Nadciąga przełom w leczeniu ślepoty dzięki nanotechnologii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Przełom w leczeniu ślepoty dzięki nanotechnologii może być bliżej niż mogło się wydawać. Naukowcy z Anglia Ruskin University (ARU) dokonali znaczącego przełomu w nanotechnologii, otwierając nowe możliwości w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) – jednej z głównych przyczyn ślepoty na całym świecie.

 

Za pomocą techniki znaną jako "elektrosprzędzenie", badaczom udało się stworzyć trójwymiarowe rusztowanie umożliwiające wzrost i rozwój komórek nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE), które są kluczowe dla utrzymania zdrowego wzroku.

 

Komórki RPE odgrywają ważną rolę w odżywianiu wrażliwych na światło komórek siatkówki i utrzymaniu ich funkcji, a ich uszkodzenie lub zanik może prowadzić do utraty wzroku. Nowatorskie zastosowanie elektrosprzędzenia w tworzeniu rusztowań dla komórek RPE może zrewolucjonizować metody leczenia AMD, oferując nową nadzieję dla milionów pacjentów na całym świecie. Technologia ta umożliwia tworzenie trójwymiarowego środowiska, które imituje naturalne warunki panujące w oku, co jest kluczowe dla zdrowia i funkcjonowania komórek RPE.

 

Dodatkowo, rusztowania są traktowane acetonidem fluocynolonu – sterydem o działaniu przeciwzapalnym, co zwiększa odporność komórek RPE na zapalenia i promuje ich wzrost. Ta kombinacja technologii i farmakologii pokazuje obiecujące wyniki w poprawie funkcji i różnicowaniu komórek RPE, co może być kluczowe w leczeniu AMD i innych schorzeń oczu.

 

Zwyrodnienie plamki żółtej jest powszechnym schorzeniem, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, i spodziewa się, że liczba osób dotkniętych AMD wzrośnie wraz ze starzeniem się populacji. Przyczyną AMD w populacjach zachodnich jest często nagromadzenie złogów lipidowych i zwyrodnienie różnych struktur oka. W krajach rozwijających się AMD często wynika z nieprawidłowego wzrostu naczyń krwionośnych w naczyniówce.

 

Odkrycie to może otworzyć nową erę w leczeniu chorób oczu, oferując nadzieję na przywrócenie wzroku osobom dotkniętym AMD i innymi schorzeniami. Profesor Barbara Pierscionek, główna autorka badania, podkreśla potencjał rusztowań z nanowłókien jako zamiennika uszkodzonej błony Brucha, co może znacząco wpłynąć na przyszłe metody leczenia chorób oczu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj