System komunikacji laserowej to przyszłość komunikacji w kosmosie

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Komunikacja w przestrzeni kosmicznej zawsze była kluczowym czynnikiem w misjach NASA. Nowoczesne laserowe podejście, które zostało niedawno przedstawione, może całkowicie zmienić sposób, w jaki przesyłamy informacje w kosmicznej próżni.

 

Tradycyjnie, satelity i różne misje kosmiczne wykorzystywały fale radiowe do komunikacji z Ziemią. Jednak teraz naukowcy i inżynierowie NASA zbliżają się do wprowadzenia bardziej zaawansowanego systemu komunikacji – komunikacji laserowej. Wkrótce ta technologia zostanie przetestowana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), otwierając drzwi do potencjalnej rewolucji w komunikacji kosmicznej.

 

Dlaczego komunikacja laserowa? Odpowiedź jest prosta. Systemy te są nie tylko bardziej wydajne, ale także tańsze i lżejsze w porównaniu z tradycyjnymi systemami radiowymi. Ale to nie wszystko. Lasery o krótkiej długości fali mają zdolność przesyłania znacznie większej ilości informacji jednocześnie. To znaczy, że mogą przesyłać dane z większą prędkością, co jest niezbędne, gdy myślimy o przyszłych misjach na odległe planety czy księżyce.

Projekt ILLUMA-T, który NASA planuje wystrzelić przy współpracy z SpaceX, to kolejny krok w tej drodze. Urządzenie to będzie komunikować się z systemem Laser Communications Relay Demonstration (LCRD), który został uruchomiony już w grudniu 2021 roku. Co ważne, ILLUMA-T będzie używać światła podczerwonego do wymiany danych z prędkością oszałamiającą - około 1,2 gigabita na sekundę!

 

Te liczby są naprawdę imponujące. Gdybyśmy mieli porównać to do domowej sieci Wi-Fi, to byłoby to jak przesyłanie całego filmu w jakości HD w ciągu zaledwie kilku sekund. I to w przestrzeni kosmicznej!

 

Choć NASA już wcześniej testowała technologię laserową w kosmosie, ILLUMA-T stanowi kluczowy krok ku praktycznemu jej zastosowaniu. Badri Younes z NASA uważa, że komunikacja laserowa "zapewnia misjom większą elastyczność i szybszy sposób przesyłania danych z kosmosu". W pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem.

Jeśli te testy okażą się sukcesem, otworzy to drzwi do głębszych eksploracji kosmicznych, z lepszym i szybszym przesyłaniem informacji. Przesyłanie danych z Księżyca, Marsa czy innych odległych obiektów stanie się znacznie prostsze i wydajniejsze.

 

Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami potencjalnej rewolucji w komunikacji kosmicznej. Wraz z postępem technologii i badaniami prowadzonymi przez NASA, przyszłość przestrzeni kosmicznej wygląda jaśniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Oczekujmy kolejnych ekscytujących wiadomości z kosmicznych laboratoriów w najbliższych miesiącach.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika gumOfiLc2.0

bo kiedy "ludzie" wyjdą już w

bo kiedy "ludzie" wyjdą już w kosmos muszą przecież od czasu do czasu spotkać się przy małej czarnej (dziurze) i pogadać o tym co nas boli otwarcie, coś w stylu  "pani serwusowa często kawę piła a przy kawy piciu smacznie grymasiła" 

..."najgorsze jest to że ludzie właśnie w całą tą propagandę wierzą i nie rozumieją co tak naprawdę się dzieje"...  https://gloria.tv/post/zVSaFRDu8rgz4cn3snNmh94WZ

Skomentuj