Przy pomocy nanorobotów zmniejszono liczbę nowotworów o 90%

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Rak pęcherza moczowego jest jedną z najpowszechniejszych postaci nowotworu na świecie i zajmuje czwarte miejsce pod względem częstości występowania wśród mężczyzn. Pomimo stosunkowo niskiej śmiertelności, prawie połowa guzów pęcherza moczowego ma wznowę w ciągu pięciu lat, co wymaga stałego monitorowania pacjentów. Częste wizyty w szpitalu i konieczność powtarzania leczenia sprawiają, że ten typ nowotworu jest jednym z najdroższych w leczeniu.

 

Jednak ostatnie badanie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nature Nanotechnology wykazuje potencjalną zmianę w leczeniu raka pęcherza moczowego. Naukowcom udało się zmniejszyć rozmiar guzów pęcherza moczowego u myszy o 90%, stosując pojedynczą dawkę nanorobotów zasilanych mocznikiem – związkiem występującym w moczu.

 

Te maleńkie nanomaszyny składają się z porowatej krzemowej kuli z różnymi składnikami na powierzchni, z których każdy pełni określoną funkcję. Jednym z takich składników jest enzym ureaza, który reaguje z mocznikiem obecnym w moczu, umożliwiając autonomiczne przemieszczanie się nanocząstek. Innym ważnym składnikiem jest radioaktywny jod, radioizotop szeroko stosowany w miejscowej terapii nowotworów.

 

Badanie przeprowadzone przez Instytut Bioinżynierii Katalonii (IBEC) i CIC biomaGUNE we współpracy z Instytutem Badań Biomedycznych (IRB Barcelona) i Uniwersytetem Autonomicznym w Barcelonie (UAB) toruje drogę innowacyjnym metodom leczenia raka pęcherza moczowego. Celem tych zmian jest skrócenie czasu hospitalizacji, a tym samym zmniejszenie kosztów i zwiększenie komfortu pacjenta.

 

„Już po jednym wstrzyknięciu leku zaobserwowaliśmy zmniejszenie objętości guza o 90%. Jest to rozwiązanie znacznie skuteczniejsze, biorąc pod uwagę, że pacjenci z tym rodzajem nowotworu zgłaszają się do szpitala zazwyczaj od 6 do 14 razy w ciągu całego leczenia. To podejście zwiększy efektywność, skróci czas hospitalizacji i obniży koszty leczenia” – wyjaśnia Samuel Sanchez, profesor badawczy IBEC i główny badacz badania.

 

Kolejnym krokiem, który już jest wykonywany, jest ustalenie, czy guzy te po leczeniu wzrosną. Jeśli te przełomowe badania się powiodą, mogą zrewolucjonizować leczenie raka pęcherza moczowego i przynieść nadzieję milionom pacjentów na całym świecie”.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika vissim

Ja mam raka pęcherza i na

Ja mam raka pęcherza i na obecną chwilę NIE ISTNIEJE żaden sposób aby się tego pozbyć, ewentualnie wycięcie pęcherza czyli zarażonych błon, komórek. Na 10000% procent jestem pewien, że to nic nie da, bo zarażona komórka to zarażona (zmutowana) i pomoże tylko wycięcie jej. Tak więc nie tym razem chłopaki - nie będzie bingo i leku na raka.

Portret użytkownika spokoluz

Metoda w opisie niby dobra

Metoda w opisie niby dobra ale .......  co się dzieje z tymi nanorobocikami jak już wykonają robotę ?  Wypier...ają z organizmu czy przerzucają się na inne zdrowe narządy naprawiać je  ?  Tych informacji brakuje w artykule.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj