Meteorolodzy odkryli, że mini-błyskawice pojawiające się na czubkach liści podczas burzy oczyszczają powietrze

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Pennsylvania State University odkryli, że liście i igły roślin mienią się elektrycznością podczas burzy, a ten proces wpływa na jakość powietrza. Praca została opublikowana w Journal of Geophysical Research: Atmospheres.

 

Naukowcy odtworzyli pola elektryczne z burz w laboratorium i przeanalizowali ładunki generowane w liściach i igłach ośmiu różnych roślin. Okazało się, że wszystkie one stymulowały powstawanie dużej liczby rodników – substancji łatwo wchodzących w reakcje chemiczne.

 

Badaczy szczególnie interesowały stężenia rodników hydroksylowych, ponieważ mają one większy wpływ na jakość powietrza, neutralizując wiele zanieczyszczeń powietrza. Rodnik hydroksylowy może reagować z gazami cieplarnianymi, w tym metanem, zapobiegając w ten sposób jego akumulacji w atmosferze.

 

Ale jeśli ten sam rodnik wchodzi w reakcję z tlenem, może tworzyć ozon, który, mimo że odgrywa ważną rolę w ochronie Ziemi przed promieniowaniem UV, jest w dużych ilościach toksyczny dla człowieka. Ponadto: rodniki mogą również tworzyć cząsteczki aerozolu, które pogarszają jakość powietrza.

 

Jednocześnie na obszarach, na których najprawdopodobniej występują burze, rośnie około dwóch bilionów drzew, a w danym momencie występuje 1800 burz. Naukowcy chcą kontynuować swoje prace, aby zrozumieć, w jaki sposób burze i drzewa wpływają na lokalną i globalną jakość powietrza.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Wczoraj i dzisiaj jest tak

Wczoraj i dzisiaj jest tak duszno że udusić sie można. Wilgoć i mgła powodują że tchu nie można złapać ja pierdolę. Troche podpaliłem w piecu i zaduch okrutny sie zrobił, tak samo w samochodzie. Włączyłem ogrzewanie bo szyby parowały i kaplica dosłownie. Więc oczyszczanie powietrza nie działa.

kolo21

Portret użytkownika Q.

Czy to co oczywiste dla

Czy to co oczywiste dla każdego człowieka związanego z naturą musi być naukowo "opatentowane" ? Wystarczy zrozumieć że nie ma nic bardziej wydajnego i przywracającego harmonię w środowisku jak naturalny porządek flory danego regionu. Las to środowisko drzew i krzewów o zróżnicowanej gatunkowo populacji gdzie drzewa rosną w dość przypadkowych od siebie odległościach wymieszane z krzewami z którymi również naturalnie koegzystują. Lasem nie można nazwać tego:

Weź pieniądze na posadzenie lasu - Gazeta Myszkowska

Tak się robi kartoflisko... a każdy odpowiedzialny za taką profanację (!) powinien zostać surowo i przykładnie ukarany tak finansowo (kosztami rekultywacji terenu) jak i pracami społecznymi - za szkodzenie ziemi.

Portret użytkownika Medium

Iglaste jonizują ujemnie

Iglaste jonizują ujemnie powietrze, to ich główna zaleta, nie wspominając o dobroczynnym wpływie aromatów tych roślin.

Pewnie mniej produkują tlenu, z uwagi na powierzchnię ich "lisći", ale i mniej odparowują wody. Iglaki mają pod tym względem cechy zbliżone do kaktusów.

Portret użytkownika Q.

Jak to "nie dostarczają" ? Są

Jak to "nie dostarczają" ? Są roślinami i żywią się dzięki fotosyntezie a co więcej nie zrzucają igliwia na zimę czyli produkują tlen także zimą. Ja tylko zwróciłem uwagę na bezmyślne sadzenie drzewek silnie zagęszczonych wzdłuż i w poprzek. A taka "uprawa leśna" powoduje dużo szkód, gdyż drzewka takie rosną bardzo cienkie i bardzo wysokie tłocząc się na małej przestrzeni. Wewnątrz takiego zagajnika jest ciemno i nic na ziemi nie rośnie (martwy las) - co gorsza w razie pożaru płonie on w tempie otwartego pudełka zapałek. Żadne zwierzęta w czymś takim nie zamieszkają, grzybów tam nie ma, wejść się do tego nie da.

Las trzeba sadzić rozumnie czyli tworzyć ekosystem drzew mieszanych (liściasto-iglastych) i nie maszynowo (jak na zdjęciu) lecz ręcznie szpadelkiem w różnych odstępach jak się komu podoba ale nie mniejszych niż 1.5..2 m. Chodzi oto by do runa leśnego docierało światło dając szansę na rozrost krzewów, traw i ziół. Las musi być systemem zróżnicowanym biologicznie - to nie przenica na polu. Wtedy drzewa rosną silne, zdrowe, dając schronienie zwierzętom (i owadom).

Las to ekosystem podtrzymujący życie na ziemi - a nie tylko "producent" tlenu... to da się zrobić technologicznie.https://dobrewiadomosci.net.pl/12812-smog-free-tower-wieza-oczyszczajaca-miejskie-powietrze/

https://dobrewiadomosci.net.pl/257-pierwsze-na-swiecie-poziome-lasy-stworzono-w-mediolanie/

Portret użytkownika ​euklides

Las trzeba sadzić rozumnie

Las trzeba sadzić rozumnie czyli tworzyć ekosystem drzew mieszanych (liściasto-iglastych) i nie maszynowo (jak na zdjęciu) lecz ręcznie szpadelkiem w różnych odstępach jak się komu podoba ale nie mniejszych niż 1.5..2 m.

Aha, spoko czyli według ciebie puszczę białowieską czy dżunglę amazońską nasadzili ręcznie szpadelkiem... Czasami fajnie sobie ciebie poczytać dla poprawy humoru.

Portret użytkownika Q.

Jesteś głupcem i powiem ci

Jesteś głupcem i powiem ci dlaczego... Otóż ty nie jesteś zainteresowny jakąkolwiek rozmową czy wymianą poglądów a jedynie wykłucaniem się..  Dżungli nikt nie sadził głąbie - dlatego jest to dżungla. 

Nie chcesz rozmawiać to siedź cicho.. 

Skomentuj