Rekordowo niski poziom lodu morskiego na Antarktydzie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Podczas gdy zdaniem mediów świat boryka się z falami upałów, Antarktyda przekroczyła własny niepokojący próg klimatyczny. Zdaniem naukowców, lód morski na tym odległym kontynencie osiągnął najniższy poziom w historii w ciągu ostatnich 45 lat. Niepokój naukowców narasta, ponieważ próbują zrozumieć, co stoi za tym zaskakującym zjawiskiem.

 

W typowym roku lód morski Antarktydy osiąga swój najniższy poziom pod koniec lutego, podczas letniego sezonu, a potem gromadzi się znowu w okresie zimowym. Jednak w tym roku sytuacja jest inna. Powierzchnia lodu morskiego wyniosła 2,6 miliona kilometrów kwadratowych poniżej średniej z lat 1981-2010, co odpowiada prawie powierzchni takich stanów jak Teksas, Kalifornia, Nowy Meksyk, Arizona, Nevada, Utah i Kolorado razem wzięte.

 

Tak drastyczny spadek jest na tyle niezwykły, że niektórzy naukowcy określają to jako zdarzenie, które zdarza się raz na miliony lat. Jednak Ted Scambos z University of Colorado w Boulder uważa, że taka perspektywa nie ma już sensu. System się zmienił i dawne parametry nie są już odpowiednie.

 

Antarktyda jest skomplikowanym regionem, a jej lód morski był zmienny przez ostatnie dziesięciolecia, osiągając zarówno rekordowo wysokie, jak i niskie poziomy. Ta zmienność sprawia, że trudniej jest naukowcom zrozumieć, jak kontynent ten reaguje na globalne zmiany klimatu. Jednak od 2016 roku obserwuje się wyraźny trend spadkowy.

 

Przyczyn takiego spadku może być kilka. Związane są one między innymi ze wzrostem siły zachodnich wiatrów wokół Antarktydy, które są powiązane ze zwiększonym zanieczyszczeniem planety, oraz cieplejszymi temperaturami oceanów na północ od Oceanu Antarktycznego.

 

Zjawisko to może mieć dalekosiężne konsekwencje. Lód morski na Antarktydzie pełni kluczową rolę w regulacji temperatury Ziemi, a jego ubytek może wpłynąć na wzrost poziomu mórz i innych złożonych zmian klimatycznych. Scambos wyraził swoje obawy, że obecne zjawiska mogą wskazywać na długoterminowe zmiany na Antarktydzie. Przyszłość tego lodowatego kontynentu jest niepewna, a system antarktyczny, jaki znamy z przeszłości, być może już nigdy nie wróci.

 

Zdaniem uczonych to zaskakujące odkrycie podkreśla pilną potrzebę dalszych badań i globalnego działania na rzecz zrozumienia i zwalczania zmian klimatu. Odpowiedź na pytanie, dlaczego lód morski na Antarktydzie osiągnął tak niski poziom, może okazać się kluczem do zrozumienia, jak nasza planeta będzie reagować na dalsze zmiany w najbliższych dekadach.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ash

Zauważyliście jak w ostatnich

Zauważyliście jak w ostatnich latach zmieniła się narracja jeżeli chodzi o prognozę pogody, kiedyś cieszono się z kilku letnich, upalnych dni, teraz jest to traktowane jak jakiś armageddon, do tego wygląd map z prognozą prognozą pogody zmienił się na taki który ma wzbudzić lęk u widza.

Portret użytkownika Zn...

Tyle tych ,,rekordów" już

Tyle tych ,,rekordów" już było że ,,zagrożone" białe dźwiedzie powinny kilkukrotnie wyginąć. Tak przynajmniej wynika z doniesień publikowanych co jakiś czas i na tym ,,demaskatorskim" portalu. Aż dziwne że wybrani właściciele wielu tytułów nie pochylają się po raz kolejny nad zagadnieniem  wiecznie wymierającego białego dźwiedzia.

Portret użytkownika BG-OG

Taaaa. Bo "naukofcy" przecież

Taaaa. Bo "naukofcy" przecież wiedzą jak było i to wielokrotnie z tym lodem. Robili wtedy pomiary. Ostsnio wyczytałem, że naukofcy zmierzyli, że to najcieplejszy "lipiec" w dziejach ludzkości, czyli  "lipiec dzisiejszy do lipca , ale 120 tyś lat temu". Lubię z rana takie artykuły, można się ze śmiechu kawą zachłysnąć.

A komu tak gorąco w Polsce w tym lipcu to ja nie wiem. Bo gorąco = 30 st C,  to na razie było może z 5 dni. Kiedyś bywało dłużej tak ciepło .

 

Portret użytkownika wiktor wektor

Zrozum w końcu że ocieplenie

Zrozum w końcu że ocieplenie ziemi jak i doniesienia o "najcieplejszym jakimś miesiącu" nie tyczą się Polski (ani innego wybranego kraju) ale średniej rocznej temperatury na CAŁEJ ZIEMI. Ile razy trzeba powtarzać, że w Polsce jest ciepło WYŁĄCZNIE dzięki energii niesionej przez prądy oceaniczne, które oddają to ciepło w europie ? Bez tego mielibyśmy tu wieczne zlodowacenie. 

Portret użytkownika syriues

Ten artykuł to czysta

Ten artykuł to czysta dezinformacja 

Ostatnio nasa robiła pomiary i tam gdzie sie stopiło to sie stopiło, ale przybylo z drugiej strony. 

Na ziemi nic nie ubywa.zamienia sie w coś innego by znow powrócić być może gdzieś indziej. Jak z temperatura i z deszczami .Np w takiej Skandynawii wieja wiatry a tam powstają wiatraki,więc sila wiatru jest pomniejszona, by gdzies indziej sie zwiększyła. 

Ludzie kompletnie nie mają pojecia jak zarządzać ziemią. Dzialaja jak dzieci po omacku.Slepi slepych prowadzą 

Skomentuj