Potężna erupcja na Słońcu gwarantuje zorze polarne nawet w Polsce

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Wczoraj doszło do dużej aktywności słonecznej, która może spowodować potężną burzę magnetyczną na Ziemi.Większość plazmy wyemitowanej z powierzchni Słońca zmierza w stronę naszej planety i już jutro powinniśmy zobaczyć na niebie słoneczne fajerwerki.

 

Na podstawie ostatniej aktywności słonecznej i prognoz ekspertów istnieje realna możliwość wystąpienia silnych burz geomagnetycznych, które mogą doprowadzić do widoczności zorzy polarnej w nietypowych miejscach, takich jak Polska. Słońce obecnie znajduje się w fazie zwiększonej aktywności, będącej częścią regularnego cyklu znanego jako Cykl Słoneczny 25.

 

Ostatnio odnotowano znaczną aktywność słoneczną. Bliski rozbłysku klasy X (M9.8) miał miejsce 28 listopada 2023 roku w regionie plam słonecznych AR3500, wysyłając koronalny wyrzut masy (CME) bezpośrednio w kierunku Ziemi. Oczekuje się, że to CME dotrze na Ziemię 30 listopada, po kolejnym CME, które miało dotrzeć 29 listopada. Takie zdarzenia słoneczne mogą powodować burze geomagnetyczne, które z kolei mogą nasilić aktywność zorzy polarnej.

Prognozy burz geomagnetycznych: Prognozy pogody kosmicznej przewidują, że te wydarzenia słoneczne mogą skutkować burzami geomagnetycznymi o niskim do umiarkowanego nasilenia (poziom G1 do G2). Ten poziom zakłóceń geomagnetycznych zwiększa prawdopodobieństwo widoczności zorzy polarnej na wyższych szerokościach geograficznych, możliwie również w miejscach takich jak Polska, które zwykle nie są znane z obserwacji zorzy.

 

Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej NOAA zrewidowało swoje prognozy dla Cyklu Słonecznego 25, sugerując, że aktywność słoneczna wzrośnie szybciej i osiągnie wyższy poziom niż wcześniej przewidywano. Szczyt tego cyklu słonecznego spodziewany jest między styczniem a październikiem 2024 roku, z prognozowaną maksymalną liczbą plam słonecznych między 137 a 173.

 

Cykle słoneczne są znane ze swojej zmienności, a żadne dwa cykle nie są takie same. Intensywność cykli słonecznych reguluje częstotliwość i nasilenie zjawisk pogodowych w przestrzeni kosmicznej. Silniejszy cykl słoneczny, taki jak obecnie prognozowany, może prowadzić do intensywniejszych burz słonecznych. Te burze są głównymi czynnikami powodującymi zorze polarne, co sprawia, że ich widoczność w nietypowych miejscach, takich jak Polska, jest bardziej prawdopodobna w okresach silnej aktywności słonecznej.

 

Obecny cykl następuje po stosunkowo słabym Cyklu Słonecznym 24. Jednak prognoza dla Cyklu Słonecznego 25 wskazuje, że będzie on silniejszy niż jego poprzednik, ale nadal poniżej średniej siły typowego cyklu słonecznego. Mimo że jest poniżej średniej, zwiększona aktywność może nadal prowadzić do znaczących zdarzeń geomagnetycznych, zdolnych do wywołania widocznych zorzy polarnych na niższych szerokościach geograficznych.

Biorąc pod uwagę obecną i przewidywaną aktywność słoneczną, istnieje realna możliwość, że Polska może doświadczyć widocznych zorzy polarnych, zwłaszcza podczas silnych burz geomagnetycznych. Chociaż takie zdarzenia są rzadkie w tym regionie, zwiększona aktywność obecnego cyklu słonecznego wzmacnia prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Jednak widoczność zorzy polarnych zależy również od kilku innych czynników, w tym od lokalnych warunków pogodowych i zanieczyszczenia światłem.

 

Połączenie niedawnych rozbłysków słonecznych, CME i prognoz na bardziej aktywny Cykl Słoneczny 25 zwiększa prawdopodobieństwo doświadczenia widocznych zorzy polarnych w miejscach takich jak Polska, które zwykle nie są znane z takich zjawisk. Chociaż przewidywanie dokładnego czasu i widoczności zorzy pozostaje wyzwaniem, obecne trendy w aktywności słonecznej sugerują, że takie zdarzenie jest w sferze możliwości.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika OjciecDyrektor

Zorza była widziana w Polsce

Zorza była widziana w Polsce nawet w latach 30-tych (chyba w 1938), co opisują gazety. Ile ich było na przełomie lat tego nie wiadomo. Ja np. z własnego doświadczenia powiem, że nigdy zorzy nie widziałem, a zdjęcia w internecie to jedyne co udowadnia, że była widziana nad Polską.
Czy to znaczy, że od 1938 roku do lat obecnych nie występowały zorze?
Może i wyst epowały, jednak teraz nasilenie iformacji o owych jest dość częste, więc ... jak jebnie konkretnie, to zostanie nam palenie ogniska żeby się ogrzać i rower, żeby gdzieś dojechać

Jak będzie przymusz, to chcę zastrzyk w pośladek. Zawsze będę szczerze odpowiadał, że mam szczepionkę w dupie.

Portret użytkownika wiktor wektor

Ja widziałem kiedyś zorzę na

Ja widziałem kiedyś zorzę na mazowszu będąc dzieckiem jaśniała czerwienią na nocnym niebie w bezchmurną noc i było to jakieś 38 lat temu - o ile dobrze pamiętam przypominało to "krzyż". Miała być coś wczoraj ale było zachmurzenie i guzik było widać.

Portret użytkownika stoperan

Co nam grozi?

We wtorek 28 listopada o 19:50 UTC (20:50 czasu w Polsce) na Słońcu z plamy 3500 wystąpił bardzo silny rozbłysk klasy M9.8, niewiele zabrakło do klasy X. Zaledwie 18 minut wcześniej z tej samej plamy wystąpił rozbłysk klasy M3.8, również na wprost Ziemi.

Jak widzimy, plazma stworzyła pierścień, co oznacza, że leci w naszą stronę. Po odległościach końca strumieni plazmy można określić zmianę kierunku, a tu widać, że jest skierowana prosto w nas. To samo również widać na symulacji NASA.

Według NASA, plazmą oberwiemy w końcowych godzinach 30 listopada lub w pierwszych godzinach 1 grudnia. Zazwyczaj błędy sięgają kilku godzin.

Plazma osiągnie dużą gęstość

Według prognozy NOAA plazma koło w piątek ma osiągnąć dużą gęstość, ale nie za dużą prędkość.

 

Co nam grozi?

Silna lub bardzo silna burza geomagnetyczna, piękna zorza polarna w Polsce, duże zakłócenia transmisji satelitarnych od GPS i GLONASS po oglądanie TV. Problemy mogą być z zasięgiem GSM, gdyż pojawią się silne zakłócenia. Bywało już tak, że przy bezpośrednich wyrzutach (CME) trafialiśmy na strumień mniejszej gęstości, a może być też odwrotnie.

 

Dawno nie było takiego zagrożenia, mam nadzieję, że na pięknych zorzach polarnych to się zakończy.

 

Portret użytkownika spokoluz

Ileż już było w historii mega

Ileż już było w historii mega potężnych erupcji na słońcu !?  Wiele było - a ile było zórz polarnych !?  ŻADNYCH !!!

Pole magnetyczne osłabło i są ZORZE POLARNE widoczne w polinie.

Czujniki , satelity oni mogą sobie wyłączyć aby to ukryć ale sygnałów NATURALNYCH o SŁABNĄCYM POLU MAGNETYCZNYM ZIEMI nie wyłączą BO NIE MAJĄ nad tym KONTROLI .

Obejrzyjcie film na jewdupie "wielkie zmiany małej ziemi" - może jeszcze jest - wiem powtarzam się jednak zorze zaczęły sie w polinie powtarzać a to nie jest normalne. Oby były tylko zielone to siła pola jeszcze jest ok ale czerwone , fioletowe czy pomarańczowe to jest już coś nietetu.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj