Aktywny region na Słońcu o numerze 3599 zaskakuje naukowców!

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Ostatnio zaobserwowano powstanie nowego, dużego obszaru aktywności na Słońcu, który przesuwa się wraz z jego obrotem na widoczną stronę. Obszar aktywny nr 3599 zaskoczył naukowców swoim nagłym wzrostem i transformacją. Czy wygeneruje rozbłyski X?

 

 

Rozpoczęło się to 2 marca, gdy pojawiła się mała plamka na skraju kości dysku słonecznego. Wkrótce potem zaczęły zachodzić aktywne procesy, prowadząc do gwałtownego wzrostu obszaru plam i powstawania nowych plamek. W ciągu zaledwie kilku dni obszar ten przekształcił się w jedną spójną grupę, osiągając najwyższy poziom klasyfikacji BETA-GAMMA. Takie zjawiska są niezwykle interesujące, ponieważ zwykle duże obszary aktywne są już widoczne w swojej pełnej formie.

 

Naukowcy badają proces powstawania tych obszarów, który jest efektem unoszenia się na powierzchnię Słońca strumieni silnego pola magnetycznego generowanego głęboko w jego wnętrzu. Powstające ciemne plamy są wynikiem złożonej struktury tych pól magnetycznych, które gromadzą ogromne ilości energii.

 

Aktualnie obszar 3599 generuje słabe rozbłyski klasy C, ale istnieje potencjał na wystąpienie bardziej intensywnych wybuchów w przyszłości. Jednakże, ze względu na obecną klasyfikację oraz potrzebę zgromadzenia większej ilości energii, przewiduje się, że duże rozbłyski klasy X wystąpią za około tydzień. Na szczęście obecne prognozy sugerują, że obszar ten nie będzie stanowił zagrożenia dla Ziemi.

 

Badania nad tym zjawiskiem będą kontynuowane, aby lepiej zrozumieć procesy zachodzące na naszej gwiazdę. Obserwacje przeprowadzane w najbliższych dniach pozwolą określić, jak ewoluowała ta grupa plam i czy przyniesie jakiekolwiek zakłócenia w pole geomagnetyczne Ziemi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj