Pogoda może znowu zredukować produkcję wina we Francji

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Winiarze we Francji stracą w tym roku duże ilości plonów z powodu suszy i nienormalnych upałów, ale tego roku nie można nazwać katastrofalnym.

 

Istnieje wiele czynników klimatycznych, które wpłynęły na produkcję wina od początku 2022 roku. Są to na przykład mrozy i grad, które doprowadziły do ​​spadku wielkości produkcji w różnych winnicach we Francji, a także susza i ekstremalne upały latem, które wpłynie również na ilość produkowanego wina.

 

Kiedy winnice zaczęły kwitnąć we Francji, było mało wilgoci, ponieważ susza zaczęła się w tym roku dość wcześnie, a nienormalne upały, które nastały latem, dodatkowo przyczyniły się do odparowania wody w winoroślach. W tym roku spodziewa się 44 mln hektolitrów wina, czyli więcej niż w 2021 r., bo wtedy wiosenne przymrozki uderzyły w zbiory w wielu regionach, ale mniej niż się spodziewano np. 50 mln hektolitrów wina powstało w 2020 roku.

Jeśli chodzi o odmiany wina, populacja żadnego z nich nie straci, tylko niektóre odmiany będą prezentowane w mniejszych ilościach. ​Rregionami produkującymi wino we Francji najbardziej dotkniętymi suszą były Loara, Burgundia i Bordeaux .Francja doświadczyła już kilku fal upałów tego lata, z temperaturami przekraczającymi 40 stopni. Z powodu suszy wywołanej wysokimi temperaturami w lipcu wprowadzono w całym kraju ograniczenia w korzystaniu z wody.

 

Wiosną 2021 roku późne przymrozki we Francji dotknęły kilkaset tysięcy hektarów winnic, drzew i upraw polowych. Produkcja wina w kraju w ubiegłym roku spadła o 19%, wynosząc 37,6 mln hektolitrów.

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

Skoro o winie mowa to

Skoro o winie mowa to związana jest z nim pewna średniowieczna receptura na maść antybakteryjną, której skład jest taki: czosnek, cebula, por , wino - (w przepisie były też wołowe kamienie nerkowe ale to można sobie darować zastępując je kredą - chodzi o wapń). Owe warzywa i kredę trzeba rozgnieść na miazgę i zalać czerwonym winem - wszystkie składniki w równych proporcjach - po czym wlać do ciemnego naczynia, zakorkować i odstawić na tydzień w chłodnym miejscu (do "przegryzienia"). Maść działa na wszelkie owrzodzenia, trudno gojące się rany itd. okazuje się, że niszczy ona nawet bakterie uznane za antybiotyko-oporne.

Portret użytkownika Polak-Węgier

Rekordowe zbiory winogron w

Rekordowe zbiory winogron w 2022 roku w jednym z najstarszych regionów winiarskich Europy.

 

Położony w środku Węgier region Tolna jest jednym z najstarszych regionów winiarskich tego kraju. Winorośl w ten region sprowadzili Rzymianie dwa tysiące lat temu. Ta wymagająca roślina bardzo polubiła glebę i klimat okolic miedzy Dunajem a Balatonem, więc od tamtej pory rzeka Dunaj i wino stanowią nierozłączną parę. Wina z tego regionu to prawdziwa legenda. Powodem świetnej jakości wina jest bogata w składniki odżywcze, lessowo-gliniasta gleba, śródziemnomorski klimat na zboczach wzgórz i dolin oraz światło odbijające się od największych w Europie tafli rzeki i jeziora tzw. wtórne promieniowanie słoneczne - to zalety regionu Tolna o najdłuższym sezonie wegetacyjnym w kraju. Trzon tutejszej gleby stanowi naniesiony w późnym miocenie materiał osadowy dawnego Morza Panońskiego. Pokrywają ją warstwy gliny, marglu, piasku, czasem też piaskowca. Najważniejszym typem gleby wierzchniej w regionie jest jednak less. Pokrywa może mieć grubość od kilku do nawet 30 metrów. Najsłynniejsze wino regionu Tolna to Kékfrankos. W okresie dojrzewania winogron poranne mgły nad Dunajem zwiększają elastyczność dość grubej skórki winogron oraz zmagazynowania w niej elementów bukietu. Jedyną rzeczą, jakiej potrzebują, aby dawać dobre owoce są promienie letniego słońca - letniego, ponieważ odmiana dojrzewa już pod koniec września z średnią zawartością cukru w moszczu 17-19 stopni. Bowiem jednym z czynników środowiskowych ważnych dla uprawy winorośli jest światło, jako że dostarcza ono energii niezbędnej dla fotosyntezy. Oprócz intensywności nasłonecznienia długość dnia, wilgotność i temperatura powietrza, warunki glebowe oraz kąt nachylenia winnicy, natężenie i energia światła mają także znaczący wpływ na jakość wina Kékfrankos.

 

Tak dla ciekawości - wina z regionu Tolna były już znane w Polsce tysiąc lat temu. Sprowadzeni do Świętego Krzyża i Tyńca przez Bolesława Chrobrego w XI wieku benedyktyni z Szegszárd (Szekszárd - dzisiejsza stolica województwa Tolna) tworzyli Polską tradycję uprawy winorośli. Czerwone wino z Szegszárd i Tolna już w 1310 roku figurowało na listach towarów przewożonych z Węgier do Polski i tak przypadło do gustu ostatnim Piastom, że pełnili oni też najwyższe godności opackie w klasztorach węgierskich: książę-biskup Jan Opolski (Jan Kropidło) w 1401 roku otrzymał w posiadanie od króla węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego opactwo benedyktyńskie w Szegszárd. Polski duchowny Jan Kropidło był przez 20 lat opatem-gubernatorem klasztoru benedyktyńskiego w Szekszárd, gdzie głównym zapleczem dla win wytwarzanych przez zakonników były winnice pagórkowatego regionu Tolna. Całe województwo Tolna kojarzone było przez dawnych kronikarzy z wielką wioską, gdzie w cieniu tysięcy piwnic winiarskich można było spotkać też domy mieszkalne.

 

Położone na Wysoczyznach Zadunajskich winnice regionu Tolna o powierzchni 3.150 ha jeszcze niedawno tworzyły największy i najstarszy ośrodek winiarski Węgier Szekszárd-Tolna. W 1997 roku otrzymały one własny statut samodzielności i obecnie traktowane są jako odrębny teren uprawy winorośli i produkcji win. Wybór win jest tu nadzwyczaj bogaty. Najważniejszą uprawą winogron białych jest szczep Olasz rizling (Włoski Riesling), a następnie Chardonnay oraz Rajnai rizling (Reński Riesling). Z odmian czerwonych najważniejsze znaczenie ma Kékfrankos (Błękitny Frankończyk), następnie Merlot, Zweigelt i Kadarka (Bednarzówna).

 

Zależnie od sposobu winifikacji jednoszczepowe wino Kékfrankos trafia do konsumentów pod różnymi postaciami jako rubinowe, ciemno-różowe Siller, różowe i bezbarwne wina. Warto poznać te nieznane dotąd wina poprzez listowne nawiązanie kontaktu z fabropince.hu

Dla wszystkich zainteresowanych opracowano 125 stronicowy prospekt w języku polskim zawierający dalsze, niepublikowane jeszcze w Polsce informacje o regionie winiarskim Tolna i jego najsłynniejszych winach Kékfrankos, Merlot i Kadarka.

 

W tym roku w regionie Tolna pojawi się rekordowa ilość cystern-chłodni z Włoch i z Francji z tysiącami hektolitrów taniego węgierskiego moszczu winogronowego, które po fermentacji i dojrzewaniu w we włoskich czy francuskich piwnicach zamieni się w bardzo cenione na świecie ale też i bardzo drogie wino. W celu uzyskania maksymalnych cen mówi się obecnie o redukcji produkcji wina we Francji

Portret użytkownika Polak-Węgier

W latach 1860-80 niepozorna

W latach 1860-80 niepozorna amerykańska mszyca filoksera tak rozsmakowała się korzeniach winnej latorośli, iż dokonała w dosyć szybkim tempie, to czego uprzednio nie udało się dokonać plemionom barbarzyńskim, a mianowicie zniszczyła praktycznie całe winiarstwo francuskie, całe regiony winiarskie na zawsze zniknęły z mapy naszego kontynentu. „Pod topór i ogień” poszły miliony hektarów upraw, w tym wszystkie francuskie parcele I, II i III klasy (crus). Była to największa w historii tragedia setek tysięcy rodzin winiarzy we Francji i w innych krajach Europy.

 

Wówczas na Węgrzech cudem przetrwały plantacje winorośli na piaskach, ponieważ korzeniowa forma filoksery nie rozwijała się na glebach piaszczystych, ze względu na to, że ostre ziarenka piasku mocno raniły delikatne owady. Węgry przed pojawieniem się filoksery były drugim po Francji największym eksporterem wina na świecie. W 1878 r. popyt na wina z Węgier był bardzo wysoki, stały się one szczególnie znane w momencie, gdy francuskie winnice zostały zniszczone przez amerykańską mszycę. To wówczas europejskie rynki, w szczególności rynek francuski, wchłonęły dużą część znanych win węgierskich, dodatkowo zwiększając ich renomę. Pod koniec XIX wieku Francuzi założyli nowe winnice ze szczepami Cabernetów oraz Merlot na terenach Monarchii Austro-Węgierskiej.

 

Tak więc po prawie dwu tysiącach latach powrócił na ziemię węgierską Merlot - potomek szczepu Balisca uprawianego nad Dunajem przez plemiona celtyckie, który został przechrzczony przez Galów na Biturica.

 

Do roku 1960 wino Merlot i wina Cabernety nie były rozpowszechnione na Węgrzech, ponieważ całą produkcję eksportowano do zachodniej Europy, w większości do Francji. W latach 60-tych „dzięki” Związkowi Radzieckiemu znacznie rozwinięto przemysłową produkcję win węgierskich do 5 mln hektolitrów wina rocznie. Powstało wiele upraw Merlot, za sprawą znanej na całym świecie węgierskiej kompozycji win Byczej Krwi, której tradycyjnymi składnikami były do lat 60-tych wina Kadarka i Kékfrankos. Ponieważ trudna uprawa szlachetnego szczepu Kadarki, z której powstają wyborowe wina węgierskie nie była w stanie sprostać dużej, przemysłowej produkcji win Kadarkę zastąpiono z powodzeniem winem Merlot.

 

Obecnie Merlot uprawiany jest na ok.1.380 ha z nastawieniem na produkcję win do szybkiej konsumpcji. Większe uprawy Merlot znajdziemy w 14 z 22 regionów winiarskich na Węgrzech, gdzie jest lokalnie nazywany Médoc Noir; produkowany jest jako wino szczepowe, a w towarzystwie Kékfrankos, Oporto czy Kadarki stanowi podstawę Byczej Krwi będącej wizytówką węgierskich  win czerwonych. Tereny województwa Tolna sprzyjają uprawie szczepów Merlot, bowiem z winoroślą eksperymentowano tu wszak od tak dawna… już Celtowie i starożytni Rzymianie mocowali się z produkcją wina. Współcześnie winiarze podtrzymują te zmagania na tysiącach hektarów upraw. Udało im się wielokrotnie wspiąć w tych eksperymentach na wyżyny, stąd nie bez kozery dużą część powierzchni stanowią winnice Merlot

 

Jednym z najbardziej cenionych takich obszarów jest areał upraw znajdujący się miedzy Balatonem a Dunajem - to apelacje Kékfrankos i Kadarka. Jednak obszar winiarski Tolna i Szekszárd nie kończy się jeszcze na tych szczepach, tutaj także po raz pierwszy w historii powstały słynne na całym świecie kompozycje win Bycza Krew, które za czasów stalinowskich przeniesiono z regionu Tolna do Egeru, wymyślając wielowiekową legendę egerskiej Byczej Krwi będącej do dzisiaj hitem handlowym

 

W roku 2022 winiarze węgierscy spodziewają się rekordowych zbiorów

Więcej: fabropince.hu - KAPCSOLAT

Warto poznać nieznane obecnie wina węgierskie poprzez napisanie listu do słynnej piwnicy win

 

Portret użytkownika inzynier magister

to tylko początek, sypią

to tylko początek, sypią proszek chemtrails i będą wygaszać rolnictwo bo ma nastać era sztucznego rakotwórczego jedzenia GMO gatesa i sorosa ! już zainwestowali miliardy a poza tym chemtrails to żyła złota bo wszyscy już łyknęli kit że jest jakieś ocipienie klimtu i Polska musi płacić niebotyczny characz za emisja CO2 ! zwłaszcza młodzież i studenci mają wyprane mózgi ! Naszym zadaniem jest walka z sztańskimi iluminatami którzy sypią proszę chemtrails i piorą wszystkim mózgli zielonym ładem ! W tym celu musimy organizować życie duchowe pod egidą Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego oraz Ojca Jahwe !!!

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika kolo21

Chemist tak a reszta to

Chemist tak a reszta to brednie. Od 4 tygodni jest ciagle +30 +35 w nocy +25 + 27 oszaleć mozna tak to są upały! Zawsze co roku w sierpniu noce były już chłodne a teraz są upalne. Od razu mówie jak ktos kocha upał to niech jedzie leżakowac do doliny śmierci. Bo co to jest dla niego +60

kolo21

Portret użytkownika Q.

Jest ciepło ale to żadna

Jest ciepło ale to żadna "anomalia" - jak byłem dzieciakiem (30..35 lat temu) to lata też były tak gorące a same lato trwało dłużej. Nic złego się nie dzieje, to jest norma. Noce są chłodne ale jak mieszkasz w bloku na którymś tam piętrze to zimnego powietrza mieć nie będziesz gdyż te zbiera się przy ziemi. Ja mam nocą 18..20*C - na parterze a na poddaszu jest gorąco nawet w nocy. Po prostu dzieci i młodzież znacznie lepiej znoszą "upały" niz dorośli - wiem to po sobie - i dlatego teraz wydaje się nam, że jest "strasznie gorąco". Wszyscy ludzie "starsi" mówią, że kiedyś było lepiej - ale to dlatego że byli młodzi.  A te obrazki, ktore on pokazuje dotyczą niemieckiej telewizji - u nas nikt nigdy podobnych "czerwonych" map nie pokazywał.

Portret użytkownika axell69

Dlaczego Icek dużo  wkleja 

Dlaczego Icek dużo  wkleja  tekstów  i one są całkiem całkiem ??   Dlaczego Moshe  nigdy  nie nazywa  rzeczy po imieniu ??   bo  on  jest tu by  wprowadzać was w  chaos  myśleniowologiczny . Jezusa wymyslili  ci sami  którzy  sfingowali Biblię czyli   najpierw była biblia  później Jezus lub najpierw  było niebo i piekło  a czyściec dołączył później wraz z odpustem  za kasę itd ....  

"Nasza specjalna taktyka walki ze Słowianami jest wiedzą tajemną, ze względu na jej wyłączność ograniczoną do wybranego ludu bożego. Główną bronią walki będziemy kierować przeciwko Słowianom, z wyjątkiem renegatów, “poślubionych” Żydom przez wspólne interesy. To prawda, że wszystkie te “poślubione nam” zostaną wycofane z naszego społeczeństwa, gdy wykorzystamy je do naszych własnych celów."

powiedział pewien Rabbi   i miał na myśli renegata inszyniera , który tu na ZnZ  i na IM  pod  nikiem  Homuś ma dyżur całodobowy do końca świata  im znanego 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika kolo21

A tyle pająków że pierdolca

A tyle pająków że pierdolca dostaję dosłownie. Co wieczór tłukę je za oknem z 20-30sztuk a i tak po chwili nowe przyłażą. 3000 pajaków ubić w sezonie to nie lada wyczyn. A tłukę je tylko koło swoich okien! To jest od paru lat istna inwazja ale nikt o tym nic nie napiszę. Mam siatki na oknach a i tak jakis skurwiel przedostał się i mnie w nocy gryzie. Miałem plan założyć metalowe siatki na okna i podłączyć je pod 12v ale mam kota i jest problem.

kolo21

Portret użytkownika spokoluz

Bo jak to kiedyś pewien zacny

Bo jak to kiedyś pewien zacny Polak powiedział to wódka jest dobra lub bardzo dobra.

A  żeby mieli gorzałę to muszą najpierw mieć najlepsze zboże na gorzałkę czyli żyto bo pszeniczne to nawet piwo jest niedobre.

Tak naprawdę gorzałę można upędzić prawie ze wszystkiego jednak do tego potrzebna jest wiedza jak to zrobić.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Strony

Skomentuj