Potężna erupcja wulkanu Ruang w Indonezji - ewakuacja całej wyspy i najwyższy alarm lotniczy

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Dnia 17 kwietnia 2024 roku mieszkańcy indonezyjskiej prowincji Sulawesi Północne zostali zmuszeni do nagłej ewakuacji z powodu potężnej erupcji wulkanu Ruang. Seria silnych wybuchów, które rozpoczęły się o godzinie 17:08 czasu uniwersalnego (01:08 czasu lokalnego), doprowadziła do podniesienia alarmu lotniczego do najwyższego, czerwonego poziomu, a władze ogłosiły trzeci, przedostatni stopień zagrożenia wulkanicznego.

 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Heruningtyas Desi Purnamasari, urzędniczkę z Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych (PVMBG) w Indonezji, erupcja została wywołana przez niedawne trzęsienia ziemi, które nawiedziły wyspę. "Musimy ewakuować mieszkańców z wyspy, ponieważ spodziewamy się kolejnych erupcji. Żadna aktywność nie jest dozwolona w promieniu 4 km od krateru" - powiedziała.

 

Według danych, ostatnia znacząca erupcja wulkanu Ruang miała miejsce we wrześniu 2002 roku i została sklasyfikowana jako erupcja o sile 4 w skali VEI (Wskaźnik Eksplozywności Wulkanicznej). Obecna seria wybuchów jest już drugą najpoważniejszą w historii obserwacji tego wulkanu, ustępując jedynie erupcji z 1904 roku, podczas której utworzył się kopuła lawowa w kraterze szczytowym.

 

Wulkan Ruang znajduje się na wyspie o tej samej nazwie, położonej w archipelagu Sangihe, na północ od wyspy Sulawesi. Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w regionie, który w przeszłości wielokrotnie zagrażał okolicznym miejscowościom. Erupcje często wiązały się z tworzeniem kopuł lawowych i generowaniem niszczycielskich przepływów piroklatycznych.

 

W związku z obecną sytuacją, władze nakazały ewakuację ponad 800 mieszkańców wyspy Ruang. Osoby te zostały przewiezione na pobliską wyspę Tagulandang, gdzie zapewniono im tymczasowe schronienie. Lokalne służby ratownicze i porządkowe pracują w trybie ciągłym, by zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej.

Naukowcy z PVMBG bacznie monitorują aktywność wulkanu i analizują dane, by móc przewidzieć dalszy rozwój sytuacji. Podkreślają, że kluczowe będzie utrzymanie wysokiego stopnia gotowości i sprawnej koordynacji działań ewakuacyjnych w przypadku eskalacji zagrożenia.

 

Erupcja wulkanu Ruang to kolejne poważne wyzwanie dla indonezyjskich władz, zmagających się w ostatnich latach z licznymi katastrofami naturalnymi, w tym erupcjami innych wulkanów, trzęsieniami ziemi i tsunami. Eksperci wskazują, że region Pacyfiku Zachodniego, w którym leży Indonezja, jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie i wulkaniczne na świecie, co zwiększa ryzyko występowania tego typu kataklizmów w przyszłości.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Jak ktoś sie osiedla na

Jak ktoś sie osiedla na takich wyspach to powienien podpisywać papier , że jest świadomy zagrożenia a nie teraz trzeba uruchamiać machinę do ewakuacji . Powinni płacić za to lub mieć własne środki ewakuacji.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj