Niezwykła fontanna plazmowa na Słońcu o wysokości aż 100 tysięcy km

Kategorie: 

Źródło: Eduardo Schaberger

Argentyński astronom-amator Eduardo Schaberger opublikował niesamowite zdjęcie polarnej protuberancji koronalnej o wysokości 100 000 km.

 

Protuberancje to gigantyczne wyrzuty plazmy z powierzchni Słońca, które powstają w wyniku zaburzeń magnetycznych. Mechanizmy powstawania i ewolucji protuberancji nadal są nie w pełni poznane, a naukowcy mają trudności z modelowaniem pól magnetycznych na Słońcu i ich interakcji z plazmą. Mimo to, dzięki postępowi technologicznemu i coraz bardziej zaawansowanym narzędziom, naukowcy wciąż poszerzają naszą wiedzę na temat protuberancji.

 

Każde nowe zdjęcie i obserwacja pomagają lepiej zrozumieć to zjawisko, a także jego wpływ na pogodę kosmiczną. Plazma w protuberancjach porusza się pod wpływem pola magnetycznego, które ją wyrzuciło, a następnie zostaje wysłana z powrotem z prędkością około 36 000 km/h. Jednym z wyzwań jest fakt, że protuberancje mogą wchodzić w interakcje ze sobą i z otaczającą plazmą, co dodatkowo komplikuje ich badanie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj