Mikroplastik znajdujący się w chmurach może wpływać na pogodę

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Odkrycie mikroplastików w chmurach przez naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego budzi niepokój w kontekście globalnych problemów środowiskowych. Badanie opublikowane w czasopiśmie Science Advances ujawnia obecność mikroplastiku w próbkach chmur z górskiego regionu Mount Tai we wschodnich Chinach, co podkreśla powszechność tego rodzaju zanieczyszczenia.

 

Mikroplastiki, będące maleńkimi fragmentami plastiku o średnicy mniejszej niż pięć milimetrów, pochodzą z codziennych produktów, takich jak odzież, opakowania, czy opony samochodowe. Po przedostaniu się do środowiska, te drobne cząstki mogą podróżować przez powietrze i osiadać w odległych miejscach, w tym chmurach.

 

Badania Yanga Wanga z TU Wien wskazują, że niższe warstwy chmur mają tendencję do zawierania większej ilości mikroplastiku. Te cząstki, składające się głównie z popularnych polimerów, mogą mieć rozmiary nawet do 1500 mikronów i zawierać na swojej powierzchni dodatkowe substancje, takie jak ołów, rtęć, i tlen. Obecność tych substancji w mikroplastiku może mieć wpływ na proces powstawania chmur oraz na warunki pogodowe.

 

Modele komputerowe stosowane przez naukowców wskazują, że źródłem mikroplastiku w chmurach nie są oceany ani góry, ale obszary daleko w głębi lądu. Eksperymenty laboratoryjne wykazały, że mikroplastiki pod wpływem warunków chmurowych zmieniają rozmiar i strukturę, wzbogacając się o więcej grup zawierających ołów, rtęć i tlen. Zmiana ta sugeruje, że chmury mogą przekształcać mikroplastiki w sposób wpływający na powstawanie chmur i dystrybucję metali w powietrzu.

 

Mikroplastiki stanowią poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego ze względu na ich wszechobecność i trwałość. Skutki ich obecności w żywności, zwłaszcza owocach morza, mogą być toksyczne, a ich wpływ na dziką przyrodę i ekosystemy jest znaczący. Tworzywa sztuczne, będące materiałem trwałym, przetrwają w środowisku przez setki lat, co tylko zwiększa problem.

 

Odkrycie mikroplastików w chmurach podkreśla potrzebę dalszych badań nad ich wpływem na warunki pogodowe i środowisko. Rozwiązanie tego problemu wymaga podnoszenia świadomości, odpowiedzialnej gospodarki odpadami i ograniczenia zużycia tworzyw sztucznych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Problem zanieczyszczenia

Problem zanieczyszczenia polimerami gleby, mórz i oceanów wciąż się nasila. Na niektórych plażach w Norwegii z pozoru wygladających całkiem normalnie (plaża w sensie linia brzegowa a nie miejsce do leżakowania) zawartość śmieci z tworzyw sztucznych sięga 50% na głębokości do 50 cm ! Miesza się toto z piaskiem i resztkami roślin na tym wyrastają nowe jak mchy i porosty. Czyli aby się tego zanieczyszczenia pozbyć należałoby użyć ciężkiego sprzętu zrywając grunt i przesiewając go.. nie wiadomo co gorsze, zostawić tak jak jest czy ryć ? Niedaleko mnie jest las (bardzo piękny, urozmaicony gatunkowo i rzęźbą terenu) ale niestety potwornie zaśmiecony odpadami z tworzyw przez różnych łajdaków, dla których zagłębienie terenu = wysypisko. Skutek jest taki że z roku na rok warstwy śmieci przykrywa ściółka a na niej lądują nowe odpady (i te z domów np. po remontach i resztki samochodowe, których nikt nie przyjmuje czy izolacje kabi sprzedanych na złomie). Policja jest "bezradna" - umaża śledzctwo z powodu niewykrycia sprawcy... no jakże mogło być inaczej ?! Przecież nikt wizytówki z adresem na stercie śmieci nie zostawia. 

Skomentuj