Potężna fala upałów w Europie wywołuje liczne pożary

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Europejskie lato w 2022 roku na zachodzie kontynentu z pewnością przejdzie do historii jako jedno z najgorętszych w ostatnich latach. Wielka fala upałów, która nawiedziła kontynent, przyniosła rekordowe temperatury w wielu miastach. Sytuacja jest szczególnie dramatyczna na Półwyspie Iberyjskim, gdzie termometry wskazują ponad 40 stopni Celsjusza. W najbliższych dniach Włochy mogą pobić rekord temperatury na naszym kontynencie, osiągając zawrotne 48 stopni Celsjusza.

 

Wpływ tej pogody jest daleko idący. Ekstremalne upały powodują suszę, która zagraża wielu europejskim miastom. Chociaż wiele z nich jest przeciętych rzekami lub otoczonych jeziorami, te naturalne zbiorniki wodne są zagrożone wysychaniem. W związku z tym wiele regionów boryka się z kryzysem wodnym.

 

Jednak to, co napawa największym niepokojem, to wzrost liczby pożarów na całym kontynencie. Do 20 lipca tego roku zanotowano już 1 977 pożarów - prawie trzy razy więcej niż średnia z lat poprzednich. To niepokojące dane z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów. Szczególnie dotkliwe straty odnotowano w krajach śródziemnomorskich. W Portugalii, Grecji, Hiszpanii i Francji tysiące osób musiało opuścić swoje domy i uciekać przed niekontrolowanymi pożarami.

 

Upalne warunki pogodowe, które obecnie panują w Europie, są nie tylko zagrożeniem dla ludzi i infrastruktury, ale również dla bioróżnorodności. Wiele gatunków fauny i flory nie jest w stanie przetrwać w tak ekstremalnych warunkach, co może przynieść długoterminowe skutki dla całych ekosystemów. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ​euklides

Ktoś podpala te lasy już od

Ktoś podpala te lasy już od kilku lat... Nigdy sam upał nie powodował pożarów, bo gdzie temperatura powietrza atmosferycznego, a gdzie temperatura zapłonu? Mamy zmasowany atak propagandy, klimatycznych histeryków, którzy czegoś paniecznie się boją. Tylko nieziemskiem bytom może zaszkodzić podwyższone stężenie CO2, które jest zbawienne dla ziemian i nieco wyższa temperatura....

Skomentuj