SpaceX złożyło wniosek o rozszerzenie widma radiowego dla 29 888 satelitów Starlink

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) przyjął wniosek od SpaceX, który może wskazywać na plany rozszerzenia widma częstotliwości radiowych przed nadchodzącą modernizacją usługi Starlink.

Wniosek SpaceX został złożony do ITU, światowego organu regulacyjnego odpowiedzialnego za przydzielanie częstotliwości radiowych dostawcom usług satelitarnych. W dokumencie czytamy, że planuje się użycie 29 888 satelitów na 288 płaszczyznach orbitalnych na wysokościach od 350 do 614 km.

 

Początkowo na stronie internetowej ITU nie było żadnej wzmianki o SpaceX. Zamiast tego napisano, że wniosek pochodzi z Królestwa Tonga, państwa wyspiarskiego w Polinezji. Jednak w piątek ITU potwierdziło, że agencją obsługującą aplikację jest SpaceX.

 

„Jednak ITU nie może potwierdzić, że ten wniosek dotyczy dodatkowych satelitów; „Być może mówimy o dodatkowych częstotliwościach” – powiedział przedstawiciel ITU. SpaceX odmówił komentarza.

 

Warto zaznaczyć, że w 2019 roku spółka złożyła już w ITU dokumenty na 30 tys. satelitów Starlink. Tym samym nowa aplikacja może wiązać się z rozszerzeniem dotychczasowych planów firmy na globalny system satelitarny Starlink, z którego obecnie korzysta ponad 2 miliony użytkowników.

 

Tim Farrar, konsultant ds. komunikacji satelitarnej, powiedział, że zgłoszenie do ITU jest próbą SpaceX modernizacji Starlink w obliczu rosnącej konkurencji. „Częścią tego jest po prostu próba uchwycenia widma częstotliwości radiowych, o którym nikt jeszcze nie pomyślał” – powiedział. We wniosku wspomina się o wykorzystaniu satelitów do komunikacji w zakresie częstotliwości od 123 000 MHz do 174 500 MHz, z których Starlink dotychczas nie korzystał.

 

Farrar dodał: „Pod względem wykorzystania satelity Starlink stają się coraz większe, wyposażone w większe anteny i zapewniające użytkownikom więcej połączeń z Ziemią. Oznacza to, że każdy satelita musi przetworzyć więcej danych użytkownika, które musi także odebrać i odesłać do bramek łączących system z Internetem”.

 

„Te częstotliwości mogą być potencjalnie przydatne do zwiększenia zdolności bramy do przenoszenia większego ruchu, gdy Starlink doda do swojego systemu nieco niższe częstotliwości pasma E (70–80 GHz), nad czym obecnie pracują” – zauważył He.

 

We wniosku wspomniano także o rozwoju SpaceX o nazwie Starshield, satelitarnym systemie internetowym wykorzystującym technologię Starlink do zapewniania łączności dla obrony narodowej. W zeszłym miesiącu Pentagon przyznał programowi Starshield SpaceX kontrakt na zapewnienie łączności wojskowej dla Departamentu Obrony USA.

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny

Ten srajlink jest tak samo

Ten srajlink jest tak samo prawdziwy jak roadster tesli w kosmosie, szopka dla tępych gojów i sprawdzian na inteligencję. Masakra uslugi internetowe czy telefoniczne przez srajlinka z opóźnieniem w obie strony 6 sekund a do tego prawo odwrotnych kwadratów i srajlink jest pozamiatany Dlaczego znafca emel nie zabierze glosu w sprawie?

Skomentuj