Przestrzeń życiowa słoni azjatyckich kurczy się przez działalność człowieka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Liczba siedlisk słoni azjatyckich spada, co zagraża przetrwaniu tego gatunku.

 

W ciągu ostatnich trzech stuleci obszar, w którym mogą żyć słonie azjatyckie, zmniejszył się o 64%. Powodem tego są działania człowieka. To stwarza problemy dla ochrony słoni azjatyckich, których liczba wynosi teraz około 52 tysięcy i ciągle maleje.

 

Głównymi zagrożeniami dla słoni są kłusownictwo dla ich kości oraz wylesianie i budowa pastwisk, co prowadzi do utraty siedlisk. Dodatkowo, przypadkowe spotkania ludzi ze słoniami często kończą się śmiercią zwierząt.

 

Naukowcy zbadali warunki życia słoni azjatyckich i analizowali zmiany użytkowania ziemi w Azji przez ostatnie 1,2 tysiąclecia. Wyniki badań pokazały, że obszar, który może być zamieszkały przez słonie, zmniejszył się o 64% w stosunku do jego pierwotnej powierzchni. Najbardziej dotknęły to Chiny i Indie, które straciły około 94% i 86% pierwotnych siedlisk dla słoni.

 

Badania wykazały, że obszary leśne, w których mogą żyć słonie, zmniejszyły się o ponad 83%, z 99 tysięcy km² do 16 tys. km². To powoduje fragmentację populacji słoni i utrudnia im przetrwanie. Jednak istnieje nadzieja, że dane z nienaruszonych obszarów lasów azjatyckich, gdzie obecnie żyją słonie, pomogą ochronić te zwierzęta i ich siedliska.

 

Dawniej słonie żyły w wielu częściach Azji, a ich liczba wynosiła kilkaset tysięcy. Teraz są rzadkim gatunkiem, który wymaga ochrony. Na szczęście istnieją organizacje, które pomagają chronić słonie azjatyckie i ich siedliska, takie jak World Wildlife Fund (WWF).

 

Eksperci uważają, że ochrona słoni azjatyckich jest bardzo ważna. Aby to zrobić, należy podejmować działania na rzecz ochrony i przywracania siedlisk, zwalczania kłusownictwa i ograniczania wpływu człowieka na przyrodę.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ​euklides

Kości słoniowej nie używa

Kości słoniowej nie używa przeciętny azjata, bo nie stać go na takie czary-mary, tylko zblazowana pato-elita, która jest totalnie zabobonna i ogólnie pierdolnięta. Planeta musi usunąc polityków, pseudo-naukowców, urzędasów wysokiego szczebla i tą część budżetówki, która nie będzie chciała się wyleczyć.

Skomentuj