Tajemnica starożytnych grzybów psychodelicznych

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Odkrycie, że magiczne grzyby istniały już 67 milionów lat temu, jeszcze przed wyginięciem dinozaurów, rzuca nowe światło na ich fascynującą historię ewolucyjną. Najnowsze badania naukowe uchylają rąbka tajemnicy na temat tego, kiedy i dlaczego te niezwykłe organizmy zaczęły produkować substancje psychoaktywne.

 

Badacze z Uniwersytetu w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili dogłębną analizę genomów 71 różnych gatunków grzybów z rodzaju Psilocybe, z których większość wykazuje właściwości psychodeliczne. Ich celem było prześledzenie ewolucyjnej historii genów odpowiedzialnych za syntezę psilocybiny - kluczowego związku chemicznego nadającego tym grzybom ich niezwykłe właściwości.

 

Okazało się, że enzymy niezbędne do produkcji psilocybiny pojawiły się po raz pierwszy około 67 milionów lat temu, co stawia te grzyby w zupełnie nowym świetle. Fakt, że istniały one jeszcze w czasach, gdy na Ziemi żyły dinozaury, budzi ogromne zainteresowanie badaczy. Dlaczego te organizmy zaczęły wytwarzać substancje psychoaktywne na tak wczesnym etapie swojej ewolucji?

 

Naukowcy wysuwają kilka hipotez na ten temat, jednak wciąż brakuje jednoznacznych dowodów. Jedna z teorii sugeruje, że psilocybina mogła pełnić rolę chemicznej obrony grzybów przed owadami. Rozwój tych związków mógł być powiązany z dawnymi interakcjami grzyb-owad, które były powszechne w tamtym okresie.

 

Jednak fakt, że owady regularnie żerują na grzybach Psilocybe lub składają w nich jaja, nieco podważa tę teorię. Być może owady zdołały wypracować odporność na psilocybinę lub też związek ten służy innym, nieznanym nam jeszcze celom. Dokładne przyczyny, dla których grzyby stały się psychodeliczne, pozostają owiane tajemnicą.

 

Mimo to, sama świadomość, że te niezwykłe organizmy istniały już w czasach dinozaurów, budzi ogromną fascynację. Badacze mają nadzieję, że dalsze analizy genetyczne rzucą więcej światła na tę intrygującą kwestię. Być może uda się wreszcie rozwikłać sekret starożytnych grzybów psychodelicznych i zrozumieć, jaka była ich rola w ekosystemach minionych epok.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

Kto przetrwa wojnę atomową?

Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"

Naukowcy od lat zastanawiają się jakie skutki dla całej ludzkości przyniesie światowa wojna nuklearna. Jedno jest pewne: przy obecnym stanie obrony cywilnej Polska tej wojny nie przetrwa.

Supermocarstwa od dziesięcioleci przygotowują się na globalną katastrofę i mają plan szybkiej odbudowy populacji. My nie mamy żadnego. Polski system obrony cywilnej na wypadek wojny atomowej po prostu nie istnieje. W dniu w którym dojdzie do wojny nuklearnej Polska zakończy swoją historię, a naród jako wspólnota językowa, kulturowa i biologiczna będzie mógł przetrwać jedynie dzięki Polonii żyjącej w USA i w krajach na półkuli południowej. Mieszkańcy Polski nie mają szansy na ocalenie, ponieważ w naszym kraju praktycznie nie istnieją ośrodki przetrwania.

https://www.rp.pl/nauka/art40092461-kto-przetrwa-wojne-atomowa-mocarstwa-buduja-swoje-arki-noego

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Skomentuj