Sprężysty i zielony czy miękki i żółty. Który banan jest zdrowszy?

Kategorie: 

Źródło: tg

Dojrzewanie owoców obejmuje szereg złożonych procesów chemicznych, które powodują zmiany w kolorze, smaku, zapachu i konsystencji owoców. Ale czy warto czekać, aż dojrzeje zielony banan?

 

 

W większości przypadków owoce są smaczniejsze, gdy są w pełni dojrzałe, ale w niektórych przypadkach są wyjątki. Na przykład guawa jest smaczniejsza, gdy jest na wpół dojrzała, podczas gdy niedojrzały banan zawiera substancje, które promują zdrowe funkcjonowanie jelit.

 

Nieco niedojrzałe banany zawierają bardziej odporną skrobię, której nasz organizm nie może strawić, ale może działać jako prebiotyk odżywiający nasze mikroorganizmy jelitowe. Spożywanie pokarmów prebiotycznych zmniejsza ryzyko raka jelita grubego.

 

Zawartość prebiotyków w bananach maleje wraz z dojrzewaniem owoców. Jednak jeśli chodzi o witaminy i fitochemikalia w owocach, istnieje odwrotna zależność. Ustalono, że np. w wiśniach zawartość witaminy C zmniejsza się w pierwszych fazach dojrzewania i wzrasta wraz z ciemnieniem owoców, gromadzeniem się czerwonego barwnika. Podczas dojrzewania wiśni wzrasta również poziom glukozy i fruktozy.

 

Jednocześnie przejrzałe już zebrane owoce prowadzą do utraty swoich składników odżywczych. Oczywiście mniej składników odżywczych będzie zawartych w owocach, które straciły swój apetyczny wygląd, tzn. są pociemniałe lub bardzo zmiękczone.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Najlepsze owoce są prosto z

Najlepsze owoce są prosto z drzewa - banan też jest najlepszy tam gdzie rośnie i gdzie naturalnie dojrzewa.

W naszym klimacie mamy owoce , które są potrzebne w naszym klimacie a co najważniejsze wszystkie da się zapakować do słoiczka a np. jabłka późne jesienne przechować w piwnicy do wiosny.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Kwazar

Uświadamiając sobie, że

Uświadamiając sobie, że "Dojrzewanie owoców obejmuje szereg złożonych procesów chemicznych"  a fuuuujjjjj i po takich "faktach" to mi się odechciało jakichkolwiek smaków bannan stanu. A wogóle, to myślę ( o ile jest to jeszcze możliwe) To,ta banana jest ZDROWSZA, co małupie akurat smakuje. Czyli patrzmyczmy na małupy, co wpierdalają ze smakiem większym.To jakby MY sami żeśmy jedli a wpierdalali ze smakiem.

Portret użytkownika BG-OG

A WIECIE, ŻE PLANTACJE

A WIECIE, ŻE PLANTACJE BANANÓW NALEŻĄ W WIĘKSZOŚCI DO FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH TYPU BLACK ROCK? WIECIE, ŻE TO MONOKULTURY PLANTACJI BANANÓW POWSTAŁY PO WYCIĘCIU POD NIE LASU?

I CO NAJWAŻNIEJSZE , WIECIE, ŻE DOJRZEWAJĄ W TZW DOJRZEWALNIACH ( CZYLI HALACH ) WYPEŁNIONYCH SZTUCZNIE CO2 !!!

I NIKT Z EKOTERRORYSTÓW NIE PROTESTUJE, A SĄ TAKIE NIEEKOLOGICZNE. ALE NALEŻĄ DO WIELKIEGO BIZNESU , TO CO SIE DZIWIĆ . JAK  COCA COLA ( 1 LITR TO OK 5 GR CO2, A ILE MILIONÓW BUTELEK/PUSZEK DZIENNIE JEST OTWIERANCH NA ŚWIECIE ??? )

Portret użytkownika anrzeju

admini, czy wy na prawdę

admini, czy wy na prawdę popieracie takie bzdury jak komentarz wyzej i musicie blokować odpowiedzi na te bzdury?

no tak, głupi wam zapłaci te 10 złotych miesięcznie za waszą "twórczość", szczególnie jak będzie mógł bez ograniczeń pisać te swoje bzdury, ten bardziej mądry napisze, że jesteście tak samo głupi jak ten pan wyżej.

 

kiedy reklama dildo? macie tutaj sporo ruskich, a te reklamy na pewno do nich trafią. 

Portret użytkownika euklide⁣s

CO2 jest niezbędne do życia.

CO2 jest niezbędne do życia. Akurat plantacje Coca-Cola czy plantatorzy tylko użytkują CO2, nie produkują nowego. Długofalowy plan ekologów jest taki, że Ziemia będzie pustynią. Wielki biznes będzie wyłapywał pozostałe CO2 z atmosfery i sprzedawał za ciężkie pieniądze korporacjom prowadzącym uprawy pod szklarniami.

Skomentuj