Pożary lasów na Syberii ochładzają Europę - odkrycie japońskich naukowców

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Pożary lasów na Syberii mogą obniżyć temperatury w całej Eurazji nawet o 0,6°C - alarmują japońscy klimatolodzy. Ich najnowsze badania pokazują, że rosnąca skala pożarów w regionie może mieć poważne konsekwencje dla klimatu całego kontynentu.

 

 

Naukowcy z Uniwersytetu Hokkaido odkryli, że wzrost liczby pożarów lasów w południowej Syberii i na Dalekim Wschodzie Rosji, spowodowany globalnym ociepleniem, doprowadzi do spadku średnich temperatur w północnej Eurazji nawet o 0,3°C do 2030 roku. W niektórych rejonach Syberii i Dalekiego Wschodu efekt chłodzenia może sięgnąć aż 0,6°C.

"Nasze obliczenia wykazały, że emisja aerozoli w wyniku pożarów na Syberii doprowadzi do spadku temperatury w wielu częściach półkuli północnej, a także do pogorszenia jakości powietrza w tych rejonach, gdzie wiatry z Syberii będą wiać. To po raz kolejny podkreśla silny wpływ aerozoli na klimat i jakość powietrza" - powiedział Teppei Yasunari, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Hokkaido.

Pożary lasów coraz większym problemem. Globalne ocieplenie i działalność człowieka znacznie zwiększyły częstotliwość pożarów lasów w wielu regionach świata, w tym na Syberii i Dalekim Wschodzie Rosji. Według rosyjskich klimatologów, procesy te doprowadziły już do tego, że lasy syberyjskie utraciły status jednego z głównych pochłaniaczy CO2 na lądzie.

 

Naukowcy z Japonii zauważyli, że pożary lasów uwalniają do atmosfery duże ilości cząstek popiołu i aerozoli. Nie tylko pogarszają one jakość powietrza, ale także rozpraszają światło słoneczne i ciepło, co obniża temperaturę na Ziemi. Opierając się na tych obserwacjach, japońscy klimatolodzy postanowili sprawdzić, jak późniejsza intensyfikacja pożarów na Syberii wpłynie na klimat Eurazji w nadchodzących latach.

 

Obliczenia pokazały, że podwojenie wielkości emisji aerozoli związanych z pożarami lasów spowodowałoby, że do 2030 r. temperatury w północnej Eurazji byłyby średnio o 0,3°C niższe niż w przypadku braku tych pożarów. Co więcej, w niektórych rejonach Syberii i Dalekiego Wschodu efekt chłodzenia będzie znacznie większy - sięgając około 0,6°C.

 

Oprócz ochłodzenia klimatu, naukowcy odkryli, że pogarszająca się jakość powietrza będzie kosztować dziesiątki tysięcy istnień ludzkich każdego roku i nałoży znaczne dodatkowe koszty na usługi medyczne w Rosji, Chinach i Japonii. Łączny roczny koszt ma wynieść około 10 miliardów dolarów.

 

Naukowcy apelują, że konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań, aby zapobiec dalszemu wzrostowi pożarów lasów na Syberii. Tylko w ten sposób uda się uniknąć poważnych konsekwencji klimatycznych i zdrowotnych, z jakimi może mierzyć się cała Eurazja.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Czyli Japończyków też

Czyli Japończyków też wsadzili do tego samego wora pornografii weglowej w jakim jest niemalże cały świat-od razu mi przyszło to do głowy.

Co za absurd-stwierdzilem.

Mamy już od 10 lat wzmożoną aktywność wulkaniczną ,zmniejsza się aktywność słoneczna a oni oklamuja nas jakimiś bzdurami.Jedyna rzecz ,która przyszła mi do głowy to ta ,która od dawna w mojej świadomości istnieje.

Cywilizacja fałszu, upadku i mamony

To sa trzy rzeczy, które większości pasują. Chrzescijanstwo umarło dawno temu,zostaliśmy sami,a w okol nas same hieny.Era niestety przemija,a nowość widać z oddali i czuć ze sie zbliża  

Skomentuj