Naukowcy odkryli, jak ocieplenie wpływa na owocowanie drzew

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Chińscy naukowcy niedawno odkryli, w jaki sposób globalne ocieplenie zmienia okres rozwoju owoców gatunków drzew w klimacie umiarkowanym.

Ocieplenie klimatu znacząco zmieniło fenologię roślin. W przeciwieństwie do szeroko opisywanego wydłużenia sezonu wegetacyjnego spowodowanego ociepleniem, reakcja rozwoju owoców od kwitnienia do owocowania pozostaje w dużej mierze niezbadana, zwłaszcza w przypadku roślin drzewiastych.

 

Naukowcy z Południowochińskiego Ogrodu Botanicznego Chińskiej Akademii Nauk przeanalizowali ponad 560 000 obserwacji dat kwitnienia i owocowania sześciu gatunków roślin drzewiastych o umiarkowanym klimacie na 2958 europejskich stanowiskach obserwacji fenologicznych w latach 1980–2013.

 

Odkryli, że czas kwitnienia i owocowania wszystkich gatunków wydłużył się wraz z ociepleniem klimatu, a zatem, zgodnie z artykułem opublikowanym w czasopiśmie Global Change Biology, cały okres rozwoju owoców wykazywał wiodący trend. Badanie wykazało również, że niezwykłe tempo kwitnienia i owocowania niekoniecznie były takie same dla każdego gatunku, co prowadziło do różnych zmian długości okresu rozwoju owoców u gatunków o ocieplającym się klimacie.

 

Odmienna reakcja okresu rozwoju owoców wskazuje, że rośliny stosują różne strategie fenologiczne rozrodu, aby radzić sobie z ociepleniem klimatu. Może to zmienić zdolności adaptacyjne gatunków oraz wpłynąć na strukturę i funkcjonowanie ekosystemów leśnych.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Kiedyś (przed melodią o

Kiedyś (przed melodią o globalnym ociepleniu) w jakieś książce o archeologi (Polski) wyczytałem taki opis że we wczesnym średniowieczu było na naszych ziemiach znacznie cieplej i rosły i owocowały nawet na północy Polski brzoskwinie. Tak mnie to wstrząsnęło że zapisało mi się w głowie. Nawiasem mówiąc mieszkam z jakieś 200 km od samej północy Polski i brzoskwinie w ogóle owocują mi póki co raz na 10 lat ( a tak to zawsze przymrozki wykończą kwiaty).

Portret użytkownika r.abin

Czyli sezon wegetacji się

Czyli sezon wegetacji się wydłużył, a więcej CO2 - powoduje dodatkową zwyżkę plonu.
Ale jest to - temat marginalny. Głównym problemem jest miejsce rośliny w biocenozie. Co z tego (np), że sezon się wydłuży, jeśli grzyby i szkodniki - zjedzą owoce? 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj