W nowym badaniu analizowano możliwość wykorzystania geoinżynierii do spowolnienia topnienia pokryw lodowych zachodniej Antarktyki

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Indiana skupiają się na możliwości wykorzystania geoinżynierii do spowolnienia procesu topnienia pokryw lodowych Antarktydy Zachodniej, mającego znaczący wpływ na globalny poziom mórz. Technika ta polega na wstrzykiwaniu aerozolu stratosferycznego, rozpraszającego cząstki odbijające światło słoneczne, aby symulować chłodzący efekt erupcji wulkanów.

 

Przyspieszona utrata lodu na Antarktydzie Zachodniej wywołuje obawy naukowców co do wzrostu poziomu mórz. Paul Goddard, asystent badawczy IU i główny autor badania, podkreśla pilność sytuacji i konieczność podjęcia działań, aby złagodzić skutki zmian klimatycznych na Antarktydę Zachodnią.

 

Badania skupiają się na wstrzykiwaniu aerozolu stratosferycznego – technice rozpraszania cząstek odbijających światło słoneczne do atmosfery w celu symulacji chłodzącego efektu erupcji wulkanów. Zespół badawczy wykorzystał wysokowydajne komputery i globalne modele klimatyczne do symulacji różnych scenariuszy tej techniki i określenia najskuteczniejszej strategii spowolnienia utraty lodu na Antarktydzie.

W badaniu zbadano koncepcję wstrzykiwania aerozolu stratosferycznego jako środka spowalniającego utratę lodu na Antarktydzie. Uwolnienie dużych ilości drobnych kropelek siarki do stratosfery umożliwia odbicie światła słonecznego i ochłodzenie powierzchni Ziemi, zmniejszając ryzyko katastrofalnego wzrostu poziomu morza. Zespół badawczy przeprowadził symulacje, aby określić najskuteczniejszą strategię wdrożenia tej metody.

 

Ben Kravitz, adiunkt na IU, wskazuje na potrzebę głębszego zrozumienia zagrożeń i skutków zarządzania promieniowaniem słonecznym. Podkreśla, że przed zastosowaniem geoinżynierii wymagane są dalsze badania. Badanie to stanowi znaczący krok w rozumieniu geoinżynierii jako potencjalnego rozwiązania w spowalnianiu topnienia pokrywy lodowej Antarktyki Zachodniej, jednak zwraca również uwagę na złożoność i potencjalne ryzyko takich interwencji. Naukowcy wzywają do dalszych badań w celu pełnego zrozumienia implikacji dla Antarktydy i globalnego klimatu.

 

Śpieszmy się kochać teorie spiskowe bo tak szybko odchodza ...

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Pewnie testuka sztuczna

Pewnie testuja sztuczna pokrywe aby pokryc inna powierzchnie do zamieszkania, dlatego i wylacznie po to to robią .Jrzeli ktos mysli,ze to robią dla ocieplenia to musi byc bardzo,ale to bardzo naiwny albo musi byc stuknięty. Mozna to stwierdzić, po tym co zjebane elity poczynily juz od wieków.nigdy im nie zależało na poprawie, tylko i wyłącznie na zysku.A moze tak ich z tego wszystkiego okrasc?Ale bym mial ochote.

Skomentuj