Odkrycie unikalnych syberyjskich wiewiórek ziemnych

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Syberia, ten rozległy i surowy region Rosji, kryje w sobie wiele nieodkrytych jeszcze tajemnic. Niedawno zespół rosyjskich naukowców dokonał tu niezwykłego odkrycia, które rzuca nowe światło na historię ewolucji małych gryzoni zamieszkujących te tereny.

 

Badacze z Krasnojarskiego Centrum Naukowego Oddziału Syberyjskiego Rosyjskiej Akademii Nauk podjęli się rekonstrukcji historii rozwoju susłów polarnych. Ich ustalenia nie tylko dostarczyły cennych informacji na temat czasu powstania tych zwierząt, ale także doprowadziły do identyfikacji nowego, nieznanego dotąd gatunku wiewiórek ziemnych.

 

Zgodnie z ustaleniami naukowców, susły polarni dzielili się kiedyś na cztery główne gatunki. Miało to miejsce ponad sześć milionów lat temu, znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono. Okazuje się, że małe gryzonie Eurazji pojawiły się na tych terenach znacznie wcześniej, niż dotychczas przypuszczano.

 

Jeszcze bardziej intrygujące są jednak odkrycia dotyczące nowego, endemicznego gatunku susłów. Te unikalne zwierzęta zamieszkują stosunkowo niewielki obszar między brzegami rzeki Ob a zachodnimi zboczami pasma Kuznetsk Alatau. Charakteryzują się ciemniejszym ubarwieniem, większymi rozmiarami i szeregiem innych cech odróżniających je od pozostałych przedstawicieli tego rodzaju.

 

Niestety, badania wykazały, że liczebność tej nowo odkrytej populacji jest bardzo niska. Co więcej, naukowcy zaobserwowali, że od końca ubiegłego wieku na Syberii dramatycznie zmniejszyła się liczebność wszystkich lokalnych populacji susłów. Niektóre gatunki tych gryzoni znajdują się obecnie na skraju wyginięcia.

 

Odkrycie nowego, endemicznego gatunku wiewiórek ziemnych na Syberii jest niezwykle istotne nie tylko z naukowego punktu widzenia. Rzuca ono również światło na kwestie ochrony tych unikatowych stworzeń i konieczność podjęcia pilnych działań, by zapobiec ich całkowitemu zniknięciu z naszej planety.

 

Badania nad historią ewolucji susłów polarnych dostarczyły wielu cennych informacji, które mogą pomóc zrozumieć mechanizmy adaptacji tych zwierząt do surowych warunków środowiska syberyjskiego. Odkrycie nowego gatunku to zaś niezwykłe osiągnięcie, dowodzące, że nawet w dobrze poznanych regionach wciąż czekają na nas fascynujące niespodzianki.

 

Być może dalsze eksploracje tych terenów pozwolą na odkrycie kolejnych unikatowych form życia, o których istnieniu nawet nie mamy pojęcia. Syberia to bowiem prawdziwa skarbnica bioróżnorodności, która wciąż kryje wiele nieodkrytych tajemnic. Ważne, by chronić ten cenny ekosystem i chronić zagrożone gatunki, zanim bezpowrotnie znikną z naszej planety.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj