El Niño może przyspieszyć nieodwracalne topnienie lodu Antarktydy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Australijscy naukowcy z Państwowego Stowarzyszenia Badań Naukowych i Stosowanych (CSIRO) zbadali ponad 30 modeli klimatycznych pokazujących wpływ zjawiska El Niño na światową pogodę. Doszli do wniosku, że ocieplenie Oceanu Spokojnego związane z El Niño może przyspieszyć topnienie lodowców na Antarktydzie i spowodować różne katastrofy pogodowe w Ameryce Południowej i Północnej.

 

 

Spodziewana pod koniec 2023 r. silniejsza manifestacja zjawiska klimatycznego El Niño - czyli przesunięcia nagrzanych wód powierzchniowych tropikalnego Pacyfiku na wschód - może przyspieszyć nieodwracalne topnienie lodu Antarktydy. Do takiego wniosku doszli eksperci czołowej australijskiej agencji naukowej CSIRO.

 

Naukowcy przeanalizowali 31 modeli klimatycznych i odkryli, że potężne zjawisko El Niño może przyspieszyć ocieplenie głębokich oceanów, jednocześnie spowalniając ocieplenie powierzchni, ponieważ zachodnie wiatry wzdłuż pióropusza kontynentalnego Antarktydy stają się mniej intensywne. Wzrost temperatury na głębokości doprowadzi do przyspieszonego topnienia pokrywy lodowej i szelfów lodowych.

 

Konsekwencje tych procesów doprowadzą do podwójnego uderzenia klimatu w różnych regionach Ziemi. Będzie napędzany zarówno podnoszącym się poziomem mórz, jak i poważniejszymi katastrofami pogodowymi. W szczególności z powodu El Niño we wschodniej Australii spodziewane są upały, susze i pożary lasów, które mogą się nasilić, podczas gdy potężne powodzie czekają Peru, Chile i amerykański stan Kalifornia.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Fakt. Powierzchnia oceanów

Fakt. Powierzchnia oceanów południa (do 45 równoleżnika), ociepliła się - w ciągu ostatniej dekady - o 0,14°C. Ale Antarktyda - oziębiła się o 0,04°C. Trochę inaczej wyszło, z satelity TERRA/MODIS niż tym "Modelowcom". Ktoś się widocznie - musiał się pomylić. A może NASA - nie lubi wiatraków?

Portret użytkownika spokoluz

Który raz o el nino w tym

Który raz o el nino w tym roku już było !?

Ale reklamy w artykułach , których nie można komentować to są - robię tak - jak nie można skomentować to zamykam ten gównoartykuł bo to kolejna brednia jakiegoś nawiedzonego wybranego aby za brednie brać kasę.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika r.abin

"zbadali ponad 30 modeli

"zbadali ponad 30 modeli klimatycznych "? A Antarktydy - nie zbadali. Zrobiłem różnicę skrajnych 120-miesięcznych średnich temperatur (całej) powierzchni Antarktydy, z satelity TERRA/MODIS.i okresu 02.2002 - 11.2022. Antarktyda - oziębiła się, niewiele 0,01ºC - pomimo tego, że ocean wokół - ocieplił się. Na modelu - wszystko wyjdzie, a najbardziej - wartość oczekiwana. Poczytajcie uważnie o El Nino. Jego wartość jest - nieprzewidywalna i może być - jak mróz na Hieronima. 

Skomentuj