USA testują roboty do patrolowania granic

Kategorie: 

Źródło: Ghost Robotics

Stany Zjednoczone chcą zrobotyzować swoją straż graniczną. W tym celu testują "robopsy" w roli strażników. Roboty miały za zadanie patrolować granicę i spełniły się w swojej roli, dlatego USA zapowiadają kolejne testy, które zadecydują o wdrożeniu maszyn na stałe to służby

.

Chodzi o roboty wyprodukowane przez firmę Ghost Robotics. Testowany model Ghost Vision 60 waży 32 kg, ma 76 cm wysokości i może pokonać ponad 12 km w ciągu 3 godzin przy w pełni naładowanej baterii. Czteronożna maszyna potrafi poruszać się autonomicznie, choć może być również sterowana zdalnie. "Robopies" może zostać wyposażony w dowolne urządzenia, w tym np. w kamery termowizyjne. W przeszłości Ghost Robotics prezentował nawet prototypowe modele robotów wyposażone w broń palną.

 

Jednak Stany Zjednoczone zapewniają, że jeśli w przyszłości wdrożą takie maszyny do służby to będą one zajmować się m.in. patrolowaniem granicy, kontrolą wagonów na torach czy eksploracją budynków. W przeciwieństwie do pojazdów kołowych czy gąsienicowych, Ghost Vision 60 może przemieszczać się po dowolnym terenie.

Źródło: Ghost Robotics

Oczywiście współczesne roboty mają też swoje wady. Można do nich zaliczyć ograniczenia wynikające z żywotności baterii - przy całodobowym monitoringu, "robopies" musiałby być bardzo często ładowany, a Ghost Robotics nie podaje, ile czasu zajmuje naładowanie baterii. Ponadto wciąż zdarzają się awarie, jak np. nieoczekiwane wyłączenie się robota, co miało miejsce podczas testów maszyny Spot, które przeprowadzała policja w USA.

 

"Robopies" nie nadaje się również do interakcji z ludźmi, ale roboty mają jedynie pomagać amerykańskim pogranicznikom - tak jak robią to drony. Pełna robotyzacja służb przynajmniej na dzień dzisiejszy jest niemożliwa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Maxfix

Fajny taki amerykański 12km 

Fajny taki amerykański 12km  w jedną stronę i już nie wróci no chyba że jego pan weźmie go na barana i do koszar wróci dwóch baranów celem podładowania Aku .Jest wersja bardziej mobilna  oparta na fotowoltaice  czas ładowania około 12h przy dobrym nasłonecznieniu.W zimie już gorzej będą sanki by przywieść ścierwo

Portret użytkownika syriues

Widze tu ewidentnie, ze

Widze tu ewidentnie, ze maszyny chxa decydować o statusie czlowieka,wykluczajac los i Boga.Nawet mordercy mozna wybaczyc gdy ma oczyszczone serce.

A taka maszyna ?

A czlowiek ,ktory kartkuje archiwa człowieka jakby byl maszyna nawet nie jest w stanie uruchomic wtedy instynktu czy serca.ale czasami w czlowieka moze wejsc jakas inna mysl i zdecydować inaczej. 

Co wtedy,gdy taka zimna maszyna bez czastki Boga bedzie decydować o statusie malego dziecka ktore nie jest w kartotece i przekracza nielegalnie granice?

Gotowy do odstrzalu?

Skomentuj