Płyn do dezynfekcji narzędzi - jakie produkty są naprawdę skuteczne?

Kategorie: 

Źródło: Whitepress/adobestock

Narzędzia, które mają bezpośrednią styczność np. z ludzkim organizmem, czy pożywieniem, a także wszelkie powierzchnie w gabinetach powinny być zawsze właściwie zdezynfekowane. Spora ilość narzędzi ulega szybkiemu zabrudzeniu i rozwojowi czynników chorobotwórczych, na których czele znajdują się grzyby, wirusy i bakterie. Rozwijające się mikroorganizmy po bezpośrednim kontakcie ze zdrową osobą, mogą doprowadzić do rozwoju u niej chorób czy infekcji. Zadaniem płynu do dezynfekcji narzędzi jest skuteczne usuwanie z nich różnego typu czynników chorobotwórczych.

 

 

Płyn do dezynfekcji narzędzi- jak działa?

Dezynfekcja narzędzi jest procesem, którego zadaniem jest całkowite zlikwidowanie czynników chorobotwórczych z ich powierzchni, np. grzybów, bakterii czy wirusów. Płyn do dezynfekcji narzędzi umożliwia ich bezpieczne używanie w bezpośrednim kontakcie z pacjentem czy innym, kolejnym produktem. Ma on formę ciekłą i zazwyczaj jest gotowy do aplikacji, ale często zdarza się, że należy go rozcieńczyć. Skład płynu do dezynfekcji zapewnia natychmiastowe działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze- pozwala to na natychmiastowe usunięcie czynników chorobotwórczych z powierzchni narzędzi. Co ważne, płyn do dezynfekcji narzędzi skutecznie usuwa nie tylko mikroorganizmy, ale też zanieczyszczenia i brud. Innowacyjnym rozwiązaniem jest płyn do dezynfekcji i mycia narzędzi z emulsją do pielęgnacji rąk

Płyn do dezynfekcji- przed czym chroni?

Płyn do dezynfekcji narzędzi wpływa na zdrowie i bezpieczeństwo personelu, pacjentów i petentów. Świetnym rozwiązaniem jest płyn do mycia i dezynfekcji narzędzi wraz z kremem do pielęgnacji skóry. Spora ilość preparatów doskonale radzi sobie z bakteriami i wirusami, które mogłyby przenieść się na zdrowy organizm pacjenta lub personelu medycznego, nawet po krótkotrwałym kontakcie z zabrudzonym narzędziem. Wiele szkodliwych mikroorganizmów potrafi przetrwać do kilku dni, jeśli narzędzi będą pozostawione w warunkach dla nich sprzyjających, np. w pomieszczeniach o dużej wilgoci. Bakterie przeniesione z chorego pacjenta, mogą przetrwać na narzędziach aż do kolejnego użycia, zabiegu czy operacji, co może doprowadzić do zarażenia zdrowego pacjenta. Z tego powodu płyny do dezynfekcji narzędzi są niezbędne.  

Jakie preparaty do dezynfekcji są skuteczne?

Dużą skutecznością cechują się produkty na bazie wody, a także aktywnego chloru, które wykazują szerokie spektrum działania. Przyczyniają się one do niszczenia bakterii, które atakują jelito grube. Ważne, by w składzie znalazł się także propanol. Preparaty na bazie alkoholu są idealne przede wszystkim do małych powierzchni, wyposażenia i sprzętów medycznych, takich jak fotele czy łóżka. Zaletą tych preparatów jest krótki czas działania, szybkie wysychanie i niepozostawianie smug. Posiadają szerokie spektrum biobójcze. 

Płyn do dezynfekcji narzędzi medycznych jest więc podstawowym elementem wyposażenia w każdej placówce, w które dochodzi do kontaktu z pacjentem i przeprowadzane są różnego rodzaju zabiegi. Warto sięgać także po preparaty, które zawierają enzymy, np. kompleks proteazy, lipazy oraz amylazy- dzięki nim efektownie radzą sobie one z biofilmem i szybko rozpuszczają zanieczyszczenia organiczne, do których należą: krew, ropa czy tłuszcze. 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro