Emisje metanu w tropikach mogą tłumaczyć wzrost jego stężenia w atmosferze

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Jak wykazały ostatnie badania przeprowadzone przez zespół badawczy z Chin, emisje metanu w tropikalnych obszarach Ziemi mogą wyjaśnić ponad 80% obserwowanych zmian w globalnym tempie wzrostu metanu atmosferycznego w latach 2010-2019, 

Stężenie metanu w atmosferze zwiększyło się ponad dwukrotnie od czasów przedprzemysłowych, co stanowi 20% całkowitego wkładu w dzisiejsze globalne ocieplenie wywołane przez człowieka, twierdzi Liu Yi, naukowiec z Instytutu Fizyki Atmosfery Chińskiej Akademii Nauk.

 

Emisje tropikalnego metanu lądowego jako głównego źródła emisji metanu stanowią około 60% całkowitej globalnej emisji i opisują 84% średniego rocznego tempa wzrostu tego gazu w 2010 roku, zgodnie z badaniem opublikowanym online w czasopiśmie Nature Communications.

 

Znaczne wahania wzrostu stężenia metanu atmosferycznego, głównego gazu cieplarnianego, spowodowane są różnorodnymi emisjami antropogenicznymi i naturalnymi, a także stratami wynikającymi z utleniania rodnikiem hydroksylowym. Naukowcy ze wspólnej grupy badawczej wykorzystali dziesięcioletni zbiór danych (2010-2019) oraz satelitarne pomiary stężeń metanu, a także pomiary powierzchniowe, aby ograniczyć emisję metanu do atmosfery.

 

Korzystając z korelacyjnej analizy meteorologicznej, naukowcy odkryli silne korelacje sezonowe między wielkoskalowymi zmianami temperatury powierzchni morza w oceanach tropikalnych a regionalnymi fluktuacjami emisji metanu w tropikalnej Ameryce Południowej i tropikalnej Afryce.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ar

Ciekawe czy brali pod uwage,

Ciekawe czy brali pod uwage, ze od pewnego czasu zniknely gigantyczne stada duzych roslinozernych zwierzat ktore usuwaly trawy, liscie itd i mniej tego butwialo i zamienialo sie tez w metan. Ciekawe czy i przelowienie ryb ktore zywily sie glonami nie daje tego samego efektu

Portret użytkownika Q

Najpierw naucz się naszej

Najpierw naucz się naszej polskiej mowy a potem zastanów się raz jeszcze co ma wspólnego trawa i liście do metanu ? Trawa tak jak i drzewa czy jakiekolwiek inne rośliny pochłania CO2 a wydala do atmosfery tlen - podobnie jest z glonami w oceanach czy nawet w kałuży. Metan produkowany jest w procesach gnilnych jako produkt uboczny metabolizmu bakterii beztlenowych , głównie w bagnach , bajorach i innych błotach ze stojącą wodą ubogą w tlen. Metan wytwarza się też w ściekach komunalnych i oborniku z tych samych powodów.

Portret użytkownika Ar

Trzeba wiedziec cos wiecej

Trzeba wiedziec cos wiecej (niz jezyk polski  a wiedzialbys ze strefa rownikowa to przewaznie bagna strefa zwrotnikowa to kilka miesiecy bagna czyli wszystkp gnije i tworzy tez metan a strefa umiarkowana z trawami to przewaznie jesienne i wiosenne bagna i nie zjedzona trawa gnije i tez tworzy metan.

A do tego dochodza odwierty ktorymi sie wypuszcza olbrzymie ilosci (tez metanu) do atmosfery. 

Portret użytkownika Q

Gdzie Ty masz bagna w pasie

Gdzie Ty masz bagna w pasie równikowym ? To , że gdzieś tam rzeka czasem wyleje na łąki i pola to nie znaczy że to "bagno" jest. Trawa zalana czystą wodą (która zawiera tlen) nie gnije ale sobie rośnie wspaniale , przyjrzyj się rowom melioracyjnym albo brzegom rzek ile tam traw rośnie pod wodą i ma się dobrze. Nawet w amazoni czy Afryce roślinność podczas pory deszczowej zalana "pod korek" rośnie wspaniale i nic nie gnije. Bagnami nazywamy BŁOTA , gęste i nieprzepuszczające światła - gdzie nie ma przepływu wody ani żywych stworzeń - bagno wciąga. Bagna występują rozlegle np. na syberii - przeważnie są zamarznięte ale podczas roztopów w lecie procesy gnilne są uruchamiane.

Portret użytkownika Kwazar

Ja chcę do METANU Tropików. A

Ja chcę do METANU Tropików. A niech one coś tam sobie a ja sobie, na plaży tropików a po mnie nawet i POTOP niech będzie no i Ch...j ! Coś czuję, że to jest KONIEC No i czy metan albo inna akopalypsa jest ważniejsza odemnie i tropiki z drinkiem i dup......żółwiami na plaży pisaku białego i morza lazurowego pod palmami ? Nie mam mrocznych pojebanych myśli i tyle :) 

Portret użytkownika Zn,

Czym jest eko-perfidia

Czym jest eko-perfidia satanistycznych ,,elyt" i ich ,,naukowych" podnóżków?. Za ocipienie klimatu odpowiada w około 97 procentach para wodna w atmosferze i Słońce z jego emisją podczerwieni ale wszystko co pozwoli na ,,redukcję" emisji CO2 i metanu a powiązane jest nie tylko z ludzką aktywnością lecz pozwala ,,udowodnić że ten gaz wywołuje silne zmiany", służy nakładaniu ograniczeń które, obok zaplanowanej od dawna kolejnej, trzeciej wojny światowej, mają doprowadzić do Wielkiego Głodu.

Portret użytkownika Alvinos

- To co kiedyś nazywano

- To co kiedyś nazywano rusofobią, dziś jest mainstreamem. Przedstawiamy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów: ropy, gazu, węgla. Ten plan jest potrzeby, także po to, by w Europie przyszło otrzeźwienie - powiedział w środę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy zrezygnować z rosyjskiej ropy i gazu do końca roku, a w kwietniu, maju z węgla - dodał. Morawiecki wezwał Komisję Europejską do nałożenia podatku na surowce z Rosji.

Stąd.

No i koniec z kacapami - jak im się dopnie budżet, to dopiero będzie ekonomia.

 

 

 

 

Portret użytkownika dominikq

no i chuj ze wjada a bedzie

no i chuj ze wjada a bedzie to kolejny zydowski przejsciowy debilizm dla oszukiwanych ludzi przez tych skurwosynow od lichwy i patentow z londyn szwajcaria cala ta mairin le pen to dwulicowa zydowka, dac jej wladze to niemca dupe wylize aby kolejnej wojny o utrzymywanie hodowanie mojzeszowego korestwa w kazdym kraju putin awansowal na zydowskiego alfonsa,

Portret użytkownika Iwan Jebie W. Denko

Czy w czasach

Czy w czasach przedprzemysłowych mierzono już poziomy stężenia metanu? Fju, fju..

Epoka przemysłowa to wiek XVIII, a odkrycie metanu, to także XVIII w. Wcześniej nie znano metanu, a już mierzono poziomy jego stężenia :)

Metan został odkryty i wyizolowany przez Alessandro Voltę w latach 1776–1778, gdy badał gaz z mokradeł nad jeziorem Maggiore.

Iwan Jebiewdenko - nowy baćka na Kremlu i w Kijowie

Portret użytkownika Iwan Jebie W. Denko

Przepraszam za moje

Przepraszam za moje niedowierzanie - wg. Wszechwiedzącej i Nieomylnej Wikipedii, stężenia metanu mierzy się od 400.000 lat:

W 2019 roku średni poziom metanu wyniósł 1874,7ppb[11]. Poziom ten jest ponad dwa razy wyższy niż zmierzony kiedykolwiek w ciągu ostatnich 400 000 lat. 

Iwan Jebiewdenko - nowy baćka na Kremlu i w Kijowie

Strony

Skomentuj