Aspiryna jako środek hamujący rozwój raka jelita grubego

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Rak jelita grubego, znany również jako rak jelita, stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, zajmując trzecie miejsce pod względem częstości występowania. Każdego roku odnotowuje się około 1,9 miliona nowych przypadków i 900 000 zgonów. Odkrycia naukowe wskazują, że aspiryna, powszechnie stosowana jako środek przeciwbólowy i przeciwzakrzepowy, może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu i hamowaniu progresji tego typu raka.

 

Zespół badawczy pod kierunkiem profesora Heiko Hermekinga z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium (LMU) zbadał molekularne mechanizmy, za pomocą których aspiryna wywiera swój hamujący wpływ na rozwój raka jelita grubego. Badania opublikowane w czasopiśmie "Cell Death and Disease" wykazały, że aspiryna indukuje produkcję dwóch mikroRNA o działaniu przeciwnowotworowym, miR-34a i miR-34b/c.

 

Aspiryna wiąże się z enzymem AMPK i aktywuje go, co prowadzi do zmiany czynnika transkrypcyjnego NRF2, skutkującej jego migracją do jądra komórkowego i aktywacją ekspresji genów miR-34. Ponadto, aspiryna hamuje wytwarzanie onkogenu c-MYC, który inaczej inhibowałby NRF2.

 

Wyniki te pokazują, że geny miR-34 są niezbędne do pośredniczenia w hamującym działaniu aspiryny na komórki raka jelita grubego. W przypadku komórek nowotworowych z niedoborem miR-34, aspiryna nie zapobiegała migracji, inwazji ani przerzutom. Co ważne, badania wykazały, że aktywacja genów miR-34 przez aspirynę zachodzi niezależnie od szlaku sygnałowego p53, co jest istotne, ponieważ gen kodujący p53 jest najczęściej inaktywowanym genem supresorowym nowotworu w przypadku raka jelita grubego i innych nowotworów.

 

Odkrycia te otwierają nowe możliwości terapeutycznego zastosowania aspiryny w leczeniu raka jelita grubego, szczególnie w przypadkach, gdy gen supresorowy nowotworu p53 jest inaktywowany przez mutacje lub wirusy. Potwierdza to szersze zastosowanie aspiryny, nie tylko w profilaktyce raka jelita grubego, ale również w leczeniu innych typów nowotworów.

 

Aspiryna, znana od ponad wieku i pierwotnie stosowana jako środek przeciwbólowy i przeciwzakrzepowy, coraz częściej znajduje zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu poważnych chorób, takich jak zaburzenia neurodegeneracyjne i nowotwory. Wyniki badań prowadzonych przez zespół LMU mogą stanowić przełom w leczeniu raka jelita grubego, otwierając nowe ścieżki terapeutyczne i dając nadzieję milionom pacjentów na całym świecie.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj