Trwa pierwszy z czterech superjasnych superksiężyców

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dzisiejsza noc obfituje w kosmiczne zjawisko, które przyciąga zarówno astronomów, jak i miłośników natury - superksiężyc. To wyjątkowy moment, kiedy nasz satelita wydaje się jaśniejszy i większy niż zwykle, a to wszystko dzięki jego zbliżeniu do Ziemi. Ale co sprawia, że dzisiejszy superksiężyc jest szczególny? Czy istnieje coś więcej niż tylko jego widoczne zalety?

 

Niecodzienne położenie księżyca sprawia, że zjawisko to nazywane jest superksiężycem. Jest to moment, kiedy księżyc znajduje się w najbliższym punkcie swojej orbity, czyli w tzw. perygeum. Taka lokalizacja sprawia, że księżyc wydaje się większy i jaśniejszy na niebie, szczególnie w porównaniu do momentów, kiedy znajduje się w najdalszym punkcie orbity, czyli w apogeum. Zjawisko to przyciąga uwagę nie tylko ze względu na swoją wizualną atrakcyjność, ale również ze względu na znaczenie, jakie niesie w sobie.

 

Wiele kultur na przestrzeni wieków przypisywało pełniom księżyca różne nazwy. Przydomek dzisiejszego księżyca, „Księżyc Jelenia”, pochodzi od algonkińskich ludów z północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych i został popularyzowany przez Almanach Rolników z Maine prawie sto lat temu. Tymczasem w innych częściach świata lipcowa pełnia księżyca nazywana jest Hay Moon, Miodowym Księżycem lub Guru Purnima w zależności od tradycji i kultury danego regionu.

Naukowcy również czerpią korzyści z obserwacji superksiężyców. Dzisiejszy superksiężyc będzie o około 25 procent jaśniejszy niż tegoroczna pełnia apogeum z lutego, co oznacza, że jest prawie 13 procent jaśniejszy od typowych pełni księżyca, które obserwowaliśmy w kwietniu czy maju. Ten zwiększony blask daje naukowcom szansę na zgromadzenie więcej danych na temat księżyca, jego struktury i pochodzenia.

 

Superksiężyc to zatem zjawisko, które łączy w sobie tradycję, piękno i naukę. Nie tylko dostarcza ono niesamowitego widoku dla obserwatorów, ale także przypomina o długiej historii obserwacji nieba i zrozumienia świata, który nas otacza. Więc kiedy dziś wieczorem spojrzysz w niebo i zobaczysz błyszczący księżyc, pamiętaj, że jesteś częścią tej długiej historii, zarówno jako obserwator, jak i odkrywca.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

i słusznie, katolickie

i słusznie, katolickie niemoty  i tak nie rozróżniają  niczego po za  boszym grudniowym   i zmartwychstaniem kwietniowym a wikipedia dla  większości to czarna  magia i  z mojego punktu  patrzenia wiekszości z was  nic nie jest potrzebne  po za ,oczywiście ,  wielkim   pojemnościowo niebem   za boch zapłać  lub  kapłańskiej  kieszeni , która zmieści wszystkie  pieniądze świata - nieba  jak nie było tak i nadal   nie widać ......

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj