Tajemnicze szczeliny w Libii budzą niepokój - poszukiwanie przyczyn dziwnego zjawiska w regionie Al-Sbeaa

Kategorie: 

Źródło: kadr z X

Ostatnio, mieszkańcy regionu Al-Sbeaa, położonego na południe od stolicy Libii, Trypolisu, stanęli w obliczu zaskakującej i niepokojącej sytuacji – pojawienia się dużych i głębokich szczelin ziemnych. Ta niecodzienna anomalia, która nadeszła bez ostrzeżenia w postaci trzęsień ziemi czy znanych uskoków tektonicznych, spowodowała, że libijski rząd podjął kroki w celu zbadania przyczyn tego zjawiska.

 

Na skutek niepokoju wywołanego wśród lokalnej populacji, którego większość swoje życie opiera na pracy rolniczej, rząd Libii niezwłocznie zareagował, wysyłając specjalistyczny zespół geologiczny z Ministerstwa Samorządów Lokalnych. Celem tej inicjatywy było przeprowadzenie dogłębnych badań terenów dotkniętych pęknięciami, ze szczególnym uwzględnieniem gruntów rolnych.

 

Współpracując, Ministerstwo Środowiska Libii oraz Departament Monitorowania Spraw Środowiskowych w Al-Sbeaa rozpoczęły szczegółową dokumentację entów szczelin, mając na celu opracowanie szczegółowego raportu. Przewiduje się, że dokument ten będzie kluczowym narzędziem w zrozumieniu pochodzenia, skutków i potencjalnych ryzyk związanych z występowaniem tych szczelin.

 

Jedną z teorii, które eksperci badają, jest wpływ zmian przepływu wód podziemnych lub osiadania ziemi jako potencjalnych przyczyn zjawiska. Brak aktywności sejsmicznej przed pojawieniem się tych szczelin sugeruje, iż może dochodzić do złożonej interakcji procesów geologicznych, charakterystycznych dla tego regionu.

 

Mieszkańcy, a w szczególności lokalni rolnicy, wyrażają swoje obawy i pilnie oczekują na wyniki badań rządu. “Nasze farmy to nasze życie," mówi Mohamed Al-Fasi, “widok rozpadającej się ziemi jest głęboko niepokojący. Oczekujemy na wyniki dochodzenia rządu, aby zrozumieć, co to oznacza dla naszej przyszłości."

Jedną z możliwych przyczyn takiej sytuacji mogą być rekordowe opady deszczu i ogromne powodzie spowodowane przez Burzę zwaną Daniel, która miała miejsce we wrześniu 2023 roku. Jednakże, tragedia ta dotknęła głównie północno-wschodnią część Libii, co sugeruje, iż przyczyny wystąpienia pęknięć w okolicach Trypolisu mogą być inne.

 

Jeszcze większe prawdopodobieństwo przypisuje się nadmiernemu wykorzystaniu wód gruntowych w regionie. Woda gruntowa stanowi źródło ponad 97% wykorzystywanej w kraju wody, z czego znaczną część zużywana jest na potrzeby rolnictwa. Zaobserwowano, że nadmierne pobieranie wód gruntowych prowadzi do intruzji wody morskiej, co jest szczególnie istotne w obszarach przybrzeżnych, takich jak okolice Trypolisu. Nadmierna eksploatacja zmniejsza wysięg świeżej wody do morza, tworzy zagłębienia depresyjne oraz obniża poziom wód gruntowych, czasem nawet o 25 metrów poniżej średniego poziomu morza. Te czynniki mogą przyczyniać się do powstawania szczelin ziemnych, jako że usuwanie wód gruntowych może prowadzić do osiadania bądź zawalania się wyższych warstw gleby i skał.

 

W miarę wzrostu zapotrzebowania na wodę i ciągłego eksploatowania wód gruntowych, Libia stoi przed poważnym wyzwaniem dotyczącym zarządzania tymi zasobami. Problemy te, włączając intruzję wody morskiej i pogarszającą się jakość wody, wymagają kompleksowego podejścia w celu zapewnienia długoterminowej wydajności i bezpieczeństwa zasobów wodnych kraju.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

W tym zacofanym kraju - gazet

W tym zacofanym kraju - gazet nie czytają. A media (już 5 lat) trąbią, że Afryka dzieli się - na dwie części, i szczeliny - są tego pocątkiem. Tak że, do ocieplenia, zlodowacenia , covida 19, susz, powodzi, huraganów i erupcjii wulkanów (oczywiście, o podłozu - antropogennym), doszło nam jeszcze - pękanie Afryki. Ile złego (dla przyrody) - może jecszcze zrobić Człowiek?

Portret użytkownika wiktor wektor

Jeszcze dużo może.. ale grunt

Jeszcze dużo może.. ale grunt osiada z powodu wypompowywania wody, ropy i gazu, bo jak się opróżnia złoże to niestety ale nacisk tego co nad nim musi doprowadzić do kolapsu pustego wyrobiska. W Polsce mamy szkody górnicze czyli zawalanie się wyrobisk po węglu. Nie dawno ziemia "wciągła" gdzies tam połowę cmentarza i teraz mogą ludziska biadolić, że im krewnych ziemia pochłonęła.

Skomentuj