Odkryto korzyści witaminy B12 w zakresie „przeprogramowania” organizmu

Kategorie: 

Źródło: tg

Wiadomo, że witamina B12, czyli kobalamina, pomaga w tworzeniu czerwonych krwinek i ułatwia syntezę DNA, co chroni przed mutacjami genetycznymi w komórkach. Ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu i komórek nerwowych. Teraz naukowcy odkryli, że pierwiastek śladowy odgrywa również kluczową rolę w przeprogramowaniu komórkowym i regeneracji tkanek.

 

W szczególności naukowcy z IRB Barcelona zaobserwowali, jak witamina B12 wyzwala proces przeprogramowania komórkowego u myszy. Następnie naukowcy potwierdzili swoje ustalenia na innym modelu mysim, tym razem na zwierzętach z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Jest to przewlekła choroba zapalna jelit spowodowana upośledzoną odpowiedzią immunologiczną, która prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita grubego. U myszy, którym podano suplementy witaminy B12, komórki jelitowe zmieniły się w procesie podobnym do przeprogramowania komórkowego. W szczególności błona śluzowa ich żołądka zaczęła się regenerować.

 

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Nature Metabolism.

 

„Nasze badanie ujawnia kluczową rolę witaminy B12 w przeprogramowaniu komórkowym i naprawie tkanek” – wyjaśnia Manuel Serrano z IRB Barcelona. „Wierzymy, że nasze wyniki są obiecujące dla medycyny regeneracyjnej, która przyniesie korzyści pacjentom poprzez lepsze odżywianie”.

 

Witamina B12 jest mikroelementem, co oznacza, że można ją pozyskać wyłącznie z dietą (z wyjątkiem witaminy D). Jednak wystarczy niewielka ilość, tj. zalecane dzienne spożycie dla mężczyzn i kobiet w wieku 14 lat i starszych wynosi 2,5 mcg i nieco więcej dla kobiet w ciąży (2,6 mcg) i kobiet karmiących piersią (2,8 mcg).

 

Jest zazwyczaj wchłaniany poprzez spożycie ryb, wątroby, czerwonego mięsa, jaj, drobiu i produktów mlecznych, takich jak mleko i ser. Jednak wszystkie potrzebne ilości można znaleźć również w niektórych zbożach, mleku roślinnym, a także odżywczych drożdżach, ekstraktach drożdżowych i grzybach shiitake.

 

Najczęstszą patologią o niskim poziomie jest niedokrwistość z niedoborem witaminy B12. Objawy obejmują osłabienie mięśni, nudności, zmęczenie i przyspieszenie akcji serca. Niektóre leki, zaburzenia genetyczne i choroby mogą również zakłócać wchłanianie witaminy B12.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika keri

"Naukowcy potwierdzili swoje

"Naukowcy potwierdzili swoje ustalenia na zwierzętach z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego"; "błona śluzowa ich żołądka zaczęła się regenerować".

Autor napisał, że myszy miały uszkodzoną błonę śluzową jelita grubego, a po podaniu B12 zregenerowała się błona śluzowa żołądka.  Czyli jak nałukofce będą leczyć plecy, a zregeneruje się np. pięta, to będzie sukces?

Skomentuj