Naukowcy opracowali cienką tkaninę, przez którą nie gryzą komary

Kategorie: 

Źródło: tg

Możesz użyć ubrań wykonanych z grubej, gęstej tkaniny, aby uchronić się przed ukąszeniami komarów. Jednak w upale dostarcza ona wiele nowych udręk. Nowe rozwiązanie oferuje tkaninę o nietypowym splocie, wymyśloną przez amerykańskich naukowców. Mimo lekkości komary nie są w stanie się przez nią przegryźć.

 

Ukąszenia komarów niosą ze sobą wiele niedogodności, zwłaszcza podczas wyjść na łono natury, a czasem prowadzą do zarażenia groźnymi chorobami. Aby się przed nimi chronić, można stosować repelenty, stale spryskując się od stóp do głów. Można też nosić grubą, warstwową odzież. Wszystko to nie jest zbyt wygodne, zwłaszcza w upale, kiedy krwiopijcy są szczególnie nieokiełznani.

 

Podczas wyprawy na kemping profesor Uniwersytetu Auburn, John Beckmann, sam napotkał ten problem i postanowił go rozwiązać. Wyniki jego pracy są nadal przygotowywane do publikacji, ale na razie artykuł jest dostępny w internetowej bibliotece preprintów bioRxiv. Należy mieć nadzieję, że wkrótce w sprzedaży pojawią się zwykłe lekkie koszulki, przez które komary nie będą mogły się przegryźć.

 

Jeden z naukowców poświęcił się jako wolontariusz, aby ocenić stopień ochrony, jaki zapewnia ten lub inny materiał. Naciągnął materiałowy rękaw na ramię i umieścił go na chwilę w pojemniku z komarami, po czym pozostało policzyć, ile wyszło ukąszeń. Testy dostępnych na rynku materiałów wykazały, że owady z łatwością przegryzają każdy z nich.

 

Nieco lepiej pokazały się dzianiny, które tworzą nie przeplatane nici, ale połączone ze sobą pętle. Takie materiały są wytwarzane przez maszyny przemysłowe zdolne do dziania zaprogramowanego wzoru z mikroskopijnych pętelek. Naukowcy wykorzystali tę okazję i przetestowali skuteczność ochrony zapewnianej przez różne opcje tkania.

 

Lepiej niż inne pokazało się płótno typu „interlock”, składające się z dwóch warstw pętli. Dodatkowe zwiększenie grubości nici i zmniejszenie rozmiaru pętelek wzmocniło ochronę. Również nici wykonane z poliestru i spandeksu (poliuretanu) pokazały się lepiej niż inne. W eksperymentach takie tkaniny doskonale blokowały ukąszenia komarów Aedes aegypti i Psorophora howardii, pozostając jednocześnie cienkie i lekkie.

 

Auburn University już przygotowuje się do opatentowania najlepszych tkanin odpornych na gryzienie, aby uzyskać licencję dla producentów odzieży.

 

„Jeśli będę mógł kupić T-shirt, który jest tak wygodny i tani jak zwykły T-shirt, ale także uchroni mnie przed komarami, to na pewno go kupię” – powiedział John Beckman.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika irfy

Brzmi interesująco. Ale

Brzmi interesująco. Ale realnie może z tego wyjść klapa, z kilku powodów. Jeśli taka bluza ma w ogóle mieć sens, powinna mieć długie rękawy. Poliester i spandeks sugerują, że taka odzież raczej nie będzie przepuszczała powietrza, może się więc okazać, że po kilku minutach noszący ją człowiek będzie mokry, lepki i cuchnący. Kolejną kwestią jest trwałość. Początkowo tkanina może faktycznie zatrzymywać kłujki, jednak nie wiadomo, jak się zachowo po kilkunastu/kilkudziesięciu praniach. Jeżeli zachowa właściwości a użytkownik nie będzie się czuł jak w foliowym płaszczu przeciwdeszczowym, to może się sprzedać.

Skomentuj