Rozbłyski Życia czyli jak Słońce mogło zapoczątkować życie na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA

Pierwsze iskry życia na Ziemi mogły pochodzić z niezwykłego źródła: rozbłysków słonecznych. Naukowcy z NASA Goddard Space Flight Center wskazują, że kluczowe składniki życia mogły powstać w wyniku interakcji energii słonecznej z gazami w prymitywnej atmosferze naszej planety, prowadząc do powstania aminokwasów i kwasów karboksylowych - podstawowych budulców białek i organicznego życia.

 

Vladimir Hayrapetyan, astrofizyk z Goddard Center, dokonał odkrycia, korzystając z danych z misji Keplera NASA. Badacz skupił się na analizie aktywności cząstek wydzielanych przez Słońce w początkowej fazie jego rozwoju, obserwując gwiazdy na różnych etapach ich życia.

 

Hayrapetyan w 2016 roku przedstawił wyniki badań, które wykazały, że w ciągu pierwszych stu milionów lat Słońce było o 30% mniej jasne, ale regularnie generowało potężne eksplozje - tzw. super rozbłyski. Dziś takie rozbłyski obserwujemy jedynie raz na sto lat, ale w tamtych czasach wybuchały co 3-10 dni. Wyrzucane z nich cząsteczki, poruszające się blisko prędkości światła, regularnie kolidowały z atmosferą Ziemi, inicjując reakcje chemiczne.

 

Naukowcy od dawna poszukują odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób powstały aminokwasy, budujące białka i wszystkie formy życia komórkowego. Pierwsza próba odtworzenia warunków wczesnej atmosfery Ziemi miała miejsce w 1953 roku, kiedy Stanley Miller z University of Chicago próbował zasymulować je w laboratorium. Wypełnił ciśnieniowy pokój metanem, amoniakiem, wodą i wodorem cząsteczkowym – gazami, które najprawdopodobniej dominowały w prymitywnej atmosferze Ziemi – a następnie wielokrotnie generował iskrę elektryczną, imitującą błyskawicę. Po tygodniu, Miller i jego zespół odkryli, że w rezultacie powstało 20 różnych aminokwasów.

 

W 2015 roku, naukowcy z Goddard Center przeprowadzili podobny eksperyment, w którym wykorzystali wyładowanie plazmowe o wysokiej częstotliwości do symulacji błyskawicy. Z ich badań wynika, że takie warunki mogą prowadzić do powstania aminokwasów i innych cząsteczek organicznych.

 

Zdaniem Douglasa Duncana, astronoma z University of Colorado, idea, że życie na Ziemi mogło powstać z rozbłysków słonecznych, jest intrygująca. "To bardzo dobry kierunek badań, ponieważ wiemy, że rozbłyski słoneczne występują na innych gwiazdach i mogły odegrać kluczową rolę w powstaniu życia nie tylko na Ziemi, ale również w innych częściach wszechświata" - mówi Duncan.

 

Te badania rzucają nowe światło na tajemnicę pochodzenia życia na Ziemi, wskazując, że źródłem iskier życia mogło być Słońce. Jak zawsze w nauce, potrzebne są dalsze badania, ale te wyniki stanowią ciekawy punkt wyjścia do głębszego zrozumienia początków życia na naszej planecie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj