Stolica Indii dusi się w trującym dymie podpalonej góry śmieci

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Indie zmagają się z poważnym kryzysem związanym z rosnącą liczbą pożarów na ogromnych wysypiskach śmieci w kraju. Stolica Indii, Nowe Delhi, została w ostatnim czasie duszona przez gęsty, duszący dym, który rozprzestrzeniał się z pożaru na jednym z największych wysypisk w mieście - Ghazipur.

 

Pożar, który wybuchł w niedzielę na wysypisku Ghazipur, spowodował niebezpieczne wydzielanie ciepła i emisję metanu, dołączając do narastających wyzwań klimatycznych Indii. Choć do wtorku ogień udało się w dużej mierze opanować, mieszkańcy pobliskich terenów skarżyli się na podrażnienia gardła i oczu spowodowane utrzymującym się ostrym zapachem.

 

Przyczyna pożaru pozostaje nieznana, jednak pożary na wysypiskach śmieci często wywołane są przez łatwopalne gazy wydzielające się z rozkładających się odpadów. Niestety, problem ten nasila się z każdym rokiem wraz z nadejściem letnich upałów w Nowym Delhi, kiedy wysypiska zaczynają płonąć, a gnijące śmieci dodatkowo zwiększają emisję gazów cieplarnianych.

 

Indie są światowym liderem pod względem emisji metanu z wysypisk śmieci, wytwarzając więcej tego gazu niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Według raportu z 2023 roku, w Indiach znajduje się około 3 000 wysypisk, z których większość jest przeładowana i emituje niebezpieczne gazy. Jeden z nich, wysypisko Ghazipur, sięga 65 metrów wysokości, niemal dorównując wysokości słynnego Taj Mahal, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

 

Emisja metanu z wysypisk to nie jedyny problem. Przez lata toksyny wsiąkały w grunt, zanieczyszczając zasoby wody pitnej dla tysięcy ludzi mieszkających w pobliżu. Mieszkańcy skarżą się na dotkliwe problemy skórne i trudności w oddychaniu spowodowane długotrwałym narażeniem na te niebezpieczne warunki.

 

Władze borykają się z próbami rozwiązania tego problemu. Codziennie na wysypisko Ghazipur trafia ponad 2 300 ton odpadów, a próby wydobywania z niego metanu idą opornie. Plany przekształcenia tych ogromnych gór śmieci w tereny zielone, zapowiadane w ramach inicjatywy "Czyste Indie", wciąż czekają na realizację.

 

Choć Indie chcą ograniczyć emisje metanu, kraj ten nie dołączył do porozumienia Global Methane Pledge, w którym 155 państw zobowiązało się do zbiorowego obniżenia globalnych emisji tego gazu o co najmniej 30% do 2030 roku. Naukowcy szacują, że taka redukcja mogłaby pomóc w ograniczeniu globalnego ocieplenia o 0,2 stopnia Celsjusza, wspierając tym samym realizację celu utrzymania wzrostu temperatury poniżej 1,5 stopnia.

 

Indie tłumaczą, że większość ich emisji metanu pochodzi z rolnictwa, a nie z wysypisk śmieci. Jednak problem rosnących gór odpadów i związanych z nimi zagrożeń zdrowotnych oraz środowiskowych wciąż czeka na kompleksowe rozwiązania, które mogłyby przynieść ulgę mieszkańcom cierpiącym w cieniu tych gigantycznych wysypisk.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj