Rolls-Royce pracuje nad projektem autonomicznych statków

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Rolls-Royce ogłosił współpracę z firmą technologiczną Intel w ramach misji, polegającej na budowie w pełni autonomicznych, samoprowadzących się statków.

 

Firma, która oddzieliła się od marki samochodów o tej samej nazwie, od 2010 roku pracuje nad rozwojem autonomicznej technologii żeglugowej. Rolls-Royce do 2025 roku chce uruchomić pierwsze samoprowadzące się statki oceaniczne. Pierwszym krokiem poczynionym w tym kierunku jest stworzenie systemu Inteligentnej Świadomości.

 

System składa się z sieci kamer i radarów, nadzorowanych przez centralny komputer. Korzystając z odpowiednich algorytmów, program wyszukuje przeszkody (takie jak np. inne statki) i automatycznie powiadamia o nich załogę. 

 

W ramach współpracy z firmą Intel, Rolls-Royce będzie wykorzystywał dyski półprzewodnikowe 3D NAND do przechowywania danych (każdego dnia generowanych jest ponad 1 TB) oraz procesorów Intel Xeon do ich przetwarzania.

Wizualizacja autonomicznego statku - źródło: Rolls-Royce

System Inteligentnej Świadomości może automatycznie klasyfikować pobliskie statki, bez względu na to, czy są to zwykłe statki wycieczkowe, tankowce czy holowniki. System zapewni też lepszą widoczność w złych warunkach atmosferycznych poprzez łączenie i centralizowanie danych z wielu źródeł. Inteligentna Świadomość będzie również niezwykle przydatna podczas dokowania, ponieważ dostarczy załodze precyzyjne pomiary odległości od miejsca postoju.

 

Inteligentna Świadomość może mieć kluczowe znaczenie dla wprowadzenia większej autonomii na statkach. Inżynierowie i firmy żeglugowe od lat szukały sposobów na zmniejszenie liczebności załóg bądź całkowite ich usunięcie. Dzięki współpracy z Intelem, Rolls-Royce posiada teraz sprzęt niezbędny do zasilenia systemów i docelowo pierwszych autonomicznych statków.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj