Na co zwracać uwagę pisząc testament?

Kategorie: 

Depositphotos

Poniżej prezentuję Wam ostatni artykuł gościnny przygotowany przez Polski Instytut Filantropii. Dzięki niemu dowiecie się, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas sporządzania testamentu. Warto mieć je na uwadze, ponieważ zignorowanie pozornie nieistotnych szczegółów może spowodować, że nasza ostatnia wola nie zostanie spełniona tak, jak sobie tego życzyliśmy - Trader21

 


Choć na pozór napisanie testamentu jest czynnością łatwą i nie wymaga wiele zachodu, do jego sporządzenia warto się przygotować. Jeśli nie skorzystamy z możliwości wyrażenia ostatniej woli, nasza rodzina skazana będzie na zasady dziedziczenia ustawowego, które powodują, że na wszystkich składnikach majątku powstaje współwłasność.

 

Jeżeli planujemy sporządzić testament notarialny, przed wizytą u prawnika warto skontaktować się z kancelarią i dowiedzieć się, jak przygotować się do spotkania. Jeżeli nasza sytuacja rodzinna jest skomplikowana lub treść, którą planujemy zawrzeć w testamencie odbiega od standardów, warto umówić się na wstępną wizytę, w trakcie której prawnik pomoże nam rozstrzygnąć, jakie zapisy powinny znaleźć się w testamencie.

 

Możemy także skorzystać z pomocy doradcy sukcesyjnego, czyli eksperta, który razem z nami przeanalizuje stan naszego majątku oraz pomoże ustalić skutki, które spowodowałaby nasza śmierć. Doradca pomoże uporządkować wszystkie aspekty wynikłe z potencjalnej śmierci naszej lub naszych najbliższych, doradzi w jaki sposób sporządzić testament (w praktyce – kilka testamentów, dla każdego członka rodziny oddzielnie) oraz na co zwrócić uwagę przy układaniu planu sukcesji. Testamenty powinny obejmować różne scenariusze wydarzeń, np. w małżeństwie bierzemy pod uwagę możliwość śmierci każdego małżonków z osobna, albo jednoczesnej śmierci na skutek tego samego zdarzenia (np. wypadku samochodowego). 

 

Powinniśmy się zastanowić co w ogóle wchodzi w skład spadku po nas. Spadek to także zobowiązania, czyli długi spadkowe. Bardzo często umowa kredytu wygasa w momencie śmierci kredytobiorcy i spadkobierca musi oddać jednorazowo całość środków. Pamiętajmy także, że jeśli pozostajemy w związku małżeńskim, w którym występuje majątek wspólny do spadku wchodzi tylko jego połowa. Jeśli we wspólnym majątku małżeńskim posiadamy dom i samochód (nie jest istotne, na którego z małżonków jest zarejestrowany!) – do spadku weszłaby połowa domu i samochodu. Ogranicza to możliwość dysponowania poszczególnymi składnikami majątku i rodzi konieczność sporządzenia dwóch testamentów – osobno przez każdego z małżonków.

 

Dobrze jest sporządzić listę tego, co posiadamy oraz tego, co jesteśmy dłużni, a następnie zastanowić się, co konkretnie ma się stać z tymi składnikami majątku. Powinniśmy rozpisać, które składniki majątku przypadną której osobie w danej sytuacji, a notariusz lub doradca sukcesyjny pomoże dobrać właściwe rozwiązania prawne.

 

Wskazując w testamencie małoletnie dzieci warto zwrócić uwagę na zasady dotyczące zarządzania majątkiem małoletniego dziecka, które odbywa się pod czujnym okiem sądu rodzinnego.

 

Nie powinniśmy także zapominać o prawie do zachowku. Jeśli do całości spadku powołamy np. jednego z trojga spadkobierców ustawowych (lub nie powołamy nikogo, ale jeszcze za życia przekażemy drogą darowizny cały majątek jednemu z naszych przyszłych spadkobierców), pozostałym spadkobiercom należy się zachowek. Jest to roszczenie pieniężne, z którym wystąpić może pominięty przy dziedziczeniu testamentowym lub darowiznach. Roszczenie nie jest małe, bo wynosi połowę wartości udziału spadkowego dla osoby pełnoletniej albo 2/3 dla osoby małoletniej. Jeśli nasz spadkobierca otrzymał od nas rzeczy o mniejszej wartości, niż wynosi wysokość zachowku – może ubiegać się o jego wyrównanie. Jeśli planujemy podzielić nasz majątek inaczej, niż wynikałoby to z proporcji wyznaczonych przez dziedziczenie ustawowe – warto porozmawiać o tym w rodzinie i opowiedzieć o powodach naszej decyzji.

 

Pamiętajmy, że sporządzając testament holograficzny nie możemy przekazać wybranych rzeczy konkretnym osobom. Nie możemy zatem zapisać córce mieszkania, synowi samochodu, a siostrze oszczędności, które trzymamy na koncie w banku. W testamencie własnoręcznym wszystkie wskazane osoby dziedziczą wspólnie wszystkie składniki majątku, zarówno mienie (np. własność mieszkania), jak i zobowiązania (np. kredyty i inne długi spadkowe). Jeśli więc wspomnimy o samochodzie, to stanie się on własnością wszystkich osób wskazanych w testamencie. To samo będzie z mieszkaniem, oszczędnościami czy obrazami. Możemy jedynie wskazać, w jakiej części dana osoba dziedziczy. Syna możemy zatem powołać do połowy spadku, a córkę oraz siostrę do ¼ spadku.

 

Jeżeli planujemy w testamencie kogoś wydziedziczyć, czyli pozbawić nie tylko prawa do spadku, lecz przede wszystkim prawa do zachowku, bo tego właśnie dotyczy wydziedziczenie, pamiętajmy o podaniu przyczyny decyzji. Musi to być jeden z powodów wskazanych w kodeksie cywilnym. Należy pamiętać, że wydziedziczenie dziecka nie jest tożsame z wydziedziczeniem jego dzieci, czyli naszych wnuków.

 

Kiedy będziemy pewni, że nasza wola została wyrażona w testamencie, o fakcie jego napisania warto powiadomić spadkobierców. Jeśli jednak z jakiś powodów nie chcemy tego zrobić, albo obawiamy się, że najbliżsi nie zaakceptują treści dokumentu, można udać się do dowolnej kancelarii notarialnej i za darmo zarejestrować testament w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Będziemy wówczas mieć pewność, że dopiero po naszej śmierci zostanie ujawniona treść testamentu. I to jedynie osobom, które będą do tego uprawnione.


Ewelina Szeratics, Łukasz Martyniec

 

 

Independent Trader – Niezależny Portal Finansowy

http://independenttrader.pl/na-co-zwracac-uwage-piszac-testament.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Independent Trader
Portret użytkownika Independent Trader

Komentarze

Portret użytkownika jana

Najklepiej wszystko sprzedać

Najklepiej wszystko sprzedać i dać do łapy . A następnie się powiesić , bo i tak już nie ma za co zyć , i po co ryzykować że wejdzie jakies nowe prawo .. Za to jest pewność że  wszystko wedle naszej woli .

Portret użytkownika Maj

To po co pisac wogole

To po co pisac wogole testament ,jak i tak nie jest honorowana moja ostatnia wola.
Jak pisze to powinno byc tak jak napisane a nie HIENY dra kazda w swoja strone.
Zapisze wszystko dla naszego Rzadu zeby posplacali moje dlugi i tyle.Niech sie kloca po ile kazdemu!
 

Portret użytkownika keri

Przy odczytywaniu testamentu

Przy odczytywaniu testamentu można zauważyć, jak wielka jest rodzina, połowę osób widzi się pierwszy raz.
Przyjeżdżają z wielkim apetytem na cudze mienie, jak pasożyty dostają za mało albo wcale, to chcą podważać testament np. z powodu chorób starszej osoby, która wg nich nie miała pełnej świadomości co napisała w testamencie. Stąd ich pierwsze pytanie do notariusza: kiedy był sporządzony testament, jeśli wiele lat wcześniej, to żadna demencja czy coś w tym stylu nie przejdzie. Jesli testament był sporządzony krótko przed śmiercią, to krwiopijcy nie przepuszczą i będą podważać testament.
Lepsza rodzina nieliczna i porządnie wychowana niż namnożona patologia z wyciagnietymi ponadwymiarowo łapami do brania. Te wszystkie pociotki, których nikt na oczy nie widział, naprawdę uważają, że coś im się należy.

Portret użytkownika inzynier magister

Testament JP2 "W czasie

Testament JP2
"W czasie rekolekcji przeczytałem raz jeszcze testament Ojca Świętego Pawła VI. Lektura ta skłoniła mnie do napisania niniejszego testamentu. Nie pozostawiam po sobie własności, którą należałoby zadysponować. Rzeczy codziennego użytku, którymi się posługiwałem, proszę rozdać wedle uznania. Notatki osobiste spalić. Proszę, ażeby nad tymi sprawami czuwał Ks. Stanisław, któremu dziękuję za tyloletnią wyrozumiałą współpracę i pomoc. Wszystkie zaś inne podziękowania zostawiam w sercu przed Bogiem Samym, bo trudno je tu wyrazić. Co do pogrzebu, powtarzam te same dyspozycje, jakie wydał Ojciec Święty Paweł VI. (dodatek na marginesie: Grób w ziemi, bez sarkofagu. 13.III.1992). O miejscu niech zdecyduje Kolegium Kardynalskie i Rodacy. Apud Dominum Misericordia et copiosa apud Eum redemptio» an Paweł pp. II, Po śmierci proszę o Msze Święte i modlitwy. - Rzym, 6.III.1979
 
Jak co roku podczas rekolekcji odczytałem mój testament z dnia 6.III.1979. Dyspozycje w nim zawarte w dalszym ciągu podtrzymuję. To, co wówczas a także w czasie kolejnych rekolekcji zostało dopisane, stanowi odzwierciedlenie trudnej i napiętej sytuacji ogólnej, która cechowała lata osiemdziesiąte. Od jesieni roku 1989 sytuacja ta uległa zmianie. Ostatnie dziesięciolecie ubiegłego stulecia wolne było od dawniejszych napięć, co nie znaczy, że nie przyniosło z sobą nowych problemów i trudności. Niech będą dzięki Bożej Opatrzności w sposób szczególny za to, że okres tzw. «zimnej wojny» zakończył się bez zbrojnego konfliktu nuklearnego, którego niebezpieczeństwo w minionym okresie wisiało nad światem...
 
urywki testamentu JP2

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika nie pomogą

Jezus nauczał i ostrzegał

Jezus nauczał i ostrzegał ludzi jak żyć, by osiągnąć życie wieczne.
Nigdy nie nauczał co robić, gdy ktoś umrze. Nawet powiedział jednemu ze swoich uczniów: "Pójdź za mną, a zostaw umarłym grzebanie ich umarłych!"  (Mat. 8:22)
Nie potrzebna byłaby nauka o tym jak żyć, gdyby były skuteczne sposoby na to, by pomóc już umarłym.
Na pewno Jezus by nam o tym powiedział i dał nam konkretne wskazówki, gdyby to było możliwe.
Apostołowie też o niczym takim nie nauczali.

Portret użytkownika biblia

Problem ma początek w tym, że

Problem ma początek w tym, że papieże całują też Biblię, zamiast ją czytać ze zrozumieniem.
Dzieła JP II mało kto czyta, bo są one z innego "przemądrzałego" świata.
Jezus tak nie nauczał. Jego nauki i przypowieści były mocno zakotwiczone w życiu każdego człowieka i wskazują drogę do wieczności.
Jezus mało mówił, prostym i zrozumiałym językiem, ale bardzo treściwie.

Portret użytkownika tubylec

Nie ma się co zachwycać JP2

Nie ma się co zachwycać JP2 jak i żadnym innym papieżem .. to zwyczajni ludzie których przygniótł ciężar prania kościelnych brudów a nie żadni święci. Zobacz sobie jak na allegro chodzą prace JP2 .. nikt tego nie kupuje i nie czyta a niby naród polski tak bardzo wielbi JP2.
 
A co do testamentu to moja wola jest prosta i znają ją wszyscy co mają znać .. spalić moje ciało a prochy rozsypać po lesie i tyle. I gówno mnie obchodzi że to niezgodne z prawem .. całe życie żyję w niegodzie z nim więc i niech moja ostatnia wola będzie przestępstwem .. majątku po sobie pozostawić nie zamierzam ale jeśli po drodze trafi się coś materialnego wartego uwagi to jeszcze za życia zadysponuję tym tak żeby żaden zawszony urzędas nie wiedział nawet że to istnieje .. amen Smile

Portret użytkownika prawo

W każdej społeczności

W każdej społeczności ludzkiej są tworzone zasady (obowiązujące prawo). Każde, nawet najdziksze plemiona mają swój niepisany kodeks postępowania.
Można się zastanowić tylko nad tym, czy jest on dobry i sprawiedliwy, obserwując jego owoce.
Czy 10 przykazań Mojrzeszowych ci się nie podoba?
A jeżeli tak, to dlaczego?
 

Skomentuj