Technologia regeneracyjnej odbudowy szkliwa zębów jest już prawie gotowa

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcom udało się stworzyć warunki niezbędne do wzrostu szkliwa zębów, czyli najtwardszej tkanki ludzkiego ciała. Technologia ta zdaniem autorów powinna stanowić pierwszy krok w stomatologii regeneracyjnej. Następnie eksperci planują stworzyć żywe wypełnienia i całe zęby z komórek macierzystych.

 

Naukowcy z University of Washington zaprezentowali organelle, które wydzielają białka tworzące szkliwo zębów. Szkliwo chroni zęby przed uszkodzeniem i zniszczeniem, jednak w organizmie człowieka tkanka ta nie jest zdolna do regeneracji, w związku z czym pojawia się u człowieka próchnica, a zęby ulegają stopniowemu zniszczeniu.

 

Szkliwo jest wytwarzane podczas formowania się zębów przez wyspecjalizowane komórki zwane amelobastes. Wieloletnie eksperymenty z komórkami macierzystymi pozwoliły naukowcom zrozumieć mechanizm powstawania ameloblastów z niezróżnicowanych komórek macierzystych. Ostatecznie, aktywując pewne geny, wyhodowali ameloblasty w laboratorium.

 

Naukowcom po raz pierwszy udało się również zidentyfikować subodontoblasty, prekursory odonoblastów, które odgrywają kluczową rolę w tworzeniu zębów. Okazało się, że razem komórki te tworzyły funkcjonalne organelle, które mogły wydzielać trzy główne białka szkliwa, tj. ameloblastynę, amelogeninę i emalelinę. Białka te tworzą macierz, po której na etapie mineralizacji tworzy się tkanka szkliwa.

 

Teraz naukowcy rozpoczęli ostatni etap hodowli szkliwa w laboratorium, które można wykorzystać do naprawy uszkodzonych zębów. W przyszłości planują też stworzyć „żywe wypełnienia”, które wrastałyby w uszkodzone miejsca i przywracały próchnicę oraz inne ubytki. Docelowo głównym celem jest stworzenie zupełnie nowych zębów z komórek macierzystych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj