W 2023 roku na Słońcu może wystąpić ponad 30 rozbłysków klasy X

Kategorie: 

Źródło: NASA

Ostatnio na Słońcu doszło do rozbłysku klasy X, który był już siódmym rozbłyskiem tej klasy w 2023 roku. Wyrównało to liczbę 7 rozbłysków, które wystąpiły w całym 2022 roku a zaczyna się dopiero drugi kwartał 2023.

 

 Jeśli w zeszłym roku wystąpiło 7 rozbłysków X przez cały rok, to skoro w tym roku wystąpiło 7 w ciągu zaledwie 3 miesięcy, możemy już mówić o zdecydowanym wzroście aktywności słonecznej. Widomym znakiem tego była ostatnia seria zorzy polarnych obserwowanych w Polsce. Może dojść do kolejnych!

 

To znak, że 25 cykl słoneczny gwałtownie się nasila. Jeśli ta tendencja się utrzyma, do końca 2023 roku może wystąpić ponad 30 rozbłysków klasy X, a to będzie o rząd wielkości więcej niż zaledwie dwa lata temu.

Oficjalne prognozy przewidują maksimum słoneczne w 2024 lub 2025 roku. Jeśli tak, to cykl słoneczny ma wystarczająco dużo czasu, aby jeszcze bardziej się zintensyfikować; Rozbłyski X mogą rzeczywiście stać się powszechne, a to oznacza też większe ryzyko geoefektywnych emisji plazmy czy to z rozbłysków czy towarzyszących im często CME.

 

Silny wyrzut masy koronalnej (CME) o prędkości plazmy 3000 km/s może mieć poważne skutki dla Ziemi i naszej technologii. Tak się składa, że coś takiego wystąpiło dwa tygodnie temu ale Ziemia nie oberwała szczególnie. Ta dobra passa może się jednak skończyć, jeśli któryś z aktywnych regionów wywoła kaskadę zdarzeń.

CME to ogromne ilości wyrzucanych z Słońca naładowanych cząstek i plazmy, które podczas kolizji z polem magnetycznym Ziemi mogą powodować zakłócenia w infrastrukturze elektrycznej i telekomunikacyjnej. Silne CME mogą również wpłynąć na prądy atmosferyczne, co może prowadzić do zaburzeń w nawigacji satelitarnej i komunikacji.

 

Silne CME mogą prowadzić do tzw. burz magnetycznych, które mogą powodować uszkodzenia transformatorów i sieci energetycznych. W przypadku wystąpienia takiej burzy na dużą skalę, skutki mogą być katastrofalne dla elektrowni, systemów dystrybucji energii i całych regionów, które są od nich zależne.

Dodatkowo, silne CME mogą wpłynąć na stężenie promieniowania kosmicznego wokół Ziemi, co może stanowić zagrożenie dla załóg statków kosmicznych i astronautów. W celu minimalizacji ryzyka skutków silnych CME, agencje kosmiczne oraz organy odpowiedzialne za infrastrukturę energetyczną monitorują aktywność słoneczną i ostrzegają przed możliwymi zagrożeniami.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lol@wp.pl

Ile z nich trafi w ziemię

Ile z nich trafi w ziemię może warto napisać. Chciałbym się jakoś przygotować na spalenie mojego srajfona! Ta weryfikacja z tymi obrazkami to przesada! Ostatnio 10 minut klikałem w obrazki, zastanawiam si3 czy wasza sztuczna inteligencja mnie testuje czy dobrze widzę i ile wytrzymam. Podpowiedź wchodzę tu dla komentarzy!!!!!!!!! Treści to papka!!!!!

Skomentuj