Nadchodzi spektakularny rozbłysk gwiazdy T Coronae Borealis

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Niecodzienne zjawisko, które może fascynować miłośników astronomii, już niebawem może zaistnieć na nocnym niebie. Gwiazda T Coronae Borealis, należąca do układu podwójnego, ma szansę na spektakularny rozbłysk, który będzie widoczny gołym okiem. Choć takie wydarzenia zdarzają się jedynie raz na około 80 lat, już w tym roku możemy być świadkami tego niezwykłego zjawiska.

 

Gwiazda T Coronae Borealis to członek układu podwójnego, co oznacza, że w całym procesie biorą udział dwie całkowicie różne od siebie gwiazdy. Pierwszą z nich jest ogromny czerwony olbrzym, znacznie większy od naszego Słońca. Drugą zaś jest biały karzeł – bardzo stara i wypalona gwiazda, znacznie mniejsza od Słońca. Przez lata mniejszy biały karzeł powoli "pożera" energię swojego większego sąsiada, aż w końcu zgromadzi wystarczającą ilość wodoru, by doszło do odpalenia reakcji termojądrowych. To właśnie ten moment stanowi o spektakularnym rozbłysku gwiazdy T Coronae Borealis.

 

Choć zjawisko to jest niezwykle rzadkie, bo powtarza się zaledwie raz na około 80 lat, już w tym roku możemy być jego świadkami. Eksperci twierdzą, że gwiazda T Coronae Borealis na pewno rozbłyśnie do końca 2024 roku, jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi. Dlatego też warto często spoglądać w niebo i uważnie obserwować gwiazdozbiór Korony Północnej, w którym znajduje się ta niezwykła gwiazda.

 

Sama obserwacja rozbłysku gwiazdy T Coronae Borealis będzie wyjątkowym przeżyciem. Gdy tylko gwiazda zacznie jaśnieć, będzie ona widoczna gołym okiem, co stanowi prawdziwą rzadkość. Obserwatorzy będą mogli śledzić, jak jasność obiektu znacznie wzrasta, a następnie stopniowo maleje w ciągu kolejnych tygodni. Choć rozbłysk ten nie będzie tak spektakularny, jak wybuch supernowej, to i tak będzie niezwykle fascynującym zjawiskiem, które warto zaobserwować.

 

Warto pamiętać, że gwiazda nowa, jaką będzie T Coronae Borealis, różni się od supernowej. O ile supernowa oznacza śmierć masywnej gwiazdy, o tyle gwiazda nowa to efekt odpalenia reakcji termojądrowych w układzie podwójnym. Choć oba zjawiska są widowiskowe, to supernowa będzie zdecydowanie bardziej spektakularna i prawdopodobnie widoczna nawet w ciągu dnia.

 

Aby móc obserwować rozbłysk gwiazdy T Coronae Borealis, warto wcześniej zapoznać się z mapami gwiazdozbiorów i zlokalizować Koronę Północną, w której znajduje się ta niezwykła gwiazda. Choć obserwacja gołym okiem będzie możliwa, to korzystanie nawet z podstawowego sprzętu obserwacyjnego, takiego jak lornetka czy teleskop, znacznie ułatwi śledzenie tego zjawiska. Warto więc zaplanować obserwacje i być przygotowanym, by w pełni cieszyć się tym rzadkim i fascynującym widokiem.

 

Rozbłysk gwiazdy T Coronae Borealis to wydarzenie, na które warto zwrócić uwagę miłośnikom astronomii. To niezwykła okazja, by być świadkiem niezwykłego zjawiska, które powtarza się jedynie raz na około 80 lat. Choć dokładny moment rozbłysku nie jest jeszcze znany, warto śledzić prognozy i często spoglądać w nocne niebo, by nie przegapić tej fascynującej obserwacji.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj