NASA przygotowuje się do budowy drona o napędzie atomowym, który będzie badał Tytana

Kategorie: 

Źródło: NASA

Misja NASA o nazwie Dragonfly jest bezprecedensowym projektem mającym na celu zbadanie Tytana, jednego z najbardziej fascynujących księżyców Saturna, za pomocą bezzałogowego drona o napędzie atomowym.

 

Głównym zadaniem misji jest zbadanie skomplikowanych procesów chemicznych występujących na Tytanie, które mogą dostarczyć cennych informacji na temat prekursorów życia. Tytan, ze swoimi bogatymi zasobami materiałów organicznych i unikalną atmosferą, stanowi idealny cel dla badań naukowych skupiających się na poszukiwaniu warunków sprzyjających powstawaniu życia poza Ziemią.

 

Począwszy od początku 2023 roku, projekt Dragonfly przeszedł kluczowy etap oceny, umożliwiając zespołowi przejście do fazy C, która obejmuje ostateczne projektowanie i produkcję misji. To ważne osiągnięcie zasygnalizowało, że prace nad stworzeniem zaawansowanego pojazdu, który będzie w stanie explorować bogate w substancje organiczne krajobrazy Tytana, są na dobrej drodze.

 

W związku z wnioskami o budżet na rok budżetowy 2024, dokonano przeprojektowania misji, co pozwoliło na aktualizację daty gotowości do wystrzelenia na lipiec 2028 roku. Choć oficjalne oszacowanie daty startu planowane jest na połowę 2024 roku, już teraz widać, że NASA oraz zespół misji Dragonfly czynią znaczne postępy w kierunku realizacji tego ambitnego celu. Prace nad projektem będą kontynuowane w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Maryland, gdzie powstanie dron wyposażony w zaawansowaną aparaturę badawczą.

 

Misja Dragonfly skupia się na badaniu materiałów organicznych na Tytanie, które mogły mieć kontakt z ciekłą wodą w przeszłości, co jest kluczowe dla zrozumienia chemii prebiotycznej i ewentualnego powstania życia. Wykorzystanie bezzałogowego pojazdu o napędzie atomowym pozwoli na przełamanie barier w eksploracji odległych ciał niebieskich i dostarczenie unikalnych danych naukowych, których nie bylibyśmy w stanie pozyskać żadnymi innymi metodami.

 

Dragonfly będzie pierwszą misją NASA ukierunkowaną na bezpośrednie badanie powierzchni świata oceanicznego innego niż Ziemia. To przełomowe przedsięwzięcie ma ogromny potencjał dla rozwoju nauki o kosmosie, pozwalając głębiej zrozumieć procesy chemiczne zachodzące w innych częściach Układu Słonecznego oraz ich możliwe powiązania z formami życia.

 

Zaangażowanie i wytrwałość zespołu projektowego, pod przewodnictwem głównej badaczki, Elizabeth „Zibi” Turtle z APL, wskazuje na pasję i determinację naukowców do rozwiązywania jednych z największych tajemnic naszego wszechświata. Poprzez wspólną pracę i wykorzystanie zaawansowanej technologii, misja Dragonfly otwiera nowy rozdział w badaniach kosmicznych, dając nadzieję na odkrycie dowodów na istnienie życia poza naszą planetą.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Koluś.. a nikt ci nie

Koluś.. a nikt ci chudzino nie powiedział że aby coś się zapaliło albo wybuchło to najpierw trzeba paliwo zmieszać z tlenem a dodatkowo podnieść temperaturę takiej mieszaniny do punktu zapłonu ? Po co Ty do szkoły chodziłeś ?.. bo mamusia kazała czy żeby się czegokolwiek nauczyć ?

Na Tytanie nie ma tlenu (powietrza z nim) a temperatura jest tam tak niska, że zarówno metan jak i inne występujące tam węglowodory są w stanie skroplonym (temp. ~ -192*C), więc o zapłonie czegokolwiek NIE MA MOWY.

Kurna jak ma nie być idiokracji jak jej obywatele już się ujawniają ???

Skomentuj