Dlaczego komary atakują częściej niektórych ludzi?

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Specjaliści od dawna zastanawiali się czy można wyróżnić specjalną kategorię osób, które częściej niż inne są pogryzione przez komary. Nadal nieznane są szczegóły tego mechanizmu.

Według większości naukowców komary nie mają specjalnych preferencji związanych z grupą krwi czy cerą „ofiary”. Jedynym czynnikiem, dzięki któremu mogą określić najbardziej odpowiednią osobę do ugryzienia, jest grubość jej skóry.

 

W rzeczywistości komary włączają niejako „kamerę termowizyjną”: widzą promieniowanie podczerwone, lecą na ciepło naczyń krwionośnych. Może jeśli ludzie mają głębokie naczynia lub grubą warstwę podskórnego tłuszczu, będą nieco rzadziej gryźeni, a osoby z cienką skórą częściej. Ale kiedy nadchodzi pora komarów, gryzą wszystkich.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika drako_tr

@Izi...nie atakują, bo

@Izi...nie atakują, bo zwyczajnie nie chcą Cię dobić Biggrin a tak na serio, Twoja krew jest dla komarów nieatrakcyjna, bo odstawiając mięsko, pozbawiłaś się wszystkich wartościowych protein, potrzebnych samicom komarów, do złożenia jajeczek.

Skomentuj