Na Florydzie urodził się właśnie „najrzadszy aligator świata”

Kategorie: 

Źródło: https://twitter.com/Gatorland/status/1732781550029214132?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1732781550029214132%7Ctwgr%5E4e33811f2d9bde81cc71558446cd287d8521e98a%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.sciencealert.com%2Fthe-rare

Park rozrywki z aligatorami w pobliżu Orlando na Florydzie, słusznie nazwany Gatorland, ogłosił swoją nową największą atrakcję, tj. „najrzadszego aligatora na świecie”, białego malucha o przenikliwych, krystalicznie niebieskich oczach.

 

Widmowy aligator może dla przeciętnego turysty wyglądać jak albinos, ale w rzeczywistości jest to jeszcze rzadsza forma gada, znana jako aligator leucystyczny. W przeciwieństwie do albinizmu, który charakteryzuje się brakiem melaniny pigmentowej, leucyzm jest spowodowany defektami w określonych komórkach wytwarzających pigment.

 

Oznacza to, że aligatory leucystyczne nie są bladożółte i mają różowe oczy. Przypominają bardziej gadzie Białe Wędrowce, z okazjonalnymi plamami typowo kolorowych łusek tu i ówdzie.

„Po raz pierwszy od odkrycia gniazda aligatorów leucystycznych na bagnach Luizjany 36 lat temu mamy do czynienia z pierwszym w historii zarejestrowanymi narodzinami solidnego białego aligatora z tych oryginalnych aligatorów” – czytamy w komunikacie prasowym Gatorland na Facebooku. „To jest więcej niż rzadkie, jest absolutnie niezwykłe i pierwsze na świecie”.

Obecnie na świecie żyje tylko siedem znanych żyjących aligatorów leucystycznych, a Gatorland ma trzy z nich. Dla porównania, na świecie żyje od 100 do 200 znanych aligatorów albinosów.

 

Prezes i dyrektor generalny Gatorland, Mark McHugh, w filmie na YouTube wyjaśnił w „florydzkim stylu”, jak powstał największy na świecie ośrodek hodowli aligatorów białych. W 2008 roku ZOO Audubon w Nowym Orleanie zaoferowało Gatorlandowi kilka aligatorów noszących geny leucyzmu.

 

Jeden z tych adoptowanych aligatorów, samiec o imieniu Jeyan (który przeniósł się do parku rozrywki Fun Spot), ma łuski przypominające „białą czekoladę” i jest nosicielem zarówno dominujących, jak i recesywnych genów leucyzmu. Inna samica aligatora, Ashley, wygląda normalnie, ale uważa się, że w tajemnicy posiada również recesywny gen leucyzmu.

 

W sierpniu tego roku hodowcy ostatecznie potwierdzili ukryte geny Ashley. Zaczęły się wykluwać dwa jaja, złożone przez Ashley i zapłodnione przez Jeyana, i ku wielkiemu podekscytowaniu pracowników parku, jedna z skorup została przebita małym białym pyskiem. Kieszonkowy aligator jest w pięknym kremowo-białym kolorze z chłodnymi niebieskimi oczami. W porównaniu z normalnymi kolorami brata aligatora, siostra wygląda wręcz marzycielsko.

 

Według urzędników parku oboje rodzeństwo jest w dobrym zdrowiu. Ważą już około 96 gramów i obecnie mają 49 centymetrów długości. Obecnie mieszkają w Gatorland w zacienionym miejscu, które chroni leucystyczne osobniki przed ostrymi promieniami słońca. Podobnie jak aligatory albinosy, aligatory leucystyczne można łatwo spalić pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego, a jednak w przeciwieństwie do albinizmu, leucyzm nie pokrywa się z innymi anomaliami genetycznymi, które powodują deformacje, takie jak skrzywienie kręgosłupa.

 

Aligatory leucystyczne cieszą się na ogół dobrym zdrowiem, a w niewoli mogą żyć długo i szczęśliwie. Jednak zdaniem ekspertów z Audubon Nature Institute w Nowym Orleanie takie ubarwienie na wolności prawdopodobnie utrudnia polowanie i unikanie własnych drapieżników. Gatorland wzywa społeczeństwo do pomocy w nadaniu nazw dwóm nowym aligatorom. Już teraz w mediach społecznościowych pojawiło się szaleństwo ofert, w tym Leucie i Rickie, Salt and Pepper oraz Rice i Gumbo.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Artykuł rzeczowy ale .......

Artykuł rzeczowy ale ....... jeśli tallinn

Opublikował: tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt.

Jakże musi być wysoki poziom portalu tylkoprzyroda.pl skoro w tytule tego artykułu jajorodny gad sie urodził a nie wykluł.

Ku podniesieniu poziomu wklejka ze zwykłej wikipedii gdzie każdy może zajrzeć ale nie admini i LEGENDARNI REDAKTORZY.

Jajorodność – najbardziej rozpowszechniona forma rozrodu płciowego zwierząt, polegająca na rozwoju zarodkowym w jaju wydalonym z organizmu matki przed zapłodnieniem (u płazów, ryb oraz niższych bezkręgowców) lub tuż po zapłodnieniu (u ptaków, owadów i niektórych gadów). Zwierzęta, których potomstwo wykluwa się z jaj poza organizmem matki, nazywamy jajorodnymi. Z uwagi na bardzo niską przeżywalność młodych, składają one zwykle znacznie większą liczbę jaj w porównaniu do liczby potomstwa zwierząt żyworodnych.

Zatem ważne pytanie należy zadać - redaktorzy "wysokich" lotów lub legendarnii się urodzili czy wykluli ?

I ktoś taki prowadziu portal o przyrodzie - żenada. Bardziej pasuje do portalu tylkoprzyrodzenie.pl

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj