Przełomowa technologia sztucznej inteligencji diagnozuje autyzm u dzieci poniżej drugiego roku życia z 98,5% dokładnością

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Opracowany został nowy system sztucznej inteligencji (AI), który z zadziwiającą dokładnością może diagnozować autyzm u dzieci w wieku od 24 do 48 miesięcy. System ten, zaprezentowany na dorocznym spotkaniu Radiological Society of North America (RSNA), może poszczycić się imponującą dokładnością wynoszącą 98,5%.

 

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe wpływające na interakcje społeczne, komunikację i zachowanie. Wczesna diagnoza i interwencja są kluczowe dla poprawy wyników leczenia dzieci autystycznych. Obecnie diagnoza jest zwykle stawiana około trzeciego roku życia, ale ten innowacyjny system AI ma to zmienić.

 

System AI został opracowany przez interdyscyplinarny zespół pod kierownictwem Mohameda Khoudriego, naukowca wizytującego na Uniwersytecie Louisville w Kentucky. Zespół stworzył trzyetapowy system analizujący i klasyfikujący obrazy mózgu MRI (DT-MRI) za pomocą tensora dyfuzji, techniki pozwalającej na określenie, jak woda przemieszcza się przez drogi istoty białej w mózgu.

 

System AI działa poprzez ekstrakcję obrazów tkanki mózgowej z DT-MRI i identyfikację markerów wskazujących poziom połączenia między obszarami mózgu. Algorytm uczenia maszynowego porównuje następnie wzorce markerów w mózgach dzieci autystycznych z mózgami dzieci typowo rozwijających się.

 

Według Khoudriego, algorytm jest przeszkolony do identyfikowania obszarów zmienności, co pozwala na diagnozowanie, czy osoba jest autystyczna czy neurotypowa.

 

Aby przetestować dokładność systemu, naukowcy zastosowali swoją technikę do skanów DT-MRI 226 dzieci w wieku od 24 do 48 miesięcy, w ramach Autism Brain Imaging Data Exchange-II. Zbiór danych obejmował zdjęcia 126 dzieci autystycznych i 100 dzieci typowo rozwijających się.

 

Wczesna identyfikacja autyzmu jest kluczowa dla wczesnej interwencji i leczenia. Khoudri uważa, że interwencja terapeutyczna przed ukończeniem trzeciego roku życia może prowadzić do lepszych wyników, w tym większej niezależności i wyższego IQ u osób autystycznych.

 

Diagnozując autyzm we wcześniejszym wieku, ten system AI może znacząco poprawić życie dzieci autystycznych i ich rodzin, umożliwiając wcześniejsze i skuteczniejsze leczenie.

 

Obecnie występują trudności z rozpoznawaniem autyzmu we wczesnym wieku. Według raportu CDC „Autism Community 2023”, mniej niż połowa dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu została poddana ocenie rozwojowej do trzeciego roku życia.

 

Rozwój tego systemu AI daje nadzieję na rozwiązanie tych problemów i poprawę wczesnej diagnozy autyzmu, otwierając nowe możliwości dla dzieci autystycznych i ich rodzin.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj