Sztuczna inteligencja w służbie budownictwa - nowoczesność na wyciągnięcie dłoni

Kategorie: 

Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Obecnie wiele się mówi o sztucznej inteligencji oraz jej wielkich możliwościach, które są już wykorzystywane na wielu polach ludzkiej aktywności zawodowej. Sztuczna inteligencja może nam pomóc w napisaniu dobrego tekstu o zwierzętach i sprawdzi się także na placu budowy, dokonując np. niezbędnych pomiarów w projekcie, czy też symulacji utraty ciepła w budynku itp. Granice sztucznej inteligencji cały czas się przesuwają, choć zapewne nie zastąpi ona nigdy architekta w stu procentach.

 

Korzystanie na co dzień ze sztucznej inteligencji w szeroko pojętym sektorze budowlanym, to lepsze operowanie zasobami ludzkimi oraz materiałowymi, czy też pełniejsze wykorzystanie mocy, tkwiących w parku maszyn budowlanych i in. Branża budowlana nad Wisłą rozwija się bardzo prężnie i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał wyhamować w najbliższej przyszłości. Chcąc sprawdzić, jak można zasilić branżę budowlaną sztuczną inteligencją, w skrócie zwaną AI, najlepiej będzie to zrobić za pośrednictwem Internetu, gdzie znajdziemy sporo przydatnej wiedzy na temat tego popularnego, wirtualnego narzędzia.

 

Sztuczna inteligencja w budownictwie na świecie - AI w "budowlance" ułatwia nam życie

W obecnych czasach, gdy w takich krajach jak Polska budownictwo prywatne jak i państwowe rozwija się na potęgę, korzystanie ze sztucznej inteligencji może nam ułatwić pracę oraz przynieść pewne oszczędności. AI z pewnością przyda się na wielu polach, począwszy od analizy danych, poprzez zagadnienie np. alokacji zasobów materiałowych, czy też tworzenie spójnych oraz realnych harmonogramów prac na naszym, nawet najmniejszym, placu budowy. Tutaj nie ma miejsca na błędy czy też opóźnienia - w branży budowlanej czas to pieniądz, a wszelkie odstępstwa od ustaleń w kontraktach budowlanych mogą się wiązać z poważnymi karami finansowymi oraz utratą zaufania na rynku budowlanym. Każdy, kto sięgnie po sztuczną inteligencję np. na etapie planowania, będzie o krok wcześniej przed konkurencją, co dla niejednej inżynierki oraz inżyniera budownictwa ma kluczowe znaczenie na placach budowy. Warto więc śledzić na bieżąco, jakie możliwości daje nam dziś AI w branży budowlanej, bo naprawdę są to propozycje, z których warto skorzystać jeszcze dziś.

 

Warto stosować sztuczną inteligencję w branży budowlanej - szybsza praca, większa precyzja, lepsze efekty

Koniecznie trzeba podkreślić, że nowe technologie "budowlanka" wykorzystuje bardzo chętnie. Dobrze znając wszelkie szczegóły przed rozpoczęciem budowy, można zlecić AI przeanalizowanie ich pod konkretnym kątem, wpływając tym samym np. na "building information modeling", czy też tworzenie cyfrowych kopii istniejących już rozwiązań budowlanych. Uczenie maszynowe jest także pozbawione elementu ludzkiego błędu, co oczywiście nie oznacza, że nad każdym projektem budowlanym nie powinien pochylić się ktoś z danego zespołu projektowego itp. AI w budownictwie rozwija się z godziny na godzinę, z czego skrzętnie korzysta sektor budowlany na całym globie. To, co oferuje AI w tym zakresie, można także dokładnie sprawdzić, korzystając z fachowych blogów, czy też prasy branżowej dla budownictwa. Obecnie wszelkie firmy budowlane oraz remontowe stają przed wieloma wyzwaniami, na które trzeba błyskawicznie reagować. Sztuczna inteligencja jest więc potężnym wsparciem dla ludzkiej inteligencji oraz kreatywności i ma w sobie ogromny potencjał, który na bieżąco przynosi wspaniałe rezultaty nie tylko w budownictwie ale i w innych, różnych branżach przemysłowych. Trzeba więc z niej korzystać właśnie teraz - by nie ubiegli nas w tym inni.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny

Sztuczna inteligencia to

Sztuczna inteligencia to glupek którego trzeba trenować więc robię to codziennie, na swój specyficzny sposób :)))). Swoją drogą zapytany kiedys o to czy udalo się rozszyfrować język Etruski, podzielił się ze mną bardzo ważną informacją - ze jest AI który to ma zrobic ale jest pod "nadzorem" żywych znafcóf tematu więc nawet gdyby Etruski byl językiem Slowiańskim, nigdy się tego nie dowiemy bo ci tak zwani eksperci nigdy do tego nie dopuszczą ;) 

Portret użytkownika IIS777

Nie, nie warto używać, ani

Nie, nie warto używać, ani chwalić tej technologii. Ona przyniesie zgubę dla ludzkości - patrz obraz bestii w Apokalipsie Świętego Jana!!!

Przecież oni potrzebują tego do zarządzania wszystkimi ludźmi - czipowanie jest kolejnym etapem o ile już częściowo nie jest zrealizowane przez szpryce..

Portret użytkownika r.abin

Mam przed oczami, zawias

Mam przed oczami, zawias drzwiczek - suszarki AEG. Jakaś (genialna - ludzka) inteligencja, zaprojektowała (na środku (niepotrzebnego) łuku wspornika osi - w miejscu najwiekszego obciążenia - przewężenie. Koszt wymiany - ok 250 zł.  Boję się produktów, projektowanych - przez (jeszcze wyższą) AI

Skomentuj