Inteligentna boja wytwarza trzy razy więcej energii, dostosowując się do rytmu fal

Kategorie: 

Źródło: tg

Szwedzka firma CorPower ogłosiła, że osiągnęła znakomite wyniki w testowaniu generatorów pływających. Z pozoru zwyczajna boja wyposażona jest w unikalny system synchronizujący ruchy z wahaniami małych fal, co zwiększa wytwarzanie energii nawet przy słabych falach. A wbudowany system trybu uśpienia chroni przed niszczycielskim działaniem burz.

 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że boja CorPower C4 nie różni się niczym od konwencjonalnych systemów wytwarzania energii fal, tj. część pływająca unosi się i opada wraz z ruchem fal wzdłuż prowadnic, których dolny koniec jest przymocowany do dna. Gwinty i koła zębate przekształcają ruch liniowy w obrót wirnika generatora ukrytego pod płaszczem boi.

 

Wyjątkowość technologii szwedzkiej firmy polega na metodzie kontroli fazy WaveSpring. Wewnętrzny cylinder pneumatyczny pełni funkcję układu naprężającego, ściągając boję w dół. W przypadku braku aktywnej kontroli boja pozostaje nieruchoma, niezależnie od wysokości fal. Jest to tryb bezpieczeństwa, który włącza się podczas silnej burzy.

 

W bardziej umiarkowanych falach C4 wydaje się wznosić i opadać z dwukrotnie większą amplitudą fali. Faktem jest, że dostosowując się do fazy ruchu fali, kula o wysokości 19 m i średnicy 9 m odbija się z niewielkim opóźnieniem, wybierając najlepszy moment na wykorzystanie całej energii fali. Ten niuans skutkuje trzykrotnym wzrostem produktywności w porównaniu z podobnymi bojami bez systemu WaveSpring.

 

Firma testowała C4 przez sześć miesięcy w wodach Oceanu Atlantyckiego w pobliżu Portugalii, podłączając go do sieci energetycznej. Maksymalna moc urządzenia wyniosła 600 kW, ale twórcy spodziewają się ją podnieść do 850 kW. Podczas listopadowych sztormów, gdy wysokość fali osiągnęła 18,5 m, C4 przeszedł w tryb neutralny i przetrwał fale bez uszkodzeń.

 

CorPower szacuje, że przy wystarczającej liczbie C4 unoszącej się w oceanie, a jeśli produkcja osiągnie 20 GW, to uśredniony koszt energii elektrycznej wyniesie 33–44 dolarów za MWh. Jest to bardzo konkurencyjna cena, biorąc pod uwagę całodobową produkcję.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj