Najstarsze drzewo w Chile ma 5000 lat

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Eksperci badają dane, aby potwierdzić, że najstarszym drzewem na świecie jest ogromne drzewo o nazwie "Pradziadek", znajdujące się w południowym Chile. Drzewo to ma średnicę czterech metrów i wysokość 28 metrów i uważa się, że należy do gatunku Fitzroya cupressoides oraz ma ponad 5000 lat. Naukowcy wierzą, że Pradziuch może dostarczyć ważnych informacji naukowych na temat sposobu, w jaki planeta przystosowała się do zmian klimatu.

 

Pradziuch znajduje się na skraju wąwozu w lesie na południu Los Rios, 800 km na południe od Santiago, stolicy Chile. Jest to gatunek endemiczny na południu kontynentu i nazywany jest również cyprysem patagońskim, który jest największym gatunkiem drzewa w Ameryce Południowej. Las, w którym rośnie Pradziadek, jest domem dla wielu innych gatunków drzew, zwierząt i ptaków.

 

W ostatnich latach do lasu zaczęli przybywać turyści, którzy chcieli zrobić sobie zdjęcie przy nowym „najstarszym drzewie świata”. W celu ochrony wiekowego drzewa, Krajowy Zarząd Leśnictwa zwiększył liczbę strażników parku i ograniczył dostęp do drzewa.

 

Strażnik parku Anibal Henriquez odkrył drzewo podczas patrolowania lasu w 1972 roku. W 2020 roku naukowcy pobrali próbkę z drzewa za pomocą najdłuższego istniejącego ręcznego wiertła, ale nigdy nie dotarli do środka. Obliczyli, że ich próbka ma 2400 lat i wykorzystali model predykcyjny do obliczenia całkowitego wieku drzewa. Według nich 80% możliwych trajektorii wskazuje, że drzewo ma około 5000 lat. Badacze mają nadzieję, że wkrótce opublikują wyniki swoich badań.

 

Pradziadek ma ogromną wartość dla nauki i kultury, ponieważ jego wiek wskazuje, że gatunek ten był w stanie przetrwać wiele tysięcy lat i przystosować się do różnych warunków klimatycznych. Jest także symbolem walki o ochronę dzikiej przyrody i przypomnieniem o znaczeniu zrównoważonego rozwoju.

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Skomentuj