Przedwczesne pojawienie się dziury ozonowej zaskakuje i niepokoi środowisko naukowe

Kategorie: 

Źródło: NASA

Dziura ozonowa nad Antarktydą tradycyjnie budzi zaniepokojenie społeczności naukowej, ale jej nietypowo wczesne pojawienie się w tym roku stanowi powód do jeszcze większego niepokoju. Dziura ta zwykle zaczyna się formować pod koniec września, osiągając maksymalne rozmiary w październiku, a następnie stopniowo się zamyka w listopadzie lub grudniu. Tymczasem obserwacje satelitarne przeprowadzone przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych wskazują na pojawienie się tej anomalii już w sierpniu, co stanowi rzadkość.

 

Dr Martin Juker z Centrum Studiów nad Zmianami Klimatu na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii podkreśla, że takie przedwczesne pojawienie się dziury ozonowej nie było przewidywane i wzbudza poważne obawy. Echo tych słów znajduje się również w słowach Chrisa Lucasa, starszego naukowca w Australijskim Biurze Meteorologii, który przewiduje, że w nadchodzących dniach obszar ten może jeszcze bardziej się powiększyć, stając się jednym z największych zaników ozonu w historii.

 

Jednym z głównych czynników, które mogły wpłynąć na tak wczesne formowanie się dziury ozonowej, są długotrwałe zmiany w atmosferze spowodowane niedawną, potężną erupcją wulkanu na Tonga. Wysokie ilości pyłu wulkanicznego oraz gazy uwalniane podczas erupcji mają zdolność do niszczenia ozonu, przyspieszając proces jego zanikania.

 

Konsekwencje tak przedwczesnego powstania dziury ozonowej nie ograniczają się jedynie do sfery naukowej, ale mogą mieć realny wpływ na globalne środowisko. Istnieje ryzyko, że jeśli obszar ten będzie większy niż średnio w poprzednich latach, może to prowadzić do dodatkowego ocieplenia Oceanu Południowego, który aktualnie boryka się z rekordowo niskim poziomem lodu morskiego. Ocieplenie to może z kolei przynieść ze sobą zmiany w warunkach klimatycznych regionu Antarktydy oraz perturbacje w jego delikatnym ekosystemie. Dodatkowo, wzmożone promieniowanie ultrafioletowe może wpłynąć na kierunek i siłę wiatrów w regionie, co przyczyni się do dalszego zanikania lodu morskiego.

 

Reakcja na takie niepokojące zmiany nie może polegać jedynie na obserwacji i analizie. W obliczu tego wyzwania, naukowcy i eksperci z różnych części świata apelują o zdecydowane i skoordynowane działania na arenie międzynarodowej. Ich zdaniem dążenie do redukcji emisji substancji niszczących warstwę ozonową może pomóc w zachowaniu delikatnej równowagi naszego środowiska.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Długo się ta dziura

Długo się ta dziura "regeneruje", choć zapłacilismy - zmniejszeniem trwałości naszych chłodziarek (i pomp cieplnych). Powiązałbym to z dziwnym "ząbkiem", na miesięcznych średnich (2 ostatnie październiki) temperaturach - lądów południowej półkuli (dane NASA TERRA/MODIS). Globalnie - Ziemia ociepla się, ale lądy Sh (z Antarktydą) - przeciwnie. Meiszkańcom tego kontynentu, zalecam - większe zapasy paliwa

Portret użytkownika syriues

Obudzili się po 150 latach

Obudzili się po 150 latach zagrabiania tego co nie ich i teraz zaslaniaja sie ci sami ludzie nafkofcami ktorzy jawnie będą oskarżać no kogoś tylko nie siebie.

W końcu gdy ozonowa dziura osiagnie swoj cel ,to sie poprostu zjaramy.Ten Feniks ma za zadanie trzymac ludzi z dala od technologii,bo gdy sie dowiemy tak na prawdę co tu robimy i skad jestesmy to nasz światopogląd sie zmieni o 180 stopni i wejdziemy w strefe czysto duchową,  atacy jak Rockefellerzy Rothschildowie czy taki schwab będą mieć problem ,bo wszyscy będą ich miec w dupie i w dupie ich produkty.

Ten reset to bedzie ich,bo na niego zasługują,z fajczy ich na popiół, a jezeli uciekna pod ziemię to znajdzie ich cos innego.

Skomentuj