rannych. W afgańskiej prowincji Nuristan, lawina kompletnie zasypała dwie wioski, powodując rozległe zniszczenia. Służby ratunkowe zdołały tam wydobyć 48 ciał, ale wielu ludzi wciąż uznaje się za zaginionych.

 

Lawiny śnieżne spowodowały również śmierć 550 zwierząt hodowlanych. Zniszczonych zostało ponad tysiąc hektarów pól uprawnych i ponad 150 gospodarstw domowych. Główne autostrady oraz międzynarodowy port lotniczy w Kabulu zostały zamknięte. Afganistan nie doświadczył takiej mroźnej pogody od 10 lat. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady śniegu.

Mapa pogodowa z 5 lutego - źródło: NASA/NOAA/DoD Suomi NPP/VIIRS

Z kolei w sąsiednim Pakistanie zginęło przynajmniej 13 osób. W północnej części kraju, lawiny zniszczyły kilka mieszkań, powodując śmierć 9 osób. Wielu ludzi znajduje się prawdopodobnie pod śniegiem. Liczba ofiar z całą pewnością jeszcze wzrośnie.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika keri

John Coleman, który

John Coleman, który współtworzył The Weather Channel, powiedział, że coraz więcej badań wskazuje, że teoria zmian klimatu spowodowana przez człowieka nie jest już naukowo wiarygodna. W liście otwartym zaatakował Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) o fałszowanie danych dotyczących globalnego ocieplenia.

„Wszystkie dowody: brak znaczącego wzrostu poziomu morza, wzrost polarnej pokrywy lodowej czy zwiększenie populacji niedźwiedzi wskazują, że zmiany klimatu to po prostu fikcja” – twierdzi Coleman. „Fale upałów w rzeczywistości są rzadsze, a nie częstsze. Liczba burz tropikalnych nie wzrosła – jest ich coraz mniej” – dodaje.

Portret użytkownika Mojeimię44

Lepszy śnieg i woda niż jej

Lepszy śnieg i woda niż jej brak. To dobrze że pada. Ma padać. Jestem całkowicie za tym, żeby wody padało jak najwięcej na londzie w suchych krajach spragnionych wody. Ludzie wodę będą mieli. Zresztą oni mieli to przepowiedziane w koranie więc wydaje mi się, że większość jest zadowolona. A uprawy?  Następne zbiory będą obfite gdyż na pustyniach żadko co rośnie a po monsumach i innych rodzajach deszczy zawsze natura daje przedstawienie. Więc warto żeby padało. Nie wszystko co przynoszą zmiany jest złe. Njajważniejsze żeby stanąć po dobrej stronie. Jeśli tam będzie padać ludzie nie będą zmuszeni do emigracji a to może trochę ostudzi zapały islamu co do europy bo skoro tam klimat się polepszy to będzie mniej ekstremizmu w Europie.... Era wodnika (czy też era wilka jak ją niektórzy opisują) to era właśnie zmiany klimatu na pozytywniejszy przychylniejszy człowiekowi. Jednak nie da się tego przejść bez wcześniejszych załamań pogody. Pamiętajcie po Burzy często widnieje tęcza więc jeśli będziecie słyszeć o jakiś ekstremalnych zjawiskach to się nie martwcie bo po każdym złym przychodzi lepsze. 

Skomentuj