Nagły wzrost aktywności wulkanicznej na Islandii. Wielki rój trzęsień ziemi sugeruje ryzyko erupcji

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W listopadzie 2023 roku Islandia doświadcza intensywnego wzrostu aktywności wulkanicznej, szczególnie na półwyspie Reykjanes. Od końca października obserwuje się zwiększoną aktywność sejsmiczną, a dane GPS i odczyty satelitarne potwierdzają gromadzenie się magmy na zachód od góry Þorbjörn, na głębokościach od trzech do czterech kilometrów.

 

Zarejestrowano ponad 10 000 trzęsień ziemi w regionie, co świadczy o znacznym wzroście aktywności sejsmicznej. Największe przesunięcia terenu odnotowano wokół elektrowni Svartsengi, kluczowego obiektu infrastrukturalnego dla regionu. Obszar ten znajduje się blisko Blue Lagoon, popularnego miejsca turystycznego.

 

Możliwa erupcja wulkaniczna w tym obszarze może spowodować poważne zakłócenia, wpływając na dostęp do ciepłej wody i energii elektrycznej, której dostarcza elektrownia Svartsengi. Brak obecnie szczegółowego planu awaryjnego w przypadku przerw w dostawie wody i ogrzewania dla regionu, w tym dla miast Grindavík i Keflavík, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko.

 

Półwysep Reykjanes jest aktywny wulkanicznie i może pozostać w takim stanie przez setki lat, co potwierdzają erupcje w latach 2021, 2022 i 2023 w regionie Fagradalsfjall. Systemy wulkaniczne obejmujące ten obszar to Reykjanes, Eldvörp-Svartstengi, Fagradalsfjall, Krýsuvík, Brennisteinsfjöll i Hengill.

 

Obecne dane wskazują, że cały półwysep Reykjanes od kwietnia 2023 roku przeżywa inflację, co może sugerować, że cały region działa jako jeden system, zasilany przez jedną główną komorę magmową. Taki scenariusz wskazuje na to, że cały półwysep może być traktowany jako jeden duży wulkan, obecnie znajdujący się w cyklu erupcyjnym.

 

Zjawisko to ma duże znaczenie nie tylko dla Islandii, ale także dla zrozumienia globalnych procesów wulkanicznych. Wzrost aktywności na półwyspie Reykjanes jest monitorowany przez islandzkie władze i naukowców, którzy starają się przewidzieć możliwe scenariusze i zapobiegać ewentualnym zagrożeniom dla ludności i infrastruktury. Badania te mogą dostarczyć cennych informacji na temat zachowania się wulkanów i ich wpływu na otoczenie, co jest kluczowe dla zrozumienia globalnych procesów geologicznych i dla zarządzania ryzykiem wulkanicznym na całym świecie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Oni zasilają geotermalnie

Oni zasilają geotermalnie swój własny kraj i wystraczy. Każdy powinien wykorzystywać te dobra i surowce, którymi dysponuje. W Polsce mamy węgiel ale do ogrzewania domów należałoby zaprząc geotermię bo mamy największe zasoby gorącej podziemnej wody w europie a na dokładkę niemal na całej powietrzchni kraju są już wykonane i zaczopowane odpowiednie odwierty. Wystarczy tylko zamontować wymienniki ciepła (bo woda geotermalna jest mocno zasolona) i podłączyć to do instalacji grzewczych. Niestety zamiast racjonalnych rządzących mamy polityków i lobbystów dla których zysk z obrotu węglem jest ważniejszy niż dobro całego kraju a tym dobrem jest CZYSTE POWIETRZE bez pyłu, smrodu, sadzy itd. oraz TLEN, który nie zostanie wtedy zużyty. Każdy by przecież chciał nastawić sobie w domu termostat i zapomnieć że na zewnątrz jest zimno zamiast co rano rozpalać w piecu, wybierać popiół i wciąż dokładać dbając (ja to właśnie robię) by z komina leciały możliwie czyste spaliny a nie toksyczne wyziewy.

Skomentuj