Słynne drzewo „pradziadka” Chile może być najstarszym drzewem na świecie

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Najnowsze badania sugerują, że najstarsze drzewo na świecie mogło stać od wieków, kiedy w Stonehenge wzniesiono pierwsze głazy.

Nowy model komputerowy sugeruje, że starożytny olbrzym z gatunku Ficroja cyprysowata, zwanej też cyprysem patagońskim a po łacinie Fitzroya cupressoides, znany jako „Gran Abuelo” (pradziadek w języku hiszpańskim), który góruje nad wąwozem w chilijskich Andach, może mieć około 5400 lat.

 

Gdyby ten wiek został potwierdzony, Gran Abuelo byłby prawie 600 lat starszy niż obecny oficjalny rekordzista dla najstarszego drzewa na świecie, sosny bristlecone (Pinus longaeva) z Wielkiej Kotliny w Kalifornii, znanej jako „Methuselah”. Jednak dokładny wiek tych drzew wciąż budzi wątpliwości, ponieważ w celu potwierdzenia tego wymagana jest analiza słojów drzewa - technika znana jako dendrochronologia, która jest złotym standardem określania wieku drzewa - i te dane są obecnie niekompletne.

Gran Abuelo, drzewo iglaste, które wznosi się na 60 metrów nad mglistym dnem lasu w chilijskim Parku Narodowym Alerce Costero, pierwotnie uważano za liczące około 3500 lat. Ale naukowcy nigdy nie analizowali jego wieku systematycznie. Tak więc w 2020 roku Baricivic i jego kolega Antonio Lara, profesor leśnictwa i zasobów naturalnych na Uniwersytecie Australijskim w Chile, zastosowali nieniszczącą metodę, aby wywiercić maleńki rdzeń z drzewa, który przechwycił obecność 2465 słojów. Jednak wiertło nie było w stanie dotrzeć do środka drzewa o średnicy 4 m, co oznaczało, że nie można było policzyć wszystkich słojów drzewa.

 

Aby uwzględnić pozostałe lata wzrostu, zespół opracował model matematyczny, który umożliwił F. cupressoides wzrost w różnym tempie od sadzonki do dojrzałego drzewa. W modelu uwzględniono również zmiany tempa wzrostu spowodowane konkurencją oraz wahaniami środowiska i klimatu. Zespół wykorzystał następnie model do symulacji ścieżki wzrostu drzewa 10 000 razy. Symulacje te dały szereg przewidywanych wieków Gran Abuelo. Model szacuje, że drzewo ma prawdopodobnie około 5400 lat. Według niego bezwzględny wiek drzewa może wynosić 6000 lat, a prawdopodobieństwo, że drzewo ma ponad 5000 lat, wynosi około 80 procent. Wszystkie modelowane trajektorie wzrostu przewidywały, że drzewo ma co najmniej 4100 lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Szkoda , że ludzie nie

Szkoda , że ludzie nie posiadają jeszcze technologii aby za pomoca słojów ( ich budowy , zawartości chemiczno-bilogicznej ) poznać jakie warunki wegetacji były w czasie wzrostu tego drzewa. To są naprawdę cenne informacje na trwale zapisane w słojach drzew długowiecznych w jakich warunkach rok po roku drzewo rosło.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

https://pl.wikipedia.org/wiki

https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85b_Bartek

niby prawie 700 lat, zadajmy sobie pytanie, co się stało z drzewami starszymi? Moim zdaniem datowanie jak w archeologii jest zakłamane. Coś stało się, 200-300 lat temu, reset cywilizacji, a drzewa są dowodem. Mnie w szkole uczono, że każdy słój to rok, bo jak lato, to jasny, a jak zima, to ciemny, to logiczne dla 12 latka, ale teraz zadaję pytanie, jeśli było zlodowacenie, zima atomowa, czy tam inny kataklizm, czy ta metoda jest miarodajna? Zafałszowanie naukowe jest podyktowane dopisaniem ludzkości 300-400 lat historii. Jakieś drzewo w Andach jest dowodem, że jest stare i przetrwało to co działo się poniżej, a w wiek jego nie wierzę.. bo to ci sami naukoFcy (przez tych samych "filnatropów" finansowani) co to badają piramidy, zwiedzają księżyc, uznają ślimaka za rybę i spędzają życie nad badaniem krzywizny banana, jedna banda przekupnych kurewek, co to plandemię forują w telavizji. https://pl.wikipedia.org/wiki/Devils_Tower kłamliwa wikipedia.. ponoć georadary znalazły system korzenny, nie porafię tego sprawdzić, bo nie byłem tam. Zastanowiłem się nad wysokością cięcia, pracowałem pilarkami, nigdy nie ciąłem jak grzyba przy ziemi, bo pilarka ma swój rozmiar, plus zapas i robi się pieniek 30 cm. Ta pilarka musiała być gigantyczna, aby to ściąć, a dowodem jest wysokość pnia. 

Pamiętacie bajkę o Jasiu i magicznej fasoli? https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%9B_i_magiczna_fasola

podług https://pl.wikipedia.org/wiki/Winda_kosmiczna ciekawe moi zdaniem

 

Są pośród nas ludzie dobrej woli, którzy wykonując swój zawód, mając wiedzę, w przekazie podprogowym dają nam znać o tym co wydarzyło się kiedyś.. Cenzorzy to debile zatrudnieni na początku przez partyjną przynależność, a teraz to ich dzieci równie głupie, co to studia skończyłą po znajmosci i za pieniądze. Artyści, ludzie mediów i wielu innych zniewolonych mądrych ludzi, ma możliwość dawania nam przekazu zakamuflowanego dla debili, ale mądry analityk wyciąga z tego szczegułu, do sklejenia obrazu. Takie zawiesia/liny/mocowania zwisające ze śmigłowca na filmach ze Smoleńska potwierdzające maskirówkę nie przedostały się bez przyczyny do obiegu.. patriota montażysta był mądrzejszy od politruka, jestem prawie pewien, że ten montażysta nie żyje już

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika px2195

Rosną bez np. Roundupa,

Rosną bez np. Roundupa, zupenie naturalnie nawożone (a typowe znane sekwoje też). Minerały być może mają ze specyfikacji cech podłoża gleby ale jednak w zwykłym lesie nawet polskim to cyklicznie trawy wyrastaja bujne... gleba corocznie jest NIEwyjałowiona, las konsumpcję zwierząt dość masywnych zaspokaja – a wszystko to bez „gamy” środków ochrony roślin czy nawet antychwastów. Zresztą pokrzywa jest zdrowa (sama w sobie)...

Portret użytkownika Q

"Roundap" - to herbicyd a nie

"Roundap" - to herbicyd a nie nazwóz.. więc nie bez niego a dzieki temu, że go tam nikt nie rozpyla. Poza tym gleba to przedewszystkim materia organiczna przetwarzana przez mikroby w niej żyjące a nie chemiczne sztuczne substancje jakie ludzie bezmyślnie na polach rozsypują myśląc, że w ten sposób "nawożą" ziemię.. Drugą kwestią żyzności naturalnej jest... permakultura...czyli obieg zamknięty materii roślinnej. Z lasu nikt niczego nie zabiera: co tam rośnie - tam obumiera i zasila glebę, tworząc dodatkowo ściółkę czyli okrywę glebową zapobiegającą jej przesuszeniu, zwietrzeniu i w konsekwencji wyjałowieniu. Podobnie rzecz wygląda z leśnymi stworzeniami od robaka aż do niedźwiedzia.. każde z tych zwierząt po śmierci rozkłada się tam gdzie żyło i wraca do ziemi jako jej wzbogacenie. 
Słowo "nawóz" jest w odniesieniu do gleby jako ekosystemu, całkowicie niewłaściwe bo "nawozić" znaczy przywieźć coś na pole i tam rozsypać. To jest właśnie słowo klucz "ekosystem" czyli harmonijnie funkcjonujące środowisko mikrobiologiczne w glebie, dlatego rozsypywanie na polach chemicznych nawozów nic nie daje poza jej stopniowym wyjałowieniem czyli zabiciem wszystkich zyjących tam mikroorganizmów bo tak prowadzone uprawa pobiera z ziemi wszystko co roślinom do wzrostu jest niezbędne lecz nic do tej gleby poza "chemią" nie wraca i taka gleba staje się coraz bardziej uboga.
Oto powód dlaczego na polach bez sztucznych nawozów nic już rosnąć nie chce.. bo nawóz sztuczny jest jak "napój energetyczny" - dodaje energii ale na krótko - nie zmieniając nic na lepsze w glebie a jedynie pobudzając wzrost roślin, które zmusza się tym do intensywniejszego poszukiwania resztek substancji odżywczych.
Zdrowa żyzna gleba to pożywienie dla żyjątek glebowych.. bakterii, grzybów i bezkręgowców a dzięki produktom ich metabolizmu rośliny mogą rosnąć tam bez końca tak jak w lesie.

Skomentuj