Roboty zamiast zwierząt domowych? Oto przyszłość domowej robotyki

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

 

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój technologii robotycznych, który zmienia wiele aspektów naszego życia. Jednym z najbardziej fascynujących trendów jest przewidywanie, że do 2030 roku rozwój technologiczny sprawi, że roboty mogą zastąpić tradycyjne zwierzęta domowe. Ta koncepcja, choć wydaje się futurystyczna, jest już bliska realizacji dzięki postępowi w dziedzinie inteligencji sztucznej i robotyki.

 

Roboty domowe nie są nowym zjawiskiem. Już od kilku dekad robotyka odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, od prostych robotów sprzątających po bardziej zaawansowane maszyny wspomagające osoby starsze i niepełnosprawne. Jednak nowa generacja robotów domowych jest zaprojektowana, aby naśladować zachowania i interakcje zwierząt domowych, oferując użytkownikom towarzystwo i wsparcie emocjonalne.

 

Naukowcy i inżynierowie pracują nad stworzeniem robotów, które mogą naśladować emocjonalną więź, jaką ludzie tworzą ze swoimi zwierzętami domowymi. Te roboty mogą być programowane, aby reagować na ludzkie emocje, wykazywać „afekt” i dostosowywać swoje zachowania w odpowiedzi na interakcje z człowiekiem.

 

Roboty jako zwierzęta domowe mają kilka potencjalnych zalet. Są hipoalergiczne, nie wymagają jedzenia ani wychodzenia na zewnątrz, a ich „opieka” ogranicza się do utrzymania w czystości i ładowania baterii. Mogą również oferować funkcje monitorowania zdrowia i bezpieczeństwa, co jest szczególnie przydatne dla osób starszych lub żyjących samotnie.

 

Mimo licznych zalet, idea zastąpienia żywych zwierząt robotami budzi kontrowersje. Istnieją obawy dotyczące utraty prawdziwych interakcji międzygatunkowych oraz wpływu na rozwój emocjonalny i społeczny ludzi, zwłaszcza dzieci. Kwestie etyczne i psychologiczne związane z przywiązaniem do maszyn są przedmiotem debat w społecznościach naukowych i społecznych.

 

Nieuchronnie robotyka domowa będzie się rozwijać, oferując coraz bardziej zaawansowane i interaktywne maszyny. Czy roboty faktycznie zastąpią tradycyjne zwierzęta domowe, zależy od wielu czynników, w tym od postępów w technologii, zmian w społecznych postawach oraz regulacji prawnych dotyczących robotów jako towarzyszy ludzi.

 

To badanie rzuca światło na fascynującą przyszłość, w której granice między technologią a życiem codziennym stają się coraz bardziej rozmyte. Roboty jako zwierzęta domowe mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki ludzie doświadczają towarzystwa i opieki, otwierając nowe horyzonty w interakcjach człowieka z maszyną.

 

Słowa kluczowe: roboty domowe, zwierzęta domowe, technologia robotyczna, inteligencja sztuczna, interakcja człowiek-robot, towarzystwo, opieka emocjonalna, monitorowanie zdrowia, etyka robotyki, przyszłość robotyki.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Dodałbym podłączenie do

Dodałbym podłączenie do metaversum. Ostatnio odbył się tam zbiorowy gwałt, ofiara nieletnia dziewczynka ma traumę psychiczną jak po prawdziwym. 

Pamiętacie film Matrix? Ludzie chodowani w bańkach podtrzymujących czynności życiowe, niby żyją, ale w wirualnej rzeczywistości, do tego to zmierza.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

"bo to stworzy niebezpieczne

"bo to stworzy niebezpieczne fundamenty pod zamianę nas i bycie zbędnymi." postęp technologiczny do tego prowadzi, zamierzenie depopulacji wykonuje. Kiedyś magnat miał wiele wsi i chłopów pańszczyźnianych, a teraz taki magnat nie potrzebuje juz ludzi, aby na niego robili.Wręcz psują mu klimat oraz widok zza okna. No może dwie najładniejsze dla uciech fizycznych i dwóch najmądrzejszych do serwisowania robotów.  Może jeszcze jakiś ochroniarz co to z taserem unieszkodliwi zbuntowanego robota. 

Jeden "pan" i pięciu niewolników, zamiast pięciu wsi. Tak moim zdaniem wyglada projekt 500mln ludzkości w zrównoważonym rozwoju Agendy 2030.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Roch

Nie ma czegoś takiego jak

Nie ma czegoś takiego jak "sztuczna inteligencja"!

Inteligencja jest albo jej nie ma. Słowo "sztuczne" inaczej imitujące coś co jest prawdziwe... więc idąc tokiem myślenia za powiedzeniem dobrze znanym - każda półprawda jest pełnym kłamstwem. System karmi nas nowymi degeneracjami zaczynając od umysłu, czyli wpisując nowy program do podświadomości. Ludzie nie potrafiący myśleć szybko zaczynają przyswajać nowe wiariackie pomysły jako coś normalnego podczas gdy prawdziwa inteligencja innym nie pozwoli na taki zabieg. Dlatego tak się ogłupia społeczeństwo serwując im nowości technologiczne by coraz mniej człowiek musiał myśleć. Ludzie myślący nie są potrzebni w nowym systemie, tymi drugimi jest łatwo sterować. 

Portret użytkownika maracash

Zastąpienie zwierzaków

Zastąpienie zwierzaków domowych tamagotchi a partnerów życiowych interaktywnymi lalkami silikonowymi z waginą lub gumowym wackiem. Czy to oby właściwy kierunek, w którym człowiek powinien podążać? 

Gdy na początku lat 90-tych, na czrnobiałym, 6-cio kanałowym telewizorze oglądałem Jetsonów, to nie spodziewałem się, że ta bajkowa wizja futurystycznego życia, stanie się rzeczywistością, raptem za 30 lat. 

 

*** W czasie, gdy większość szukała pieniędzy, my szukaliśmy prawdy ***

Portret użytkownika Endymion

Też wychowałem sie na bajkach

Też wychowałem sie na bajkach Hanah Barberra, ale w latach 90' miałem kolorowy telewizor Neptun przerobiony na pilota, do tego Video na którym oglądałem Rambo i westerny, oraz bajki HB. Kasety Video, które wypożyczano.. to były fajne czasy. 

Kiedyś posiadanie pracy, mieszkania, wakacje były normą, a video i satelita były luksusem, teraz nastały tak pojebane czasy, że jest odwrotnie.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj