Przedstawiono niezwykły projekt wiercenia w wulkanie w celu uzyskania nieograniczonej energii

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Zespół badaczy z Krafla Magma Testbed (KMT) przygotowuje się do realizacji przełomowego projektu, który może zrewolucjonizować nasze podejście do pozyskiwania energii. Ambitna misja polega na odwierceniu ściany wulkanu na Islandii, co ma na celu nie tylko pogłębienie naszej wiedzy na temat magmy i zachowań wulkanów, ale także wykorzystanie tego fenomenu przyrody do produkcji czystej energii elektrycznej.

 

Projekt ten opiera się na wcześniejszych doświadczeniach z początku XXI wieku, kiedy to podczas prób wykorzystania energii geotermalnej, naukowcy nieumyślnie natrafili na komorę magmową wulkanu Krafla. Choć intensywne ciepło zatrzymało dalsze wiercenia, ten incydent dostarczył cennych informacji - wiercenie w komorze magmowej nie prowadzi do erupcji. Teraz, z większą wiedzą i lepszym przygotowaniem, zespół jest gotowy na nową próbę.

 

Komory magmowe, od dawna będące obiektem zainteresowań naukowców, pozostają trudne do zbadania. Projekt KMT oferuje unikalną możliwość uzyskania bezpośrednich pomiarów temperatury wewnątrz komory magmowej, co może przynieść przełom w naszym rozumieniu zachowania magmy i przewidywania aktywności wulkanicznej.

 

Wyzwaniami, przed którymi stoi zespół, są opracowanie narzędzi wiertniczych i czujników, które wytrzymają ekstremalne warunki panujące w komorach magmowych. Prace wiertnicze mają rozpocząć się w 2026 roku, a kolejne etapy badawcze są zaplanowane na lata następne.

 

Jednak to nie tylko kwestia naukowa. Projekt KMT ma również ogromny potencjał w zakresie produkcji czystej energii. Planuje się, że w 2028 roku zostanie wykonany drugi odwiert, który umożliwi wykorzystanie ultragorącej wody pod wysokim ciśnieniem do zasilania turbin. Wykorzystanie naturalnego źródła energii, jakim jest magma, może otworzyć nowe horyzonty w dziedzinie zrównoważonej energetyki.

 

„Możliwości są nieograniczone,” mówi Ingolfsson, członek zespołu KMT. „Jedyne, co musimy zrobić, to nauczyć się oswajać tego potwora”. Jeśli projekt się powiedzie, może to być krok milowy nie tylko dla nauki, ale i dla przyszłości zrównoważonej energetyki.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Defqon1

,,Ma na celu nie tylko

,,Ma na celu nie tylko pogłębienie naszej wiedzy na temat magmy"

Przecież w księdze Henocha jest opisane, że Henoch widział jak powstaje smoła w którymś z piekieł.

Szkoda, że nie opisał dokładnie jak to się produkuje, wtedy by naukowcy nie musieli się trudzić, aby zrozumieć te wulkany :⁠-⁠)

Skomentuj