Ocean stał się plastikowym składowiskiem

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Australii i Kanady wykazały, że dno oceanów na całym świecie jest dosłownie usłane milionami ton plastikowych odpadów. Szacuje się, że na dnie oceanów znajduje się od 3 do nawet 11 milionów ton zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. To niepokojące odkrycie, które pokazuje skalę problemu zanieczyszczenia mórz i oceanów.

 

Badania przeprowadzone przez CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) oraz Uniwersytet w Toronto wykazały, że plastikowe odpady trafiają do oceanów w zastraszającym tempie. Naukowcy szacują, że co minutę do mórz i oceanów trafia aż tona plastiku. A biorąc pod uwagę, że do 2040 roku zużycie tworzyw sztucznych ma się podwoić, problem będzie się tylko narastać.

 

Dotychczas największą uwagę przyciągał plastik pływający na powierzchni oceanów. Teraz okazuje się, że większość odpadów osiada na dnie, tworząc tam swego rodzaju plastikowe składowisko. Badaczka Alice Zhu z CSIRO twierdzi, że według ich szacunków zanieczyszczenie dna oceanu tworzywami sztucznymi może być aż 100 razy większe niż ilość plastiku unoszącego się na powierzchni.

 

Powierzchnia oceanu jest tymczasowym domem dla plastiku, dlatego oczekuje się, że jeśli uda nam się powstrzymać przedostawanie się plastiku do oceanów, ilość plastiku zmniejszy się. Jednak nowe badanie wykazało, że tworzywa sztuczne będą w dalszym ciągu osadzać się w głębokich oceanach, które staną się stałym miejscem składowania lub pochłaniaczem morskich zanieczyszczeń plastikowymi.

 

Naukowcy wykorzystali dwa modele predykcyjne, aby oszacować ilość i rozmieszczenie tworzyw sztucznych na dnie oceanu. Jeden model oparty był na danych z pojazdów zdalnie sterowanych (ROV), a drugi na danych z włoków dennych. Wyniki pokazują, że aż 46% całej masy plastiku znajduje się na głębokościach większych niż 200 metrów. Reszta, 54%, leży na głębokościach od 200 do 11 000 metrów.

 

Co jeszcze bardziej niepokojące, naukowcy stwierdzili, że plastikowe odpady gromadzą się szczególnie wokół kontynentów. Oznacza to, że najbardziej zanieczyszczone są obszary przybrzeżne i morza śródlądowe, które zajmują znacznie mniejszy obszar niż oceany.

 

Odkrycie to jest alarmujące i pokazuje skalę problemu zanieczyszczenia oceanów plastikowymi odpadami. Konieczne są pilne działania, aby zatrzymać ten proces i ochronić nasze morskie ekosystemy przed dalszą degradacją.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj